אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שופרסל לא לבד: עשרות סניפים של מגה וויקטורי על הכוונת של הממונה

שופרסל לא לבד: עשרות סניפים של מגה וויקטורי על הכוונת של הממונה

מגה לא דיווחה על אילו מהסניפים באזורי הריכוז יוטלו מגבלות לפי חוק המזון, למרות הודעת הממונה

01.10.2014, 08:14 | נורית קדוש

למרות שחלפו שלושה ימים מאז שרשות ההגבלים הודיעה למגה על אילו סניפים יוטלו מגבלות על פי חוק המזון, בחרה הרשת שלא לדווח על כך למשקיעים. על פי חוק המזון, רשתות המחזיקות בנתח שוק של יותר מ־30% באיזור מסוים לא יוכלו לפתוח חנויות נוספות באותו איזור ללא אישור הממונה על ההגבלים. במידה ונתח השוק עולה על 50%, ולרשת שלוש חנויות באותו איזור, יוכל הממונה לחייב אותה למכור את אחד מסניפיה.

קראו עוד בכלכליסט

מגה מפעילה 210 סניפים ברחבי הארץ, והינה רשת המזון השנייה בגודלה בישראל. לכן, ניתן להעריך כי לפחות חלק מסניפיה מייצרים ריכוזיות באיזורים מסוימים. מגה סירבה אתמול לבקשת "כלכליסט" לחשוף את רשימת הסניפים שהרשות ציינה בהודעתה ומסרה בתגובה כי "הודעת ההגבלים העסקיים התקבלה בחברה ואנו בוחנים את האמור בה".

מוטי קרן, צילום: שאול גולן מוטי קרן | צילום: שאול גולן מוטי קרן, צילום: שאול גולן

כפי שנחשף ב"כלכליסט", שופרסל דיווחה עם קבלת ההודעה מהממונה על ההגבלים כי 152 מחנויותיה מחזיקות בנתח שוק אזורי של 30%, וסביבן לא תוכל הרשת לפתוח חנויות חדשות ללא אישור הממונה. עוד דיווחה הרשת כי 48 מחנויותיה מחזיקות בנתח שוק של 50%, וכמחציתן מצויות באזורים שבהן לרשת למעלה מ־3 סניפים – צירוף תנאים המאפשר לממונה על הגבלים לבקש מבית הדין להגבלים לחייב את הרשת למכור את אחד הסניפים הבעייתיים.

השבוע שלחה רשות ההגבלים נציג מטעמה למנכ"לים ולבעלים של רשתות השיווק הגדולות עם מכתב, שבו פירטה את אזורי הביקוש שקבעה ואת החנויות שמפעיל כל אחד מהקמעונאים בכל אחד מהאזורים.לרשת ל"כלכליסט" נודע כי לרשת ויקטורי הודיעה הרשות כי שלושה מסניפיה – 2 מהם בקריית גת ואחד נוסף בגן יבנה – מחזיקים בנתח שוק אזורי של 30%, כך שאם תרצה לפתוח סביבן חנויות נוספות, תידרש לקבל מראש ובכתב את אישור הממונה.

קו אופ ישראל קיבלה הודעה, שלפיה שניים מסניפיה בגבעת זאב בירושלים מחזיקים בנתח שוק אזורי של למעלה מ־30% וסניף הרשת בשכונת נווה יעקב בעיר מחזיק בנתח שוק אזורי של למעלה מ־50%. רשת מחסני השוק שהחלה את דרכה בבאר שבע והתפתחה למרכז הארץ, קיבלה הודעה כי שבעה סניפיה בבאר שבע מחזיקים בנתח שוק של למעלה מ־30%, אך פחות מ־50%. שני סניפים אחרים ביישובים קטנים: להבים ויד בנימין, מחזיקים בנתח שוק אזורי של למעלה מ־50%.

רמי לוי ששוהה בחו"ל לא קיבל לדבריו את ההודעה, אולם ניתן להעריך כי באזור ירושלים מחזיקים סניפיו לפחות 30%, ואולי אף למעלה מכך. במודיעין, שם מפעיל לוי 2 סניפים גדולים, ההערכות הן כי נתח השוק האזורי שלו עולה על 50%. נתח שוק דומה צפוי להיות ללוי בישובים קטנים דוגמת גוש עציון ושער בנימין. גם חלק מסניפי יינות ביתן צפויים לענות על הגדרת הריכוזיות, בעקבות המיזוג עם רשת כמעט חינם לפני כשנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות