אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החינם של אהרון פוגל עולה 700 אלף שקל צילום: תמיר לוי

בלעדי לכלכליסט

החינם של אהרון פוגל עולה 700 אלף שקל

אחרי שאדוארדו אלשטיין סיכל את מינויו לתפקיד היו"ר הקבוע של אי.די.בי פתוח, אהרון פוגל דורש לקבל תשלום חד־פעמי עבור ארבעת החודשים שבהם כיהן בתפקיד ללא שכר

29.09.2014, 06:59 | גולן חזני

אהרון פוגל מנהל מו"מ עם אי.די.בי על היקף השכר שיקבל עבור ארבעת החודשים שבהם כיהן בתפקיד יו"ר החברה במקומו של בעל השליטה הקודם, נוחי דנקנר. כך נודע ל"כלכליסט". בסביבת החברה נוקבים בסכום של 700 אלף שקל שאותו דרש פוגל, אולם ל"כלכליסט" נודע כי בחברה מוכנים להעניק לו כ־500-400 אלף שקל עבור כהונתו כיו"ר זמני.

קראו עוד בכלכליסט

פוגל הסכים למלא את תפקידו כיו"ר בהתנדבות וללא קבלת שכר, עד לאישור הסדר החוב באי.די.בי על ידי מחזיקי האג"ח. פוגל כיהן כיו"ר אי.די.בי פתוח החל מ־9 בינואר, עם אישור בית המשפט לביצוע הסדר החוב עם אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה. באותו יום הודיעה החברה לנאמני ההסדר אייל גבאי ועו"ד חגי אולמן כי פוגל, "מתוך ראיית טובת החברה והצורך הדחוף להחיש את כניסתו לתפקיד ולייצב את ניהולה, נכון לעת עתה כי כהונתו תיעשה ללא שכר". על פי הודעת החברה באותו יום, שכרו של פוגל אמור היה להיקבע לאחר השלמת ההסדר, על פי ההליך הקבוע בחוק ומאותו מועד ואילך.

ההתנגדות של אלשטיין

פוגל הסכים לכהן כיו"ר מבלי שקיבל שכר על כך, כשהוא מקווה כי עם המינוי הקבוע תגיע התמורה על ויתור זה. הוא היה אמור להתמנות כיו"ר קבוע עם סגירת העסקה (קלוזינג) לקבלת השליטה באי.די.בי. מי שדחף למינויו של פוגל היה מוטי בן־משה, בעוד שותפו, אלשטיין, הביע הסתייגות מהמהלך מאחר שלא היה שותף מלא להליך מינויו של פוגל. אלשטיין סיכל את מינויו של פוגל לאחר סגירת העסקה והוביל מהלך שבו מונו הוא ובן־משה ליו"רים משותפים של אי.די.בי. פוגל, מאידך, טען אז כי הוא זה שהודיע לבעלי השליטה על סיום תפקידו.

אדוארדו אלשטיין (מימין) ומוטי בן משה , צילום: רותם מלנקי אדוארדו אלשטיין (מימין) ומוטי בן משה | צילום: רותם מלנקי אדוארדו אלשטיין (מימין) ומוטי בן משה , צילום: רותם מלנקי

לאחרונה פנה פוגל לחברה ודרש לקבל שכר עבור התקופה בדמות סכום חד־פעמי, לאור העובדה שבסופו של דבר כהונתו לא הוארכה. מקורבים לפוגל טוענים כי כמי שויתר על הצעות אחרות שהיו לו באותה תקופה, ולאחר שבעלי השליטה אמרו לו כי בהיעדר ועדת תגמול יהיה קושי להסדיר לו שכר מיידי, הוא הסכים לוותר על שכר, לכן מן הראוי שיקבל עתה שכר עבור כהונתו. בחברה טוענים כי ועדת התגמול, שדנה בימים אלה בתגמול הבכירים בקבוצת אי.די.בי, היא שמנהלת מו"מ מול פוגל וכי עדיין אין החלטות בעניין.

פוגל זכה לשכר של 4.5 מיליון שקל עבור תשעה חודשי עבודה במגדל ב־2013. לאורך 13 שנותיו כיו"ר חברת הביטוח גרף פוגל שכר בעלות של כ־40 מיליון שקל. לאחרונה מונה פוגל, בהסכמה של מחזיקי האג"ח של החברה וראשי החברה לישראל, כיו"ר חברת הספנות צים שהגיעה להסדר חוב של 3 מיליארד דולר, שבו ביצעה תספורת של 1.5 מיליארד דולר.

המאבק על זהות החוקר

ובתוך כך, עו"ד גיא גיסין פנה אתמול לבית המשפט המחוזי בת"א בשם מחזיק אג"ח של אי.די.בי אחזקות, וביקש לפסול את האופן שבו אולמן וגבאי מתכוונים לספור את קולות המחזיקים באסיפת "זכאי ההסדר", שאמורה להחליט על זהות "החוקר" שיבדוק אפשרות לתביעות נגד בעלי השליטה הקודמים באי.די.בי על ניהול החברה. לטענת גיסין, הבנקים המעורבים, לאומי, קרדיט סוויס ומזרחי טפחות, נמצאים בניגוד אינטרסים בשל העובדה שהם מצביעים על זהותו של חוקר נסיבות קריסת החברה, בעוד הם עצמם עשויים לעמוד לבדיקה על התנהלותם. הבנקים שאמורים להצביע הם בעלי אחזקות קטנות יחסית למחזיקי האג"ח לשעבר של אי.די.בי, והם תומכים במינויו של אופיר נאור לחוקר אולם מחזיקים אחרים, בראשות קרן ברוש, תומכים במינויו של יוסי שגב לתפקיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
כבר נאמר חזירות של בעלי הון
הכל מגיע להם לחזירים הללו. יושבים בדירקטוריונים ומאשרים זה לזה משכורות עתק. איך הגענו למצב הזה? הם טובלים בזחיחותם ומצפצפים על כולנו וכמו תוכים חוזרים על טענת המגיע לי, על ה"אחריות העצומה" ההקרבה הנדירה וכו. יש פה פגם מערכתי, כשל חברתי. וכולנו משלמים את המחיר.
30.09.14
10.
לא שמתם לב לכמה דברים:
ראשית-הוא לא באמת אמר שהוא יעבוד בהתנדבות. המינוי שלו אמור היה להיות קבוע ובסופו של דבר לא הוארך למרות מה שחשבו בהתחלה. בתוך התקופה בה כיהן היו בעיות פרוצדורליות לאשר את השכר שלו, אז הוא אמר "לא נורא, אל תאשרו שכר. עוד מעט תמנו אותי באופן קבוע ואז תאשרו שכר" ועל כך הסכימו. בסוף לא האריכו את המינוי, אז הוא רוצה בכל זאת משכורת על החודשים בהם עבד, אחרת זה באמת לא הגון. שנית-מדובר באדם שהשכר שלו ב-13 שנים שלפני כן היה בממוצע 250 אלף ש"ח בחודש. בתשעה חודשים שלפני כן השכר שלו היה בממוצע 500 אלף ש"ח בחודש! הם ידעו את זה ולקחו אותו. אתם לוקחים בן אדם שרמת השכר שלו היא הגבוהה ביותר בארץ. כמה חשבתם שתשלמו? 4,200 בחודש? 4,800? זה שערוריה שאנשים מקבלים כאלה סכומים עצומים, אבל אם לא רציתם לשלם, לא הייתם צריכים להעסיק אותו. קחו אותי - אני מסכים לעשות את אותה עבודה אפילו בשביל 100 אלף בחודש. יודעים מה? 95! בעצם, 40 - הצעה אחרונה...
חמויישה  |  29.09.14
לכל התגובות