אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד השיכון: מחירי הדירות התייקרו ברבעון השני בעוד 4.4% צילום: יריב כץ

משרד השיכון: מחירי הדירות התייקרו ברבעון השני בעוד 4.4%

המחיר הממוצע לדירה חדשה בתקופה זו עלה ל-1.6 מיליון שקל, ומחיר דירת יד שנייה עלה ל-1.18 מיליון שקל. עלייה במשקל העסקאות במחוזות ירושלים ומרכז עלה מ-34% ל-44%

01.10.2014, 11:56 | עינת פז-פרנקל

שרי השיכון והאוצר קוראים לציבור להמתין לירידת מחירים ולא לרכוש דירה כעת, אך בינתיים מחירי הדיור מאמירים. מנתונים שמפרסם היום (ד') משרד השיכון עולה כי מחירי הדירות (החדשות ומיד שנייה) עלו ברבעון השני בשיעור ריאלי של 4.4% לרמה של 1.31 מיליון שקל בממוצע, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בהשוואה לרבעון הראשון השנה מדובר בגידול ריאלי של 0.1% במחיר.

לרשימת מחירי הדירות לפי יישובים לחץ כאן

קראו עוד בכלכליסט

יצוין כי, משרד השיכון מפרסם את הנתונים לרבעון השני, דהיינו לחודשים אפריל עד יוני, יום לאחר שהסתיים הרבעון השלישי.

פרויקט בנייה (ארכיון), צילום: אוראל כהן פרויקט בנייה (ארכיון) | צילום: אוראל כהן פרויקט בנייה (ארכיון), צילום: אוראל כהן

עוד עולה מהנתונים כי, המחיר לדירה מיד שנייה עמד ברבעון השני על 1.18 מיליון שקל, ירידה בשיעור ריאלי של 0.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. ברבעון השני של 2014 הגיע המחיר הממוצע לדירה חדשה ל-1.6 מיליון שקל, עלייה ריאלית חדשה בשיעור של כ-13% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

במשרד השיכון מסבירים כי בפלח הדירות החדשות חל שינוי בתמהיל העסקאות וצמצום ברכישת דירות זולות,"והוא זה שהוביל לעלייה במחיר הממוצע".

הסיבות לעלייה במחיר הדירות החדשות כוללות, גם שינוי במאפייני רוכשים, אזור וגודל הדירה: ברבעון השני נרשמה ירידה חדה במשקל העסקות בדירות חדשות במחיר של עד מיליון שקל. משקלן ברבעון השני היה 19%, לעומת 32% ברבעון המקביל אשתקד; במקביל, חלה ירידה במשקל העסקות שבוצעו על ידי רוכשי דירה ראשונה (מ-38% ל-27%), אך מנגד, נרשמה עלייה במשקל משפרי הדיור (מ-39% ל-46%) ובמשקל הרוכשים תושבי חו"ל (מ-2.7% ל-5.2%).

נוסף לכך, נרשמה עלייה במשקל העסקאות במחוזות ירושלים ומרכז מ-34% ל-44% מסך כל העסקאות בדירות חדשות ברבעון השני של 2014. גידול של כ-2% נרשם במשקל העסקות בדירות גדולות של 6 חדרים ומעלה והן כעת מהוות עשירית מפלח הדירות החדשות. במשרד השיכון מציינים אף כי נרשמה עלייה במחיר העסקאות במחוזות חיפה, הצפון והדרום.

"ציפיות רוכשים פוטנציאליים להפעלת תכניות הממשלה לפטור ממע"מ ומחיר מטרה תרמו לירידה במשקל העסקות בדירות זולות ובאזורי הפריפריה וכן ירידה במשקל רוכשי דירה ראשונה. זאת, משום שהסבירות שעסקות אלו יכללו בהטבות הממשלה גבוה ביחס לעסקות אחרות", נמסר ממשרד השיכון.

האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד השיכון, בראשות יוסי שבת, מספק את הסקירה הרחבה ביותר בישראל על מחירי הדירות בכל רבעון, הכוללת חתכים של מחירי דירות בגדלים 3-5 חדרים, מיד שנייה וחדשות, ב-110 ערים וישובים. בפילוח גיאוגרפי, העיר היקרה ביותר בישראל ברבעון השני היתה רמת השרון, בה מחירי הדירות (החדשות ומיד שנייה) עמדו בממוצע על 2.6 מיליון שקל ברבעון השני, זינוק של 10% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד; בתל אביב מחירה הממוצע של דירה עמד על 2.4 מיליון שקל, זינוק של 12% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בירושלים טיפס המחיר ב-2.2% בשנה החולפת, לרמה של 1.8 מיליון שקל; חיפה השלימה עלייה חדה של 12% ל-1.03 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
לא התייקרו - סטטיסטיקה מטעה
התייקרות משמעותה עליה במחיר של דירה זהה. אם הדירה הממוצעת שנמכרה התיקרה, זה נובע פשוט מכך שהייתה ירידה במכירת דירות שמחירן מתחת ל 1.6 מיליון ש"ח בשל המתנת הזכאים למע"מ 0. לכן משקל הדירות היקרות גדל, ומחיר הדירה הממוצעת עלה. אני מנחש שבמבחן הדירה הזהה הייתה אפילו הוזלה אך לא ניתן להסיק זאת מנתוני מחיר ממוצע.
כלכלן  |  03.10.14
17.
הצעת חוק: פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה ...
פראיירים לא מתים הם רק מתחלפים.... שלום רב, אני פונה לכל הזוגות הצעירים ולהוריהם, כמו גם לכל האוכלוסיות המיוחסות בהצעת החוק... להמתין ולא לקנות דירות עד כניסתו לתוקף של החוק וגם מומלץ שלא לקפוץ ולהתנפל לאחר חקיקתו, לתת לקבלנים ולבעלי אינטרסים להבין שהכוח עבר לידינו!!!! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ רק אם כולנו יחד נרצה בכך שהמחירים ירדו הם אכן ירדו. הקבלנים ובעלי עניין אחרים שולטים בהיצע אנחנו הציבור שולטים בביקוש. הלובי של בעלי עניין שאינם מעוניינים בכך שמחירי הדירות ירדו מנסה להפעיל לחץ בכל הערוצים, כולל החרדים ומיעוטים אחרים. בבקשה ממכם אל תאמינו לכל השקרים המופצים מידי יום. סובלנות, היא משתלמת. כל מה שאנו צריכים זה להוריד את הביקוש ואז הקבלנים וכל בעלי עניין אחרים כולל הממשלה ילכו לחפש מי יקנה מהם דירה במחיר הגיוני וראלי. ובכך נשיג את היעד!!! בכבוד רב, אחד העם.
אחד העם "יאיר לפיד" , תל אביב  |  02.10.14
לכל התגובות