אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטול הטבות המס לספורטאים הזרים: היינו בסרט הזה - הסוף רע צילום: ראובן שוורץ

ביטול הטבות המס לספורטאים הזרים: היינו בסרט הזה - הסוף רע

במשרד האוצר סבורים כי ביטול הטבות המס לספורטאים זרים יתרום לקידום עמיתיהם הישראלים. המציאות, ככל הנראה, תהיה שונה

01.10.2014, 20:01 | אוריאל דסקל

הצעת תקציב המדינה שהוגשה הערב כוללת ביטול של הטבת המס לשחקנים זרים (25%) - הצעה שהועלתה בעבר ונדחתה כמה פעמים. לפי הערכות האוצר, המהלך צפוי להכניס לתקציב המדינה כ-15 מיליון שקל.

לפי ההצעה, "אין הצדקה למתן הטבות מס אלה, היות ותקנות אלה מפלות לרעה ספורטאים תושבי ישראל, אשר אינם יכולים להכיר בהוצאות הפרטיות כגון לינה ואירוח ואינם נהנים משיעור מס מופחת. זאת ועוד, ההטבות גורמות לכך שאגודות הספורט מעדיפות לשכור את שירותיהם של ספורטאי חוץ ולא ספורטאים ישראלים".

15 מיליון שקל מהווים הנחה אופטימית במיוחד (בעבר דובר על 20 מיליון שקל אבל כנראה שזה יורד עם השנים). ישנם כ-90 כדורסלנים זרים בישראל (שההטבה לגביהם כנראה לא תבוטל כחלק מאמנת המס עם ארה"ב), וכ-150 שחקנים זרים בכדורגל ובענפים אחרים. האם עליהם תקום ותיפול כלכלת ישראל? יש לקוות שלא. בכל זאת, הם כאן לשנה-שנתיים. מקסימום שלוש - ואז הם חייבים במס מלא.

   

שמעון מזרחי, צילום: ראובן שוורץ שמעון מזרחי | צילום: ראובן שוורץ שמעון מזרחי, צילום: ראובן שוורץ

האם ההכנסה מהמהלך תהיה מיידית? כנראה שלא - מאחר שרוב החוזים כבר נחתמו לעונה לפחות. המועדונים וההתאחדויות יבקשו זמן הסתגלות. 

האם הדבר יעזור לדור העתיד של הספורט הישראלי? העניין נבחן מספר רב של פעמים על ידי מומחים, והמסקנה היתה כי התרומה של ביטול הטבות המס קטנה ביותר ביחס לנזק הפוטנציאלי לספורט הישראלי.

יש הטוענים - ואני בטוח שנשמע את הטענות האלה מהאוצר - כי ההטבה "תעניק לצעירים ישראלים יותר הזדמנויות". יהיו כאלו שיקראו לזה "החוק להצלת הספורט הישראלי".

מהצד השני יהיו את המתנגדים לביטול המס - בעיקר אלו שיצטרכו לשלם יותר מס.

בעבר, שמעון מזרחי, יו"ר מכבי תל אביב, אמר שהצעות חוק כאלה "יגרמו לסגירת הספורט בישראל". הוא כמובן מגזים. הספורט לא ייסגר בגלל זה. האם יגיעו פחות זרים? אולי. בעבר, שדנו בנושא זה, ההערכות היו שיגיע אותו מספר זרים רק שהם יהיו זולים יותר - מה שבאופן כללי אומר שהם יהיו פחות טובים.  

ירידת איכות הזרים שווה ירידה באיכות הליגה המקצועית וברמת האימונים של השחקנים הישראלים. האופטימים שחושבים כי עקב חוק מס כזה או אחר הקבוצות יקפידו יותר על הבאת זרים - פשוט לא מבינים את הנפשות הפועלות בספורט הישראלי.

הכדורסלנים והכדורגלנים הישראלים נהנים כיום מהגבלות על שיתוף זרים שאין במקומות אחרים באירופה (השוק בו הם מתחרים); ועדיין, ההגבלות הללו אינן עוזרות להעלות את רמת השחקנים הישראלים.

אם רוצים להעלות את הרמה של הספורטאי הישראלי, יש רק דרך אחת לעשות את זה - להשקיע במחלקות הילדים והנוער. וכל עוד לא מעניקים הטבות לתחום הזה - לא יהיה שיפור. ביטול הטבות מס לזרים לא יציל את עתיד הספורט הישראלי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לבטל כל חריג מיוחד בחוקים למס
לא ברור לי למשל למה צריך לעזור לנכים בכך שהם לא משלמים אגרת טלוויזיה, זה אומר שבטח דנו בנושא איזה 500 פעמים לגבי אחוזי נכות ובזבזו מיליונים. סיוע לנכים צריך להיות במסגרת הביטוח הלאומי (וכמובן בהתאם לכך שהם יצטרכו לשלם אגרה כנראה) וזהו ולא צריכים מאות חריגים לכל חוק אפשרי. דבר זה פשוט מסבך את החוקים שלא לצורך.
.  |  05.10.14
3.
אתם שפויים?
לא מצליח להבין את קול הבכי והנהי עם החשש לעתידנו באם ישלמו מס. אתם באמת לא שפויים מה זה כאן? מעמד נעלה הפטור ממס? הרי כל אחד בשחקנים אלו אילו היה משחק במדינתו שלו היה חייב במס מלא, ואין כאן עיניין של כפל מס מאחר ועם מרבית מדינות המוצא יש לנו אמנת מניעת כפל מס תפסיקו עם השטות הזו ושישלמו מס כחוק
קשקשן  |  02.10.14
לכל התגובות