אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורים למצטיינים לבג"ץ: תנו לילדינו לגשת לבגרות בכיתה י' צילום: טל שחר

הורים למצטיינים לבג"ץ: תנו לילדינו לגשת לבגרות בכיתה י'

ההורים עתרו נגד הנחיית שר החינוך שי פירון לבטל בגרויות בשנה הראשונה בתיכון. לדבריהם, ילדיהם בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה יתעכבו שנה לחינם ופניותיהם בנושא לא נענו: "צריך להעניק לתוכנית כיפת ברזל. פירון צריך לרדת מהעץ"

07.10.2014, 14:14 | דוד רפאלי

הורים לתלמידים מצטיינים במתמטיקה הגישו בג"ץ כנגד שר החינוך שי פירון בשל סירובו לאפשר להם לגשת לבגרות במתמטיקה כבר בסוף כיתה י'.

התעקשות משמעותית כשהאגו פוגע בחינוך שר החינוך שי פירון טיפס על עץ גבוה כשהכריז על ביטול הבגרויות בכיתה י'. למרבה התדהמה – הוא אינו מוכן לרדת דוד רפאלי, 7 תגובותלכתבה המלאה

פירון הכריז על רפורמת "למידה משמעותית" שלו עוד אשתקד, ובמסגרתה הוחלט על ביטול הבגרויות בכיתה י' באופן גורף כבר משנת הלימודים הנוכחית (תשע"ה). הרפורמה פוגעת בתלמידי תיכון מצטיינים הלוקחים חלק בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה.

התוכנית פועלת כבר יותר מ־30 שנה, ומכשירה מאות תלמידי תיכון בשנה לסיים בהצטיינות את בחינת הבגרות במתמטיקה (5 יחידות) בכיתה י', ולהתחיל בלימודי מתמטיקה באוניברסיטאות. ממוצע ציוני הבגרות במתמטיקה של התלמידים המוכשרים עומד על 98. לפני 14 שנה הצליח מייסד התוכנית - פרופ' צבי ארד - להשיג את הסכמת צה"ל לאפשר לתלמידי התוכנית דחיית גיוס של שנה, וכך להשלים תואר במתמטיקה, מדעי המחשב ופיזיקה בטרם גיוסם.

קראו עוד בכלכליסט

פירון. יגיב לבג"ץ בקרוב, צילום: טל שחר פירון. יגיב לבג"ץ בקרוב | צילום: טל שחר פירון. יגיב לבג"ץ בקרוב, צילום: טל שחר

למרות כל זה, וללא כל הסבר המניח את הדעת, משרד החינוך אינו מוכן להחריג את התלמידים מההוראה הגורפת. פירון לא התייעץ עם ראשי התוכנית, ששמעו לראשונה על הכוונה לבטל את האפשרות לגשת לבגרות בכיתה י' בתקשורת. מאז קיימו אלה כמה פגישות עם בכירי משרד החינוך, אך לא הצליחו לשנות את רוע הגזירה. המשרד הסכים כי התלמידים ייגשו לבגרות במועד חורף של י"א, אך פתרון זה אינו מספק את מנהלי התוכנית, התלמידים וההורים, אשר מכנים אותו "ישראבלוף".

משרד החינוך לא הגיב לפניות האישיות של התלמידים, ונתן תגובות לקוניות לפניות ההורים. גם התשובה למועצה לשלום הילד היתה משפטית בעיקרה, והדגישה כי לתלמידים המצטיינים אין זכויות קנויות.

בנוסף טוענים ההורים כי מדובר בפגיעה רטרואקטיבית בתלמידים שכבר החלו את התוכנית, תוך שהובטח להם כי יוכלו לגשת לבגרות בסוף כיתה י'.

"זה לא הוגן", אומרת מאיה מרגנית, תלמידה בתוכנית שהתחילה השנה כיתה י'. "השקענו ולמדנו כל כך הרבה זמן, התחייבו לתת לנו משהו מסוים, ועכשיו מונעים את זה מאיתנו. אני ועוד ילד כתבנו מכתב אישי לשר החינוך, וגילינו שהוא בכלל לא טרח לקרוא אותו וזה נעלם בבירוקרטיה של המשרד".

אֵילַת שפירו, אם לתלמיד בתוכנית, אמרה כי "שר החינוך מדבר על למידה משמעותית - זו לא למידה משמעותית? מה הבעיה להחריג את התוכנית הזאת?". לדבריה, "פירון צריך לרדת מהעץ. להגיד - סליחה, טעיתי. עכשיו הבנתי שמדובר בחבר'ה מצוינים, ואני אתן כיפת ברזל לתוכנית הזאת ל־40 שנה".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מוביל תוכנית אסטרטגית בתחום המדעים והמתמטיקה, שנועדה לעודד מצוינות ולהגדיל את מספר התלמידים הניגשים ל־5 יחידות לימוד".

david.refaeli@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
מסתבר שאני לא מחזיק בדעה הפופולארית כאן...
הייתי רוצה לכתוב מה אני חושב על ההחלטה של פירון אבל חשוב לי לכתוב קודם דווקא על התגובות כאן של האנשים. כמה מהאנשים כאן שנתנו לייקים למתנגדים לתכנית, חשבו קצת לעומק ומחוץ לקופסה על התכנית של פירון או יודעים עליה משהו לפני שהקליקו??? את זה בדיוק מנסה השר פירון לשנות.. את החשיבה התבניתית של רוב האנשים. הוכחתם בדיוק את מה שפירון מנסה לעשות. שינוי עמוק. כל מילה נוספת מיותרת....
אבי , המרכז  |  09.10.14
25.
להודות בטעות, זו תהיה דוגמא חינוכית.
פשוט להודות בטעות, זו תהיה דוגמא חינוכית. תוכנית לדוגמא, במקום שיהיו עוד תוכניות כאלו, מחסלים את זו. מה הפרוש של "למידה משמעותית" מעבר לסיסמאות? האם הלמידה עד היום לא הייתה משמעותית? כהורה לילדים במערכת איני רואה שום שינוי ביחס לשנים קודמות. זה גם לא צריך להיקשר לתרומה עתידית לצבא (למרות שזה כן), למה צריך להפריע למי שיכול ורוצה להתקדם מהר? שר החינוך, שי פירון: מודה ועוזב ירוחם
אבנר , מרכז  |  07.10.14
לכל התגובות