אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי: אירלנד סייעה לאפל להעלים מסים

האיחוד האירופי: אירלנד סייעה לאפל להעלים מסים

לדברי האיחוד, חישוב המס שבוצע עבור החברה העניק לה יתרון בלתי הוגן. אפל: "אנחנו כפופים לאותם חוקים"

30.09.2014, 22:32 | שירות כלכליסט

האיחוד האירופי פרסם היום (ג') מסקנות ראשונות בחקירה שהוא מנהל מאז חודש יוני בפרשת העלמות המס של תאגידים בינלאומיים באירופה, חקירה שעשויה להסתיים במתן קנסות ענק לחברות. באיחוד סבורים בשלב זה כי עסקאות המס של אפל באירלנד ושל פיאט בלוקסמבורג היוו "תמיכה לא חוקית" של המדינות בחברות.

קראו עוד בכלכליסט

במכתבים ששלחה היום הנציבות האירופית לממשלות אירלנד ולוקסמבורג נכתב כי הנציבות הגיעה למסקנה "ראשונית" שלפיה עסקאות המס שאלה העניקו הגיעו לדרגה של "סובסידיה" (State Aid), וספק אם הן עומדות בקנה אחד עם חוקי האיחוד.

מנכ"ל אפל טים קוק, צילום: בלומברג מנכ"ל אפל טים קוק | צילום: בלומברג מנכ"ל אפל טים קוק, צילום: בלומברג

לפי המכתב ששלחה הנציבות לממשלה האירית, אשר גובה בתכתובת בין אפל לרשויות המס האיריות, עסקאות המס שנחתמו עם אפל בשנים 1991 ו־2008 היוו סיוע לא חוקי. "באמצעות העסקאות העניקו הרשויות האיריות לאפל יתרון, באופן סלקטיבי", כתבה הנציבות. כמו כן נכתב כי הסכם המס מ־1991 יושם במשך תקופה ארוכה באופן יוצא דופן - 15 שנה - ללא בחינה מחודשת.

לדברי הנציבות, יש לה ספקות על האופן שבו התבצע חישוב "מחירי ההעברה" של עסקאות שהתבצעו בין החברות־הבנות של אפל. בכמה מקרים חישוב שיעור המס בהעברות היה לקוי, ובחלקם הפחתתו "לא היתה מוצדקת על ידי הוצאה ממשית, אלא היתה תוצאה של משא ומתן".

דובר מטעם אפל אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי החברה "לא קיבלה שום יחס מיוחד מהרשויות האיריות", וכי תשלומי המס שלה "באירלנד ובעולם גדלו פי עשרה מאז 2007". "אנחנו כפופים לאותם חוקי מס כמו חברות אחרות שפועלות באירלנד", הוסיף.

בנוגע לפיאט, הנציבות הורתה על לוקסמבורג לספק לה בתוך חודש מסמכים נוספים שיסייעו לבניית התיק. חואקין אלמוניה, הנציב האירופי לתחרותיות, ביקר בעבר את ממשלת לוקסמבורג וטען אינה משתפת פעולה עם החקירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות