אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ווינדוס 10: מערכת ההפעלה שתתאים למסכים מ-4 ועד 80 אינץ'

ווינדוס 10: מערכת ההפעלה שתתאים למסכים מ-4 ועד 80 אינץ'

מיקרוסופט חשפה את מערכת ההפעלה הבאה שלה שהיא חוצת פלטפורמות, תחליף את ווינדוס פון בסלולריים ותתאים את הממשק שלה למכשיר עליו תפעל - מטאבלטים ועד טלוויזיות. מידע רב אודותיה דלף לרשת בעבר, למעט שמה הרשמי. האם תצליח היכן שווינדוס 8 נכשלה?

30.09.2014, 20:25 | הראל עילם

לאחר גל של שמועות, דיווחים ודליפות לרשת, מיקרוסופט חשפה הערב (ג') באופן רשמי את ווינדוס 10 - מערכת ההפעלה הבאה בסדרת ווינדוס. החשיפה המשמעותית, למרבה ההפתעה, הייתה במהלך אירוע מצומצם מאוד שנערך בסן פרנסיסקו וכלל מספר זעום של עיתונאים. החברה מתכוונת לאפשר לארגונים גדולים להתנסות בגרסה בטא מוקדמת (Technical Preview) של מערכת ההפעלה החדשה כבר בהמשך היום.

קראו עוד בכלכליסט

מערכת ההפעלה המלאה תושק לקראת סוף 2015. ווינדוס 10 מיועדת להיות מערכת הפעלה מרובת פלטפורמות, שתתאים לטלפונים, טאבלטים, מחשבים אישיים, מחשבים ניידים ושרתים ארגוניים. טרי מיירסון, ראש חטיבת ווינדוס, הבהיר כי מערכת ההפעלה תהיה "הרחבה ביותר שאי פעם פיתחנו" וכי חנות אפליקציות אחת תשרת את כל המכשירים.

מערכת ההפעלה החדשה תתאים לכל המסכים, מ-4 אינץ' עד 80 אינץ', הבטיח מיירסון. ווינדוס 10 גם תחליף את ווינדוס פון לטלפונים חכמים, ווינדוס Azure לשרתים ו-ווינדוס RT לטאבלטים.

החברה גם תציע כלי פיתוח אחודים שיאפשרו למפתחים ליצור אפליקציות לכל הפלטפורמות והמכשירים בו זמנית. בשלב זה מיקרוסופט תציע לבדיקה מוקדמת רק את הגרסה השולחנית של ווינדוס 10 המיועדת למחשבים אישיים. גרסא המיועדת לשרתים תושק לאחר מכן. "אנחנו מתכוונים להשיק יותר דברים ויותר מוקדם מאי פעם", הובטח.

מה קרה ל-9?

מיירסון פתח את האירוע בכך שהתייחס ישירות לשאלה הגדולה ביותר סביב מערכת ההפעלה החדשה - השם שלה. בחודשים האחרונים דלף לאינטרנט לא מעט מידע על מערכת ההפעלה החדשה, כולל תמונות וסרטונים שהציגו את השינויים העיקריים לממשק. אבל עד לרגע זה לא היה ברור מה הולך להיות שמה, והאם היא תסמן שינוי דרסטי באסטרטגיה או במיתוג של ווינדוס. בין האפשרויות שעלו זה שמיקרוסופט תמתג את מערכת ההפעלה החדשה כ"ווינדוס 9", "ווינדוס החדשה", "ווינדוס וואן", "ווינדוס 2015", "ווינדוס TH" או אפילו ווינדוס 8.2. לטענת מיקרוסופט, השם "ווינדוס 9" לא משקף דיו את קפיצת המדרגה שמתבטאת בה - ולכן בחרו ב"ווינדוס 10".

חוצת פלטפורמות. ווינדוס 10 חוצת פלטפורמות. ווינדוס 10 חוצת פלטפורמות. ווינדוס 10

ווינדוס 10, הידועה גם תחת שם הקוד Threshold, עדיין מסתמכת על ממשק האריחים של ווינדוס 8, אבל עם שינויים שאמורים לקסום יותר למשתמשי מחשבים שולחניים ובעיקר לארגונים גדולים. מכתב ההזמנה שבו מיקרוסופט הזמינה את האורחים לאירוע הבטיח כי החברה תציג את "עתיד ווינדוס והתאגידים". "ארגונים יוכלו להתנסות בווינדוס 10 כבר היום, והם ימצאו את כל הכלים שהם צריכים ורגילים אליהם" הבטיח מיירסון, שללא ספק מנסה לתקן את הנזק התדמיתי שנגרם למיקרוסופט עם ווינדוס 8. הדגש באירוע הוא לחלוטין הקהל העסקי, כאשר החברה אומרת כי היא תגלה פרטים נוספים על היכולות החדשות של ווינדוס 10 עבור המשתמש הביתי בתחילת השנה הבאה. 

הסטארט שלך חזר

רוב השינויים המשמעותיים בווינדוס 10, מעבר למיתוג החדש והמעבר למערכת מרובת פלטפורמות, היו כבר ידועים מהדיווחים המוקדמים. ג'ו בלפיור, סמנכ"ל מערכת מערכות הפעלה במיקרוסופט, עלה על הבמה והכריז על חזרתו של כפתור ה-Start. במצב דסקטופ במחשבים שולחניים, כפתור ההתחל הוותיק יקפיץ את התפריט המוכר, שיכלול גישה מהירה לאפליקציות הנפוצות ביותר.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: ווינדוס 10: מה נשתנה? (7 תמונות)

תפריט ההתחל עודכן מעט ויכלול גם אריחים מתחלפים ממשק ה"מטרו" של ווינדוס 8. משתמשים יוכלו לבחור את האריחים שיופיעו וכן לשנות את גודלם, כמעין מיני-מסך מטרו בתוך תפריט שולחן העבודה הקלאסי. התפריט גם יכלול קישור מהיר לחיפוש, שיכלול חיפוש ברשת ובתוכן המחשב בו זמנית דרך בינג.

"אנחנו מחפשים למצוא את האיזון" הסביר בלפיור. "כל המשתמשים בווינדוס 7 יקבלו חווית משתמש מוכרת להם במכשירים שכבר יש להם. הם לא יצטרכו ללמוד מחדש על לרכב על אופניים. זה יעבוד עם עכבר ומקלדת, כמו שאתה מצפה שזה יעבוד".

בלפיור ומערכת ההפעלה החדשה בלפיור ומערכת ההפעלה החדשה בלפיור ומערכת ההפעלה החדשה

 

באופן מעניין, כמעט כל המצגת של בלפיור עסקה בממשק השולחני וכיצד הוא הותאם מחדש למשתמשים בעכבר ובמקלדת - בהחלט חזרה למקורות עבור מיקרוסופט.

שינויים אחרים כוללים שדרוג ליכולת לבצע ריבוי משימות, כמו Task View - היכולת לפתוח חלונות וירטואליים נוספים ישירות מסרגל הכלים בתחתית המסך. אפליקציה אחרת בשם SnapAssist מאפשרת למשתמש להעביר במהירות אפליקציות שרצות בחלון אחד לחלון אחר. "זה נשמע די בסיסי וגם אנחנו לא חושבים שזה ישנה את העולם" אמר בלפיור. "אבל זו דוגמה לאיך אנחנו רוצים להעצים את משתמשי ווינדוס".

עם זאת, בלפיור הבטיח כי ווינדוס 10 מיועדת גם למשתמשים בעלי מסך מגע, המשתמשים כיום בממשק ווינדוס 8 "ומפיקים ממנו הרבה תועלת", לדבריו. סרגל הצד (Charms bar), שבעבר אפשר גישה מהירה להגדרות וחיפוש על ידי משיכת מסך המגע מצד ימין לשמאל ישודרג, אם כי עדיין לא ברור כיצד. זאת בניגוד לדיווחים המוקדמים, לפיהם סרגל הצד יוסר.

אבל השינוי הגדול הוא בפונקצייה השניה, של משיכת המסך משמאל לימין: במקום להעביר את המשתמש בין האפליקציות הרצות ברקע, יפתח תפריט Task View שיציג את כל האפליקציות.

האם יוותרו התאגידים על XP?

גם לאחר שנתיים מהשקתה, ווינדוס 8 עדיין מתקשה ללכוד נתח שוק משמעותי. לפי אתר NetMarketShare, ווינדוס 8 מחזיקה בנתח שוק של 13.3% בלבד, גם שנתיים לאחר השקתה. לשם השוואה, נתח השוק של ווינדוס XP הוותיקה, בת יותר מעשור, עומד על 23.9%, ואילו ווינדוס 7 הפופולרית מחזיקה ב-51%. בשנה האחרונה, למרות ההשקה של ווינדוס 8, נתח השוק של ווינדוס 7 המשיך לצמוח - למרות שהחברה אמורה להפסיק ולמכור עותקים של ווינדוס 7 החל מהחודש הבא.

בו זמנית, מיקרוסופט אט אט מאבדת את המונופול המוחלט שלה בשוק. כל מערכות ההפעלה השונות מבית מיקרוסופט מחזיקות כיום ב-90% מהשוק, לעומת 94% לפני כחמש שנים. בעוד שמדובר לכאורה בהבדל זניח, יחד עם החדירה המהירה של פלטפורמות אלטרנטיביות כגון פאבלטים, טאבלטים, טלפונים חכמים וכרומבוקים, מדובר במגמה מדאיגה. לפי מיירסון, יש כיום כ-1.5 מיליארד משתמשי ווינדוס בעולם, ובסך הכל יש כיום יותר מכשירי מחשוב מאשר בני אדם.

הבעיה הגדולה במיוחד של מיקרוסופט עם ווינדוס 8 היא בשוק התגידי, שבחלקו הנכבד עדיין נסמך על ווינדוס XP. לא מעט ארגונים וממשלות העלו מחאה כאשר מיקרוסופט הודיעה שתפסיק לתמוך בווינדוס XP, ואילצו אותה להמשיך ולדחות שוב ושוב את המועד שבו מיקרוסופט תפסיק לשחרר עדכוני אבטחה למערכת ההפעלה הותיקה.

פטריק מורהד, אנליסט בחברת מור איינסט, אמר כי על מנת לקסום לשוק התאגידי, שסירב לאמץ את ווינדוס 8, על מיקרוסופט "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה". הוא מסביר: "אורך חיים חשובים במיוחד לאנטרפרייז, אבל אם מיקרוסופט תוריד את קצב העדכון שלה, היא תפגע בתחרותיות שלה בשוק הצרכני. היא צריכה לקסום גם לצרכנים וגם לאנטרפרייז".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות