אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים באיראן: פיצוץ ושריפה ליד הבסיס הגרעיני פרצ'ין צילום: בלומברג

דיווחים באיראן: פיצוץ ושריפה ליד הבסיס הגרעיני פרצ'ין

כלי תקשורת ברפובליקה האיסלאמית דיווחו כי פיצוץ אירע ליד מתקן פרצ'ין, שבו עפ"י החשד נעשו ניסיונות לפיתוח מתקן נפץ שמיועד לפצצה גרעינית. בעקבות הפיצוץ, שנשמע ונראה למרחקים, פרצה שריפה שבה נהרגו 2 עובדים

06.10.2014, 15:47 | שירות כלכליסט

סוכנות הידיעות האיראנית החצי-רשמית איסנ"א דיווחה כי פיצוץ אירע אמש (א') ליד בסיס צבאי, ככל הנראה פרצ'ין, הסמוך לטהרן ובעקבותיו שריפה שגבתה את חייהם של לפחות שני בני אדם. עפ"י החשד בבסיס פרצ'ין נעשו ניסיונות לפיתוח מתקן נפץ שמיועד לפצצה גרעינית.

פקחי סבא"א לא הורשו להיכנס למתחם מאז 2005. האתר האופוזיציוני Sahamnews תיאר את הפיצוץ כחזק מאוד, שאף גרם להתנפצות חלונות בניינים הרחוקים 15 קילומטרים מהמקום.

נשיא איחראן חסן רוחאני , צילום: אם סי טי נשיא איחראן חסן רוחאני | צילום: אם סי טי נשיא איחראן חסן רוחאני , צילום: אם סי טי

לפי הדיווח, גם ההבזק שנוצר מהפיצוץ נראה ממרחק רב. ארגון תעשיות ההגנה האיראניות צוטט בסוכנות איסנ"א מוסר: "לצערנו, בתקרית שני עובדים ביחידת הייצור נהרגו".

בחודש שעבר, דיווחה סבא"א כי הורגשה פעילות בבסיס בפרצ'ין. לפי הסוכנות הבינלאומית, טהרן פספסה את תאריך היעד שניתן לה לספק תשובות בקשר לתוכנית הגרעין שלה. תאריך היעד החדש לשיחות בין מעצמות המערב לאיראן על תוכנית הגרעין שלה נקבל ל-24 בנובמבר.

בהסכם הביניים שנחתם עם איראן, שתוקפו שישה חודשים, התחייבה איראן בין היתר להפסיק העשרת אורניום מעל 5 אחוזים ולפרק את האמצעים הטכניים הנדרשים להעשרה מעל 5 אחוזים; לנטרל את מאגר האורניום המועשר לקרוב ל-20 אחוז (רמה שממנה קל יחסית להגיע במהירות לרמת העשרה שמתאימה לפצצה); לדלל לרמה שמתחת ל-5 אחוז ולהמיר לצורה שאינה ניתנת להעשרה נוספת את כל מאגר האורניום המועשר ל-20 אחוז, לפני השלמת השלב הראשון של ההסכם; לא להתקין צנטריפוגות נוספות מכל סוג; לא להתקין את הצנטריפוגות החדישות יותר להעשרת אורניום ולא להשתמש בהן; לא לבנות מתקנים נוספים להעשרה; לא להפעיל את הכור למים כבדים באראק שממנו יהיה ניתן לייצר פלוטוניום, לא להתקין בו רכיבים נוספים, לא להעביר לאתר דלק ומים כבדים ולא להקים מתקן אחר לפלוטוניום.

בהתאם להסכם, לפקחי סבא"א תהיה גישה למתקנים שבהם מופעלות צנטריפוגות ולאחרים שבהם מיוצרות ומאוחסנות צנטריפוגות. בנוסף לפיקוח של סבא"א, שש המעצמות יקימו ועדה שתפעל לצד סבא"א ותתמודד עם בעיות שיתעוררו ודאגות מתוכנית הגרעין והפעילויות באתר פרצ'ין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות