אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלוג רומזת: לא פוסלת אפשרות של הורדת ריבית נוספת - ל-0% צילום: עומר מסינגר

פלוג רומזת: לא פוסלת אפשרות של הורדת ריבית נוספת - ל-0%

נגידת בנק ישראל אמרה בראיון לסוכנות רויטרס: "הניסיון מראה כי שיעורי הריבית יכולים להמשיך ולרדת; ישנם כלים נוספים שבנקים מרכזיים משתמשים בהם כאשר מגיעים לשיעור 0%"

11.10.2014, 15:05 | שירות כלכליסט

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג הביעה פתיחות לאפשרות של הורדה נוספת בריבית - העומדת כיום על 0.25% - או שימוש בכלי מדיניות לא קונבנציונאליים כדי להעלות את האינפלציה בחזרה לטווח היעד.

קראו עוד בכלכליסט

"כפי שראינו במדינות אחרות, הניסיון מראה כי שיעורי הריבית יכולים להמשיך ולרדת, וישנם כלים נוספים שבנקים מרכזיים משתמשים בהם מרגע שמגיעים לשיעור אפס, כך שיש לא מעט כלי מדיניות בתיק הכלים", אמרה בראיון שהעניקה אתמול (ו') לסוכנות החדשות רויטרס. אולם היא סרבה לפרט האם הכלים המדוברים כוללים הקלה כמותית או רכישת אג"ח. "ישנם כלים שונים, אך איני חושבת שזה הזמן המתאים לפרט מהם. אנחנו נעקוב אחר ההתפתחויות ונתאים את המדיניות שלנו".

הנגידה פלוג, צילום: עמית שעל הנגידה פלוג | צילום: עמית שעל הנגידה פלוג, צילום: עמית שעל

הראיון התקיים במהלך הכנס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. בהמשך ציינה פלוג, כי היא חשה כעת יותר בנוח עם שער החליפין מאשר לפני הפיחות האחרון של השקל מול הדולר המתחזק, ולכן היא אינה שוקלת להציב שער רצפה לדולר. לדבריה, בניגוד למדינות כמו שוויץ או צ'כיה שהציבו מגבלה מסוג זה, בישראל הנסיבות שונות. "אני חושבת שבנסיבות קיצוניות אפשר לשקול סוגי מדיניות שונים. אך אני חושבת שכרגע המדיניות הגמישה יותר שאימצנו עובדת".

ביקורת מתונה

עוד הוסיפה פלוג כי נרשמה האטה מסוימת בעקבות ההתפתחויות בכלכלה העולמית ובשל ההשלכות של הלחימה בעזה. היא הביעה ביקורת מתונה כלפי התוכניות של הממשלה להעלות את הגירעון התקציבי ב-2015, וציינה "זה מעט יותר מכפי שקיווינו". עם זאת, היא התנחמה בתוכניות להפחית את הגירעון ל-2.75% מהתוצר ב-2016, מהלך שיאפשר הפחתה בנטל החובות.

לסיום, פלוג הצדיקה את תחזית הצמיחה של 3% עבור 2015, בטענה כי לפי ההערכות האחרונות תירשם עלייה של 5% במסחר העולמי, שתסייע לייצוא, וכן הצריכה צפויה להתאושש לאחר סיום המלחמה בעזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
מה אתם מתרגשים מהצהרות?
מה שמעניין הוא הריבית ארוכת הטווח בארה"ב. היא ירדה בחדות בימים האחרונים, אך זהו מצב זמני בהחלט ולדעתי עם סיום תכנית הרכישות בארה"ב יהיה פליפ שיקפיץ חזרה את התשואות על האג"ח בארה"ב. מה שיבשר על העלאת הריבית כבר במרץ 2015. אין ברירה אחרת. ארה"ב חייבת לעלות את הריבית - אחרת מסתכנת במשבר חמור הרבה יותר שכבר החל לקרום עור וגידים. בינתיים הירידות בברוסות רק מאששות את התרחיש הזה. מחקרים הראו שירידות הינם תופעה ברורה כחצי שנה לפני העלאת ריבית קצרת טווח. אז לא להתרגש מהצהרות סותרות. כרגע הנגידים מנהלים את המסרים כיוון שיודעים שלכל מילה שיוציאו מהפה יש אפקט חסר תקדים בנקודה זו בהיסטוריה הכלכלית של העולם. צריך לדעת לנהל עליית ריבית וזה מה שהם עושים כרגע - מסרים יום לפה ויום לפה בלי שום הגיון צרוף ומקסימום גמישות מבחינתם. לגבי האג"ח זה המרכיב המסוכן ביותר כרגע וכידוע יש ראלי לפני צניחה. לגבי מניות הנפילה זמנית, תימשך לכל היותר שנה, אם ארה"ב תמשיך אכן להתאושש ולא יתרחש משבר גיאופוליטי חמור.
איתן  |  12.10.14
13.
קרנית פלוג והכלכלה המקולקלת . עד מתי רשעים יעלוזו
מצד אחד שתוריד את הריבית מתחת לאפס מצידי וכמובן המחירים ימשיכו לעלות ובמקביל המדד ימשיך לרדת . כי תחמניהו ושות " מסוגלים לכל דבר , מה שמענין למה ?צמוד משכורת של אנשי הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה שמשתפים פעולה עם הישראבלוף.עכשיו ברצינות .....מחירי הדירות יירדו או יתייצבו רק כאשר הריבית תעמוד על שלושה אחוז לפחות כמו כן המדד צריך לשקף באמת מה קורה במשך ובשווקים .ולא לשקף את המחירים בברלין .
יקי , צפון  |  12.10.14
לכל התגובות