אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הייתי מודאג מכך ש-AIG נמצאת על סף קריסה, לא ביקשתי להענישה" צילום: בלומברג

"הייתי מודאג מכך ש-AIG נמצאת על סף קריסה, לא ביקשתי להענישה"

בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב לשעבר, העיד במסגרת התביעה שהגיש מנכ"ל AIG לשעבר נגד הממשל עקב תוכנית החילוץ מ-2008; לדבריו, "לאחר מתן ההלוואה הראשונה לענקית הביטוח, חששנו מתגובת הציבור והקונגרס"

11.10.2014, 17:23 | שירות כלכליסט

"היססתי בכל הנוגע לחילוץ AIG ב-2008; הייתי מודאג מכך שענקית הביטוח נמצאת על סף קריסה, ולא ביקשתי להעניש אותה" - כך אמר אמש בן ברננקי, היו"ר לשעבר של הפדרל ריזרב. 

ברננקי הוא אחד מחמישה בכירים לשעבר בממשל האמריקאי, אשר מבקשים לשכנע שופט פדרלי שהחלטותיהם בנוגע לחילוץ AIG היו חוקיות - במסגרת התביעה שהגיש מנכ"ל החברה לשעבר, האנק גרינברג, ב-2011.

גרינברג, שהיה בעל המניות הגדול בחברה לפני החילוץ, טוען כי השתלטות הממשל על 80% מחברת הביטוח בתמורה לסיוע כספי - היתה בלתי חוקית מאחר שהפרה את התיקון החמישי לחוקה האמריקאית, ובנוסף גרמה נזק לבעלי המניות. עורך דינו של גרינברג מבקש להוכיח כי תנאי החילוץ של AIG גרועים מאלה שקיבלו בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים. 

בן ברננקי, צילום: בלומברג בן ברננקי | צילום: בלומברג בן ברננקי, צילום: בלומברג

ברננקי אמר עוד בעדותו כי קיווה שענקית הביטוח תמצא פתרון במגזר הפרטי, וכי חשש שהיא ממעיטה בגודל בעיותיה. הוא הוסיף כי לאחר שהפד אישר את חבילת ההלוואות הראשונה ל-AIG, בהיקף של 85 מיליארד דולר, הוא חשש כי הציבור והקונגרס יטענו שהבנק מטפל בחברה הקורסת בכפפות של משי. לדבריו, "מאוד לא רצינו להעניק ל-AIG את ההלוואה הזו. זו היתה הלוואה מסוכנת מאוד".

יו"ר הפדרל ריזרב לשעבר הוסיף כי לא היה מעורב ישירות בקביעת תנאי ההלוואה; עם זאת אמר כי תנאים אלה היו צריכים להיות נוקשים עקב הסיכון הגבוה של ההלוואה - וכדי  שבעלי המניות של AIG לא ייהנו מכספי ממשל.

טימותי גייתנר, ששימש בתקופת החילוץ נשיא הפדרל ריזרב של ניו יורק, אמר בעדותו מוקדם יותר השבוע כי לאחר ש-AIG לא מצאה משקיע פרטי שיציל אותה מקרידה, ולאחר שכמה בנקים בוול סטריט דחו בקשה מהבנק המרכזי למתן הלוואה לענקית הביטוח - לממשל היתה סמכות חוקית לפעול.

"העולם הכלכלי היה כה שביר, וההשלכות של קריסת AIG היו כה גדולות - שהייתי בטוח לגמריי שאנחנו עושים את הדבר הנכון, אמר גייתנר, שכיהן מאוחר יותר בתפקיד שר האוצר של ארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות