אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסותא לרופאים: "חוק ההסדרים יחתוך לכם השכר בחצי" צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

אסותא לרופאים: "חוק ההסדרים יחתוך לכם השכר בחצי"

הממשלה תדון מחר בהצעת חוק ההסדרים שכוללת גם המלצות של ועדת גרמן למיסוי על בתי החולים הפרטיים; הנהלת אסותא לרופאים: "היקף הפעילות יירד ב-20%-25% בתוך שנה"

06.10.2014, 16:24 | מיקי פלד

יממה לפני שחוק ההסדרים עולה להצבעה בממשלה, שלחה הבוקר הנהלת אסותא מכתב חריג לרופאים בו כתבה כי בעקבות הפגיעה הצפויה בבתי החולים הפרטיים שכלולה בחוק, ייחתך שכרם של הרופאים בלא פחות ממחצית. "מכאן ששכרך צפוי לרדת משמעותית עד לכדי 50% , כמו גם היקף פעילותך יצומצם על פי הערכה ראשונית בכ-20%-25% כבר בשנה הראשונה לחקיקת החוק", כותב פנחס צרויה, מנכ"ל אסותא.

ההצעה של שרת הבריאות יעל גרמן, כחלק ממסקנות הועדה שעמדה בראשה, היא למסות את הפעילות של בתי החולים הפרטיים ולקבוע תקרת פעילות בבתי החולים הפרטיים, בראשם אסותא והרצליה מדיקל סנטר. על פי ההצעה, בתי החולים הפרטיים ימוסו בשיעור של 30% עד 67% על כל הכנסה שמעבר ל-95% מההכנסות מפעילות פרטית של 2013, בהתאם לעדכונים שונים עליהם יחליט משרד הבריאות.

בית החולים אסותא, צילום: אריאל בשור בית החולים אסותא | צילום: אריאל בשור בית החולים אסותא, צילום: אריאל בשור

זאת ועוד, בתי החולים הפרטיים יידרשו לשלם את המס המיוחד, בשיעור 30%-67% גם על 51% משכר הרופאים - ולכן, לפי אסותא, השכר יירד במחצית. במשרדי האוצר והבריאות מעריכים כי ההכנסות מהמס יעמדו על 100 מיליון שקל בשנה הבאה. במכתב כותב צרויה כי זהו "מס בלתי מידתי" ו"דרקוני".

לדברי אסותא, הדבר יוביל או להעלאת מחירים ב-100 מיליון שקל מצד בתי החולים הפרטיים, כדי לקזז את העלאת המס או להקטין בצורה דרמטית את הפעילות. במכתב לרופאים אומרים אנשי אסותא שהאופציה השנייה היא המועדפת ולכן כרבע מהפעילות תעוף החוצה: "המסקנה היא כי ידרש מאיתנו לתכנן פעילות עד להיקף רף המיסוי המוגדר ולפיכך צפוי כי התורים יתארכו וכי פעילותך תצטמצם".

צרויה כותב עוד כי "לצערנו התוכנית לשיקום הרפואה הציבורית עוברת דרך הרס הרפואה הפרטית וזאת מבלי שניתן מענה למצוקות הרפואה הציבורית, להערכתנו, האזרח ימצא עצמו למול מערכת בריאות חלשה יותר - הן המערכת הפרטית והן הציבורית - והדבר יוביל לרפואה לעשירים. מיליוני אזרחים ממעמד הביניים שרכשו ביטוחים משלימים במחירים עממיים, יגלו לפתע כי הביטוח שרכשו כבר אינו מאפשר להם להתנתח כבעבר, ועל פניהם יועדפו בעלי ביטוחים פרטיים, הואיל ובתי החולים במסגרת המכסה יבצעו רק פעילות יקרה ורווחית מאוד".

גורם במשרד הבריאות אמר היום כי "כמו שיש תמריצים כלכליים שליליים לבתי החולים הציבוריים לא לבצע הרבה פעולות כך גם יהיה בפרטיים. זו גם פעולה משלימה לניסיון לחזק את הרפואה הציבורית עם מיליארד שקל בשנתיים הקרובות לטובת קיצור תורים בשעות אחר הצהרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות