אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה: הקדנציות של מנהלי בתי החולים יוגבלו ל-12 שנה צילום: אוראל כהן

הממשלה אישרה: הקדנציות של מנהלי בתי החולים יוגבלו ל-12 שנה

הרפורמה שאושרה בקבינט הכלכלי-חברתי תאפשר רוטציה בין המנהלים ושמירה על שכרם גם לאחר סיום התפקיד; הפרטים הקטנים יידונו בהמשך במו"מ עם ההסתדרות הרפואית

29.09.2014, 17:24 | מיקי פלד
מנהלי בתי החולים הממשלתיים לא יכהנו יותר מ-12 שנה, כך קבע היום (ב') הקבינט הכלכלי-חברתי. שרי הקבינט אישרו הצעה שניסח יוני דוקן, האחראי על מערכת הבריאות בנציבות שירות המדינה בשיתוף עם אנשי משרד הבריאות, שנועדה לקבוע הגבלת כהונה ורוטציה של מנהלי בתי החולים ומנהלי מחלקות בבתי החולים שכיום מכהנים ללא כל הגבלה כלשהי וחלקם מכהנים למעלה מ-20 שנה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצעה, מנהלי בתי חולים ומחלקות יוגבלו לקדנציות של שש שנים, שאותן יוכל משרד הבריאות להאריך ב-4 שנים נוספות וקדנציה שלישית ואחרונה של שנתיים נוספות. ההצעה אמורה לפתור את אחת הבעיות הקשות של ניהול המערכת על ידי משרד הבריאות, שכן במצב הנוכחי מנהלי בתי החולים כמעט ואינם ניתנים להחלפה ונוצרות מעין ממלכות של כל מנהל בבית החולים, עד כדי כך שנוצרים עימותים בין המנהלים – שהינם עובדי מדינה הכפופים להוראות הנציבות ומשרד הבריאות – לבין הרגולטור הממונה עליהם. הגבלת הקדנציות תאפשר גם רוטציה בין המנהלים וגם קידום של רופאים צעירים לתפקידי ניהול שלמעשה כמעט חסומים בפניהם היום.

חדר מיון באיכילוב (ארכיון). במצב הנוכחי נוצרות מעין ממלכות של כל מנהל בבית החולים, צילום: אוראל כהן חדר מיון באיכילוב (ארכיון). במצב הנוכחי נוצרות מעין ממלכות של כל מנהל בבית החולים | צילום: אוראל כהן חדר מיון באיכילוב (ארכיון). במצב הנוכחי נוצרות מעין ממלכות של כל מנהל בבית החולים, צילום: אוראל כהן

מכיוון ותנאי העבודה של מנהלי בתי החולים ומנהלי המחלקות מוגדרים בהסכם קיבוצי עם ההסתדרות הרפואית, משרד הבריאות ונציבות שירות המדינה יצטרכו לשבת למשא ומתן עם ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית. במהלך המשא ומתן ייצטרכו הצדדים גם להחליט בשאלה העקרונית של כניסת ההגבלה לתוקף, כלומר האם תחול גם על מנהלים מכהנים או רק על מנהלים חדשים.

נושא נוסף שההסתדרות הרפואית עשויה להעלות הוא אופן שמירת השכר של המנהלים לאחר שיסיימו את הקדנציה שלהם. על פי ההצעה הנוכחית רובו של השכר יישמר גם לאחר השינוי במעמד הרופא, בהתאם לאורך הכהונה שלו. שכר של מנהל יחידה בעל ותק של 32 שנים יכול להגיע היום לכ-40 אלף שקל ברוטו, כולל כוננויות.

יעל גרמן שרת הבריאות הוסיפה לאחר אישור ההצעה בקבינט כי "אנו חייבים לאפשר אופק קידומי עבור רופאים ומנהלים פוטנציאלים הנמצאים במערכת. מדובר ברפורמה נחוצה ונדרשת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות