אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כוח לעובדים: הנהלת קווים מעודדת החלפת הארגון היציג של העובדים צילום: שאול גולן

כוח לעובדים: הנהלת קווים מעודדת החלפת הארגון היציג של העובדים

שורה של צילומי התכתבויות וואטסאפ ועדויות עובדים שאספו אנשי כח לעובדים חושפת לטענתם איך הנהלת קווים פעלה להעביר עובדים להסתדרות הלאומית. קווים: דוחה את הטענות

07.10.2014, 17:53 | מיקי פלד
הנהלת קווים התערבה באופן אקטיבי כדי להחליף את הוועד של ארגון כח לעובדים בוועד של ההסתדרות הלאומית, כך טוען הארגון במסמכים שהעביר לידי בית הדין הארצי לעבודה. התגובה של כח לעובדים היא בהמשך לעתירה של הלאומית להכיר בה כארגון היציג החדש של עובדי חברת האוטובוסים, וזאת למרות שלפני כחצי שנה כבר הכירה קווים בוועד שקם דרך כח לעובדים.

לטענת הלאומית היא הספיקה עד אוגוסט לאסוף חתימות של למעלה מ-800 עובדי החברה, כ-200 יותר מאשר יש לכח לעובדים, ועקב כך שלא מתנהל משא ומתן משמעותי בין ההנהלה לכח לעובדים על הסכם קיבוצי אז הלאומית יכולה להכריז על יציגות. עד אז ההסתדרות הלאומית הודיעה כי היא לא תתערב בנעשה בקווים, למרות שלדבריה פנו אליה כמה עשרות עובדים, אך רק לאחר שהלחץ מצד עובדים – בעיקר מהסניפים הצפוניים של החברה – גבר, הפכה הלאומית את החלטתה.

אוטובוס של קווים, צילום: רונן טופלברג אוטובוס של קווים | צילום: רונן טופלברג אוטובוס של קווים, צילום: רונן טופלברג

כל הפרטים הללו היו יכולים להיות פיקנטריה של משפטנים בלבד אלמלא שורה של צילומי מסך של התכתבויות וואטסאפ ועדויות עובדים שמראים לטענת כח לעובדים על פעילות של ההנהלה לטובת הארגון השני. כך, גם אחרי שההנהלה הכירה בוועד נעשו ניסיונות של הנהלת קווים, בראשם היו"ר זאב הורן והמנכ"ל ציון פת להשפיע על העובדים להצטרף להסתדרות הלאומית או לבטל את חברותם בכח לעובדים. ההתערבות של הורן ופת, טוענים בכח לעובדים, נעשתה ברמה פרטנית כמו לדוגמה בעדות של אחד מהעובדים שהיו חברים בקבוצת הוואטסאפ של הוועד ויצא משם לאחר שמנהל הסניף שלו סיפר לו כי ברגע שפת שמע על כך הוא "התחיל להשתגע". לאורך התגובה מקפידים אנשי כח לעובדים שלא לכתוב כאילו יש שיתוף פעולה בין הלאומית לקווים, אלא רק שהנהלת קווים פועלת, לטענתם, לטובת הלאומית.

הורן, לפי עדות אחרת, הורה לחבר ועד של כח לעובדים "לפוצץ את ישיבת המשא ומתן ולעזוב אותה באופן דרמטי ולבסוף גייס אותו להצטרף להתארגנות הוועד העצמאי (הוועד מטעם ההסתדרות הלאומית – מ"פ)". במקרה אחר מעיד אותו עובד כי הורן התקשר אליו להבטיח לו שדמי החבר בהסתדרות הלאומית לא יעלו אל מעל ל-50 שקל בחודש, לאחר שבטפסי ההצטרפות לארגון היה רשום שדמי החבר הם 0.95% מהשכר.

כמו כן, טוענים בכח לעובדים, קיים הורן מספר פגישות עם אותו עובד, חלקן גם במסעדה בקיסריה, בהן דן בדרכים שונות לפגוע בהתארגנות של כח לעובדים, כגון לשכנע את הנהגים של איזור ירושלים ומודיעין לחתום על הסכם נפרד להטבת תנאיהם בתנאי שיעזבו את כח לעובדים. בתכתובת וואטסאפ שמצרפים אנשי כח לעובדים לתגובתם אף כותב הורן לעובד כי "זה מאוד מסוכן. לי ולציון (ציון פת – מ"פ) אסור להתערב".

בכח לעובדים כותבים כי מקרב ההנהלה היה פעיל בהחתמת עובדים להסתדרות הלאומית גם סמנכ"ל התפעול דוד כליף שלכאורה הנחה את מנהל מחלקת השינוע בסניף פתח תקווה דאז לחתום על הצטרפות להסתדרות הלאומית ולצרף את עובדיו ללאומית. תכתובת הוואטסאפ שלו עם אחד העובדים מורה "להחתים את כל אלה שעובדים איתך ללא יוצא מן הכלל". מנהלים אחרים בדרג הביניים דיווחו להנהלה הבכירה על התקדמות קצב ההחתמות שלהם לטובת הלאומית.

אין זו הפעם הראשונה שישנן טענות על העדפה של הנהלות להקים ועד דרך ההסתדרות הלאומית. רק לפני שבועיים כתבה שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, נטע רות, כי הנהלת הוט פעלה כך על מנת שועד העובדים במקום יהיה "נוח יותר".

מהלאומית נמסר כי "הפוסל במומו פוסל. רוב העובדים בחברת קווים אינם מעוניינים בארגון כוח לעובדים והם סבורים שמדובר בהתארגנות על רקע לאומי ולא על רקע הצורך להסדיר את יחסי העבודה. במקום להתמודד עם רצון רוב העובדים להתארגן בשורות ההסתדרות הלאומית, עוסק ארגון כח לעובדים בהכפשות שאין קשר בינן לבין האמת.

בידי ההסתדרות הלאומית 27 תצהירים של עובדי קווים, שקוראים את השפה הערבית בלבד, המעידים על כך שלמרות שהיו מעוניינים להצטרף להסתדרות הלאומית החתימו אותם נציגי כוח לעובדים על טפסי הצטרפות בעברית לארגון כוח לעובדים כשהם מציגים להם מצג שווא כאילו מדובר בטפסי הצטרפות להסתדרות הלאומית. טענות כוח לעובדים נגד הסתדרות לאומית נדחו על ידי בית הדין הארצי רק לפני שבועות אחדים".

מקווים נמסר כי "חברת קווים אינה צד בסכסוך זה המתנהל בבית הדין לעבודה בין שני ארגוני עובדים הטוענים שניהם לועד יציג בחברה. קווים דוחה מכל וכל את הטענות ארגון "כח לעובדים" הנוגעות להצטרפות חלק מעובדי החברה להסתדרות הלאומית ודרישתם להכיר בהם כועד יציג, ואף הגישה לבית הדין מסמכים הסותרים טענות אלו. כאמור, לקווים אין עניין בסכסוך זה, והנהלת קווים תפעל בהתאם לכל החלטה שתתקבל על ידי בית הדין לעבודה.

יצוין כי החברה מנהלת מזה מספר חודשים משא ומתן עקבי ובתום לב עם ארגון "כח לעובדים" במטרה להגיע להסכם בין הצדדים, זאת למרות שארגון "כח לעובדים" ממשיך בד בבד עם המו"מ לנקוט פעולות מיותרות וחריגות, הכוללות השבתה פראית של התחבורה ציבורית, פעולות שמעולם לא נעשו במסגרת סכסוך עבודה בתחבורה הציבורית בישראל"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כוחל עובדים
מה הם מבלבלים את המוח לכולם אנו הנהגים לא מעוננים בכוח לעובד כי הם שיקרו אוותנו מהתחלה אנו יזמנו את כל החתימות .כוח לעובד לא נותן כלום ולא עוזר בשום מקרה והם לוקחים כספים שלנו ועושים איתם כרצונם שילחו לעזאזל שקרנים מלוכלכים לא רוצים איתם שום קשר
לוסקי ברוך  |  23.11.16
6.
כל הכבוד לעובדים ולכוח לעובדים
שחושפים פעם אחרי פעם את פרצופם האמיתי של ההסתדרות הלאומית. ארגון מחריד שגורם עוול לעובדים שמתארגנים אצלו. לא סתם נפסלו לו בשנים האחרונות שלושה הסכמים קיבוציים שבפירוש פוגעים בעובדים וטובים למעסיקים. לצד הסיפור האחרון בהוט, שאין ברור ממנו. ההסתדרות הלאומית- ארגון מטעם הנהלות. אני לא מבינה איך אנשים יכולים להיות כאלה דוחים (!!) , אין להם מצפון??? מה הם חושבים כשהם הולכים לישון בלילה? בטח על הכסף שההנהלות משלמות להם. בושה!!!
רעות , מודיעין  |  08.10.14
לכל התגובות