אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל נערכת לקיצוצים בלי רפורמה: התעריף יירד ב-12% ב-2015 צילום: אוראל כהן

חברת החשמל נערכת לקיצוצים בלי רפורמה: התעריף יירד ב-12% ב-2015

הדירקטוריון הנחה את ההנהלה להציג כבר אחרי החגים תוכנית התייעלות; בין השאר, בחברה מעריכים שהיעדר הרפורמה יחייב אותה לקצץ באופן דרמטי את השקעות הפיתוח והתחזוקה ולא לחדש את חוזי ההעסקה של 300-600 עובדים ארעיים

27.09.2014, 22:01 | ליאור גוטמן

דירקטוריון חברת החשמל התכנס לפני ערב ראש השנה כדי לדון בצעדים הנדרשים מהחברה, תחת ההנחה שלא תהיה בה רפורמה. זאת היתה הישיבה הראשונה שנערכה לאחר התפטרותו של מנכ"ל החברה אלי גליקמן, שהודיע על עזיבה ביום שני שעבר. הנחיית הדירקטוריון להנהלה היתה להציג כבר אחרי החגים תוכנית התייעלות לחברת החשמל, זאת תחת ההנחה ש־2015 תהיה שנת קיצוצים: מצד ההכנסות (ובהנחה שתעריף החשמל יירד בשנה הבאה), ומצד ההוצאות, בפיטורי עובדים ובצמצום חד של מימון תפעול ופיתוח.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות ראשוניות, תעריף החשמל אמור לרדת בשנה הבאה בשיעור של כ־12%. מדובר בהערכות שלא כוללות חישוב של עדכון תעריפי ההולכה והחלוקה כמו גם השתתפות של בעלי תחנות הכוח הפרטיות בניהול המערכת הארצית, והוא נובע מחישוב עלויות הדלקים המתוכנן לשנה הבאה. החישוב הסופי יגיע רק בסוף 2014 ולאחר שרשות החשמל תסיים לשקלל את כל מרכיבי הדלקים והאנרגיות הסולאריות המסובסדות בתחשיב.

אם ההערכות יתממשו, מדובר בבשורה רעה עבור החברה, שהכנסותיה במחצית הראשונה של 2014 הסתכמו בכ־12.4 מיליארד שקל, ירידה של כ־2% לעומת המחצית הראשונה של 2013. אם מוסיפים לכך את העובדה שבמאי 2015 תיכנס לעבודה תחנת הכוח הפרטית של דליה אנרגיות, ש"תגנוב" לחברת החשמל כ־6.5% מנתח שוק, המשמעות היא שהכנסות השנה הבאה יצנחו.

אם לא די בכך, בחברה מעריכים שהיעדר הרפורמה יחייב אותה לקצץ באופן דרמטי את השקעות הפיתוח והתחזוקה. בדו"ח שלה לרבעון השני של 2014 פורסם כבר על קיצוץ מתוכנן של כמיליארד שקל. הוצאות הפיתוח עלולות לסבול מחיתוך חד יותר שנאמד בשלב זה בסכום של בין 3 ל־4 מיליארד שקל.

אלי גליקמן, צילום: עמית שעל אלי גליקמן | צילום: עמית שעל אלי גליקמן, צילום: עמית שעל

מבחינת מצבת כוח האדם של החברה, שמונה כיום כ־13 אלף איש, ההערכות הן שחברת החשמל לא תחדש את חוזי ההעסקה של עובדים ארעיים (בעלי ותק של פחות מחמש שנים) שמספרם נע בין 300 ל־600 איש. מדובר בעובדים שחלקם נשכרו לביצוע פרויקטים ספציפיים, ובנוסף להם אמורים חלק מעובדי החברה לפרוש בקרוב לגמלאות.

ההערכות הן שגליקמן יסיים את תפקידו במרץ 2015 ולאחר שישלים כמעט ארבע שנים בתפקיד, כך שבשלב זה לא ברור מי יישם את התוכנית ומי יהיה אחראי להתדיינות מול הוועד שלא יקבל תכתיבי קיצוצים במעמד צד אחד.

במשרד האוצר מודעים לבעיה, והם כבר החלו לחשוב על היום שאחרי. בתום תקופת החגים אמורה לקום ועדת איתור למנכ"ל החברה, כאשר באוצר מבהירים שיחפשו מישהו בעל יכולות פיננסיות מוכחות. גם למשרד האנרגיה ברור שאף אחד לא מחפש מישהו ש"יבוא להוסיף מקום עבודה לרזומה שלו ולהמשיך הלאה", לדברי בכיר בענף.

כזכור, החברה עדיין סוחבת על גבה חוב של כ־70 מיליארד שקל (נכון לסוף הרבעון השני), ואת המחצית הראשונה של השנה היא סיימה בהפסד של כ־1.3 מיליארד שקל. אם מוסיפים לכך את ההנחה שבשנה הבאה החברה תסבול מירידה בהכנסות ומצמצום בהוצאות, וזוכרים את ועד העובדים שקיבל באמצע החודש אישור עקרוני לשבות, מגיעים למסקנה שמי שיגיע אחרי גליקמן הוא אדם בעל ניסיון ניהולי יוצא דופן. בכיר במשק האנרגיה מעריך ש"רק משוגע יגיע לתפקיד הזה", בוודאי כאשר מאז 2005 החברה החליפה ארבעה מנכ"לים תחת הבטחות חוזרות ונשנות של רפורמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות