אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשהאגו פוגע בחינוך צילום: אוראל כהן

כשהאגו פוגע בחינוך

שר החינוך שי פירון טיפס על עץ גבוה כשהכריז על ביטול הבגרויות בכיתה י'. למרבה התדהמה – הוא אינו מוכן לרדת

07.10.2014, 09:35 | דוד רפאלי
הורים למצטיינים לבג"ץ "תנו לילדינו לגשת לבגרות בכיתה י'" ההורים עתרו נגד הנחיית שר החינוך שי פירון לבטל בגרויות בשנה הראשונה בתיכון. לדבריהם, ילדיהם בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה יתעכבו שנה לחינם ופניותיהם בנושא לא נענו: "צריך להעניק לתוכנית כיפת ברזל. פירון צריך לרדת מהעץ" דוד רפאלי, 29 תגובותלכתבה המלאה
השר פירון הכריז על רפורמה: כבר משנת הלימודים הקרובה יבוטלו הבגרויות בכיתה י'. השר גורס כי יש לעבור ל"למידה משמעותית" ושעודף בחינות הבגרות מקשה על כך: התלמידים מתמקדים בהכנה למבחן ולא בלמידת עומק.

אין דבר טבעי יותר לשר בממשלה מלנסות להותיר חותם, ואין דבר טבעי יותר לרפורמות שיהיו להן תומכים ומתנגדים. הבעיה היא שבתוך הרפורמה יש אי של חוסר היגיון מוחלט.

בין תלמידי התיכון ישנה גם קבוצה של כמה מאות נערים "מוכשרים" במתמטיקה - שבכל שנה, כחלק מהתוכנית המיוחדת, ניגשים לבגרות ברמה מוגברת של 5 יחידות כבר בסוף כיתה י', ורובם ממשיכים לתואר אקדמי במתמטיקה באוניברסיטאות.

Pירון. לא מצליח להסביר מדוע לא להחריג את המצטיינים מהרפורמה, צילום: צביקה טישלר Pירון. לא מצליח להסביר מדוע לא להחריג את המצטיינים מהרפורמה | צילום: צביקה טישלר Pירון. לא מצליח להסביר מדוע לא להחריג את המצטיינים מהרפורמה, צילום: צביקה טישלר

ההוראה הגורפת של פירון הולכת לפגוע בהם בצורה קשה. למה? משרד החינוך לא מוצא לנכון להסביר (לא לתלמידים, וגם לא במענה לפניות "כלכליסט") מדוע הוא אינו מחריג אותם.

דווקא ההיגיון מחייב שיש לאפשר לתלמידים מוכשרים ומחוננים, המסוגלים ורוצים להתקדם בלימודיהם, להתפתח ולבטא את כישוריהם - לעשות כן. גם המדינה מרוויחה מכך רבות. הרי לא ייתכן שיפגעו בתוכנית מצליחה התורמת לצבא, לחברה, לכלכלה, להייטק, לאקדמיה - לכל המדינה כך סתם ומתוך גחמה.

כתוצאה מההכרזה של פירון על ביטול הבגרויות בכיתה י' מאות תלמידי התוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה ייאלצו להאט את קצב לימודיהם. בלי שום היגיון בריא. כוונתו של פירון ודאי היתה טובה. הוא רק לא הביא בחשבון שיש גם נוער אחר – נוער מוכשר במתמטיקה שהתוכנית תפגע בו. במקום לעשות את הדבר המתבקש ולתקן את הטעות הקטנה, שר החינוך טיפס על עץ גבוה. למרבה התדהמה – הוא אינו מוכן לרדת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
איזו חשיבה צרה
מכיון שהיה אפשר לעשות בגרות בכיתה י', האונבירסיטאות דרשו מהתלמידים המסכנים להשלים בגרות כדי להתחיל ללמוד. עכשיו כשאי אפשר, הן פשוט יצטרכו לשנות את תנאי הקבלה. לא נורא מסובך. לדוגמא - תוכנית אתגר באונברסיטת חיפה מקבלת תלמידים באמצע כיתה י' לתואר במידעי המחשב על סמך המלצת בית הספר וללא בגרות. חוץ מזה, מכיוון שהמטרה היחידה של תעודת בגרות היא להתקבל לאוניברסיטה, איזה סיבה יש למי שמתחיל תואר באונברסיטה לפני סיום תיכון לעשות בגרות?
סיגל  |  08.10.14
לכל התגובות