אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכבי נגד גרמן: שינוי בתחשיב מול בתי החולים יגרום להפסד של 110 מיליון שקל צילום: צביקה טישלר

מכבי נגד גרמן: שינוי בתחשיב מול בתי החולים יגרום להפסד של 110 מיליון שקל

קופת החולים מאיימת בפנייה לבג"ץ עקב כוונה של משרדי הבריאות והאוצר לשנות את החישוב של ההתקשרות הכספית בין הקופות לבתי החולים, שלטענת מכבי יגרום לה להפסד של 35 מיליון שקל עוד השנה. גרמן: נכון לעכשיו אלו הנוסחאות וזכותם לפנות לבג"ץ

30.09.2014, 20:56 | מיקי פלד

קופת חולים מכבי מאיימת על משרדי האוצר והבריאות בפנייה לבג"ץ בטענה כי שינוי שמתכננים המשרדים יגרום לה להפסדים של כ-35 מיליון שקל השנה ומעל 100 מיליון שקל בשלוש השנים הבאות.

קראו עוד בכלכליסט

בימים הקרובים אמורים משרדי האוצר והבריאות להחליט על שינוי דרמטי באופן שבו מחושבת הנוסחה שקובעת כמה כל קופה משלמת לכל בית חולים (נוסחה שמכונה נוסחת הקאפ). מדובר באחד הנושאים הרגישים והלא מוכרים במערכת הבריאות, שלמעשה קובע את האופן שבו תזוז השמיכה הקצרה ממילא של הכסף בין הקופות ובתי החולים. אלא שהפעם הוויכוח הוא לא על הורדה או הקטנה של התעריף לכל פרוצדורה רפואית, אלא על האופן שבו תתחלק ההוצאה בין קופות החולים. לטענת מכבי, המרוויחות הגדולות של השינוי יהיו הקופות כללית ולאומית והמפסידות יהיו מכבי ומאוחדת.

קופת חולים מכבי באופקים , צילום: ישראל יוסף קופת חולים מכבי באופקים | צילום: ישראל יוסף קופת חולים מכבי באופקים , צילום: ישראל יוסף

הסיבה לכך היא שהחל מאוקטובר בסיס החישוב ישים דגש גדול יותר על הגודל היחסי של כל קופה. מבלי להיכנס לסבך המספרים של נוסחת הקאפ הצפויה מול זו הנוכחית, המשמעות היא שיגדל חלקה של מכבי בכלל ההוצאה לה מחוייבות הקופות מול בתי החולים ב-35 מיליון שקל.

גירעון קשה

ככלל, שינוי כזה לא אמור להיות דרמטי כאשר מדברים על הוצאות של הקופות בבתי החולים שמגיעות לכ-12 מיליארד שקל בשנה. אולם כל ארבע קופות החולים נמצאות בגירעון קשה וארבעתן ביחד סיימו את השנה שעברה עם גירעון מצטבר של 2.6 מיליארד שקל, שרק תמיכות מיוחדות של המדינה איפשרו להן להוריד את החוב לפחות מחצי מיליארד שקל ולהמשיך ולנשום. במקרה כזה, שינוי של 35 מיליון שקל בלבד, אומרים במכבי, הוא משמעותי ביותר.

מלבד הטענה הזו, במכבי מקווים שבבג"ץ תעמוד להם גם הטענה המשפטית-טכנית, לפיה החוק קובע שעל המשרדים היה להודיע על הנוסחה החדשה במרץ ולא עכשיו. גורם במכבי אמר היום כי מדובר לא רק בעניין משפטי אלא גם במכה כספית, משום שיהיה קשה לקופה להתארגן עכשיו מחדש על ההתקשרויות שלה מול כל בית חולים לשנת 2014 ולסדר אותן מחדש.

בשיחה עם "כלכליסט" אמרה שרת הבריאות יעל גרמן, כי"יש ויכוח והוא לגיטימי. נוסחת הקאפ לוקחת בחשבון את העלייה בדמוגרפיה ובגין אותה עלייה בדמוגרפיה מכבי גם מקבלת חלק גדול יותר מסל הבריאות". גרמן הוסיפה, כי "יכול להיות שהגיע הזמן לחשוב על נוסחת תמחור שהקופות ישלמו רק את העלות השולית והאוצר את העלות הקבועה ואני חושבת שזו תהיה המהפכה הבאה. נכון לעכשיו אלו הנוסחאות וזכותם לפנות לבג"ץ".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
יש להעלות לבגץ את זה ש"מס בריאות" לא מנותב לבריאות, אלא מעורבב עם כלל ההכנסות
לא ייתכן שמס הבריאות ייעורבב עם שאר ההכנסות, והתשלום שאמור לכסות את הטיפולים הרפואיים, יופנה למקומות אחרים. יש לדאוג שכל הסכום שנגבה מהאזרחים כ"מס בריאות", יועבר במלואו למערכת הבריאות. כאשר זה יקרה - לא רק שלא יהיו חוסרים במערכת, אלא יהיו עודפים, שיאפשרו לשפר את השירות, ולקדם את הרפואה בישראל.
01.10.14
לכל התגובות