אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכת עוה"ד הודיעה על שינוי מתכונת בחינת ההסמכה, אך השינוי לא ישוקלל בציון צילום: בועז אופנהיים

לשכת עוה"ד הודיעה על שינוי מתכונת בחינת ההסמכה, אך השינוי לא ישוקלל בציון

הלשכה הודיעה שבחינת ההסמכה תכלול גם "ניסוח מסמכים משפטיים", וראש הלשכה מיהר לברך. אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי לפי התקנות בנוסחם כיום לא ניתן יהיה להעניק על כך נקודות, כך שלא תהיה לכך כל השפעה על המבחן בכתב

01.10.2014, 15:18 | ענת רואה
לשכת עורכי הדין פרסמה היום (ד') הודעה לעיתונות בה היא מבשרת על החלטת "הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין" לערוך שינוי משמעותי וחשוב במתכונת בחינות ההסמכה. לפי ההודעה, במקום שיהיו בבחינה רק 100 שאלות אמריקאיות – דבר שכבר שנים סופג ביקורת בשל העובדה שהמבחן בוחן שינון בעל פה ולא ידע משפטי אמיתי - תיכלל בה גם שאלה פתוחה אחת במסגרתה יתבקש הנבחן לא רק לסמן את התשובה הנכונה אלא לנסח בעצמו מסמכים משפטיים.  

קראו עוד בכלכליסט

אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה שהמתמחים שצפויים לעבור את הבחינה במאי 2015 – המועד בו לפי הודעת הלשכה יכנס השינוי לתוקף – עדיין לא צריכים להיות מודאגים מפני שבשלב זה אין לו כל משמעות מעשית. זאת מפני שסעיף 18(8) לכללי לשכת עורכי הדין המאפשר כבר היום לכלול בבחינה בכתב גם שאלה שתדרוש מהנבחן לנסח מסמכים משפטיים, קובע במפורש שעל ניסוח מסמכים שכזה "לא ינתן ציון".

המשמעות היא שהנבחנים יוכלו להשיב נכון או לא נכון על השאלה, ואף יוכלו להתעלם ממנה ולא להשיב עליה כלל – מבלי שתהיה לכך השפעה על הציון שיקבלו בבחינה בכתב. יש לציין כי בהודעה לעיתונות שפרסמה הלשכה לא הוזכרה העובדה שהשאלה שתתווסף לבחינות כלל לא תנוקד, אלא נכתב רק שועדת הבחינות "מבקשת להדגיש כי ניסוח חוזים ומסמכים משפטיים הינו בכל מקרה חלק מחומר הבחינה לפי תקנה 18(8)".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, הזדרז לפרסם תגובה המברכת על השינוי במתכונת הבחינה, ואמר כי: "אני מברך את חברי הוועדה הבוחנת. לשכת עורכי הדין בראשותי נאבקת כל העת בתופעה של הצפת המקצוע. זהו צעד נוסף וחשוב להעלאת מעמדו של מקצוע עריכת הדין בעיני הציבור ושיפור איכותם של עורכי הדין בישראל". גם בהודעה זו לא נאמר דבר וחצי דבר על כך שהשאלה הנוספת כלל לא תנוקד.

דורון ברזילי, צילום: עמית שעל דורון ברזילי | צילום: עמית שעל דורון ברזילי, צילום: עמית שעל
על מנת שניתן יהיה לשנות את הבחינה באופן שגם ישפיע על הציון שיקבלו הנבחנים, נדרש שינוי של התקנות. כיום נמצאים כאמור בתוקף כללי לשכת עורכי הדין הקובעים כי הבחינה תהיה מבוססת על שאלון אמריקאי, וכי בנוסף לו רשאית הועדה הבוחנת לכלול בבחינה חלק של ניסוח מסמכים משפטיים, אך מבלי שינתן לכך ציון.

עם זאת, בחודשים האחרונים עמלה שרת המשפטים ציפי לבני על רפורמה מקיפה בלשכת עורכי הדין, ובטיוטת תזכיר חוק שפרסמה לפני כשבועיים ניתנה התייחסות נרחבת גם לנושא בחינות ההסמכה שאמור להיות מוסדר במסגרת תיקון חקיקה כולל כבר בחודשים הקרובים.

בלשכת עורכי הדין אישרו במענה לפניית "כלכליסט" שאכן ל"ניסוח המסמכים המשפטיים" לא ינתן כל ניקוד, אלא אם כן התקנות ישתנו בהתאם ליוזמת השרה לבני. עם זאת, בלשכה טוענים שניתן יהיה להציג את התשובה לשאלה הפתוחה הזו בפני הבוחנים בבחינות בעל פה, וכך כשיתייצב בפניהם נבחן הם יוכלו לדעת כיצד השיב לשאלה במבחן בכתב ולשכלל זאת בציון של המבחן בעל פה.

הבעיה במהלך כזה טמונה כפולה: ראשית, בין המבחן בכתב למבחן בעל פה ישנם לכל הפחות מספר שבועות, במהלכם יוכל הנבחן ללמוד היטב את התשובה לשאלה בבחינה בכתב ולשפר את מידת בקיאותו בחומר. שנית, בהנחה שהבוחנים לא ישאלו את הנבחן ישירות בקשר לתשובה שנתן בבחינה בכתב ורק ישכללו את טיב תשובתו בציון של הבחינה בעל פה, סביר להניח שיהיו מתמחים שיתקפו את חוקיות או לגיטימיות המהלך שכן הבחינה בעל פה אמורה לשכלל בחינה בעל פה ולא להוות כלי עקיף לדירוג הישגים בבחינה בכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מבחני לשכה
מה יקרה כאשר נבחן עבר את המבחן בכתב וניסוח המסמך המשפטי שלו לא היה טוב? גם במבחן בעל פה הוא ענה תשובות סבירות שאמורות להעבירו, אך בגלל במסמך המשפטי הוועדה תחליט להכשילו? הרי כשלון במבחן בעל פה מביא למבחן חוזר של הבמבחן בעל פה בלבד, ובמבחן החוזר שוב הוא ישאל שאלות בעל פה וישיב נכונה, אך המסמך המשפטי שהוא ניסח במבחן בכתב יעמוד לו לרועץ. כיצד ניתן יהיה לתקן זאת? הרי הוא את המבחן בכתב עבר ולא ישוב עליו, גם אין כל הצדקה שבשל המסמך ידרש למבחן חוזר בכתב, מאחר שהוא קיבל ציון עובר ואין לדרוש ממי שעבר לשוב על המבחן בכתב. האם הלשכה נתנה דעתה לבעייתיות של הוספת שאלה שאין עליה ניקוד, אך יכולה להוות מכשול בבחינה בעל פה? מה על הנבחן לעשות בכדי לעבור ולקבל את הרישיון?
יורם , ירושלים  |  02.10.14