אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשכחו מגרמניה: מי הם התושבים "העשירים" ביותר בעולם? צילום: שאטרסטוק

תשכחו מגרמניה: מי הם התושבים "העשירים" ביותר בעולם?

קטאר שומרת על המקום הראשון בדירוג התוצר לנפש שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית; מי סוגרת את הרשימה - ואיפה נמצאת ישראל?

12.10.2014, 22:01 | שירות כלכליסט

יותר מחמש שנים לאחר המיתון הגדול – התאוששות הכלכלה העולמית עדיין מדשדשת ובכלכלות רבות הצמיחה הפכה חלום רחוק. בזמן שיפן וארה"ב נאבקות בחובותיהן העצומים, מדינות רבות באירופה מתמודדות עם שיעורי אבטלה גבוהים ומסתכנות בחזרה למיתון. לעומת זאת, במדינות העשירות הכלכלה ממשיכה לשגשג.

קראו עוד בכלכליסט

מדירוג התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) לנפש של קרן המטבע הבינלאומית לשנת 2014 שפורסם השבוע, ואשר מותאם לשווי כוח הקנייה, עולה כי תקופת ההתאוששות העולמית היוותה דחיפה נוספת לכלכלות של המדינות העשירות בעולם שלהן סקטורים חזקים ושלל משאבים טבעיים.

קצב התחזקות הכלכלה הישראלית, הממוקמת במקום ה-33 בדירוג קרן המטבע, ממשיך להאט, אך עדיין גבוה ביחס לרוב המדינות המפותחות. מגמת ההאטה של המשק הישראלי צפויה להימשך גם בשנה הקרובה.

 

העשירייה הראשונה בכלכלת העולם 

 

1. קטאר

תוצר לנפש: 145,894 דולר

קטאר היא המדינה העשירה בעולם כיום, ואף צפויה להרחיב את הפער משאר המדינות. הנסיכות, המונה 1.8 מיליון תושבים, היא המדינה העשירה ביותר במזרח התיכון והמדינה המובילה באזור בכל הקשור לפיתוח אנושי.

עיקר הונה של קטאר מקורו בנפט וגז טבעי. לפי משרד האנרגיה האמריקאי, תעשיות אלה היוו יותר ממחצית התמ"ג של המדינה ב-2012. באותה השנה רק ההכנסות מיצוא הגז הסתכמו ב-55 מיליארד דולר. עתודות הנפט של קטאר מסתכמות ביותר מ-25 מיליארד חביות. לפי הערכות קרן המטבע, התמ"ג לנפש יזנק ביותר מ-22% בין 2019-2014, ויהיה גבוה מ-118 אלף דולר עד סוף העשור הנוכחי. 

דוחא, בירת קטאר, צילום: שאטרסטוק דוחא, בירת קטאר | צילום: שאטרסטוק דוחא, בירת קטאר, צילום: שאטרסטוק

  

2. לוקסמבורג

תוצר לנפש: 90,333 דולר

לוקסמבורג הקטנה, ששוכנת בין צרפת וגרמניה, עברה תקופה לא קלה במהלך המיתון, למרות שהיא מדורגת בין המדינות העשירות בעולם.

לפי נתוני קרן המטבע, המדינה שמונה 540 אלף תושבים, רשמה מאז 2008 ירידה של 2% בתמ"ג לנפש, אולם צפויים לה ימים טובים יותר. לשכת הסטטיסטיקה של המדינה מעריכה כי התמ"ג יצמח השנה ב-3%, וימשיך ויעלה בשנים הבאות. קרן המטבע חוזה כי התמ"ג לנפש יצמח ביותר מ-10% בין 2019-2014.

אחד הסודות להצלחה של המדינה הוא שיעור המס הנמוך שהיא מציעה לחברות. כתוצאה מכך, בנקים וחברות מרחבי העולם מקימים בה מטות ומשרדים במדינה, ויותר מ-10% מההשקעות הזרות הישירות בעולם מצויות בלוקסמבורג. 

לוקסמבורג , צילום: שאטרסטוק לוקסמבורג | צילום: שאטרסטוק לוקסמבורג , צילום: שאטרסטוק

3. סינגפור

תוצר לנפש: 78,762 דולר

המיתון לא הצליח לעצור את המעצמה האסייתית. לפי נתוני קרן המטבע, התמ"ג לנפש של סינגפור זינק ביותר מ-37% בין 2013-2008. במקביל, פורום הכלכלה העולמי הכתיר את סינגפור ככלכלה השנייה התחרותית ביותר בעולם ב-2014, לפני ארה"ב ויפן, ואחרי שוויץ.

סינגפור אמנם אינה משופעת במשאבים טבעיים, אך היא הפכה למרכז פיננסי עולמי, וצפויה לצמוח השנה ב-3.3%. ההערכה היא כי הצמיחה לא תיעצר בזמן הקרוב, וכי בשנים 2019-2014 יעלה התמ"ג לנפש בעוד 25%. 

מרינת המפרץ, סינגפור, צילום: Flickr/William Cho מרינת המפרץ, סינגפור | צילום: Flickr/William Cho מרינת המפרץ, סינגפור, צילום: Flickr/William Cho

4. ברוניי

תוצר לנפש: 73,823 דולר

 

ארמון הסולטן בברוניי, צילום: שאטרסטוק ארמון הסולטן בברוניי | צילום: שאטרסטוק ארמון הסולטן בברוניי, צילום: שאטרסטוק

 

 

5. כווית

תוצר לנפש: 70,785 דולר

 

כווית, צילום: שאטרסטוק כווית | צילום: שאטרסטוק כווית, צילום: שאטרסטוק

 

 

6. נורבגיה

תוצר לנפש: 64,363 דולר

 

עיירה בנורבגיה, צילום: שאטרסטוק עיירה בנורבגיה | צילום: שאטרסטוק עיירה בנורבגיה, צילום: שאטרסטוק

 

 

7. איחוד האמירויות הערביות

תוצר לנפש: 63,181 דולר

 

דובאי, איחוד האמירויות הערביות, צילום: Flickr/Chris Zielecki דובאי, איחוד האמירויות הערביות | צילום: Flickr/Chris Zielecki דובאי, איחוד האמירויות הערביות, צילום: Flickr/Chris Zielecki

 

 

8. סאן מרינו

תוצר לנפש: 62,766 דולר

 

סאן מרינו. אחת מהמדינות הקטנות בעולם ששוכנת בהרי האפנינים באיטליה, צילום: Flickr/Marcus Puschmann סאן מרינו. אחת מהמדינות הקטנות בעולם ששוכנת בהרי האפנינים באיטליה | צילום: Flickr/Marcus Puschmann סאן מרינו. אחת מהמדינות הקטנות בעולם ששוכנת בהרי האפנינים באיטליה, צילום: Flickr/Marcus Puschmann

 

 

9. שוויץ

תוצר לנפש: 53,977 דולר

 

עיירת סקי בשוויץ, צילום: שאטרסטוק עיירת סקי בשוויץ | צילום: שאטרסטוק עיירת סקי בשוויץ, צילום: שאטרסטוק

 

 

10. ארצות הברית

תוצר לנפש: 53,001 דולר

 

מרכז הסחר העולמי החדש, ניו-יורק, צילום: שאטרסטוק מרכז הסחר העולמי החדש, ניו-יורק | צילום: שאטרסטוק מרכז הסחר העולמי החדש, ניו-יורק, צילום: שאטרסטוק

 

33. ישראל

תוצר לנפש: 32,717 דולר

 

מתחם שרונה, תל אביב, צילום: תומי הרפז מתחם שרונה, תל אביב | צילום: תומי הרפז מתחם שרונה, תל אביב, צילום: תומי הרפז

 

 

195. קונגו (האחרונה בדירוג)

תוצר לנפש: 400 דולר

 

משפחה בקונגו, צילום: שאטרסטוק משפחה בקונגו | צילום: שאטרסטוק משפחה בקונגו, צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
בתמ"ג כלולים כספי ייצוא של חברות כמו טבע ,אינטל, תנובה ועוד..
חברות שלא משלמות מס הכנסה ולכן הכסף ברובו לא חוזר לתושבים. בישראל יש מדינה שחורה של מעלימי מס כי גם אינטל , תנובה, כי"ל ועוד שורה של מיוחסים שגם הם מעלימי מס "חוקיים". כלומר כלכלת החוסר מס בישראל מייצרת מחזורים של כסף ללא רווח לציבור. ישראל חייבת לקזז את המחזור של המיוחסים ותגלו שישראל לא מגיעה אפילו ל10 אלף דולר לשנה לנפש , כאשר רוב הכסף הולך לשכר של הפקידים המרוששים של המדינה שלנו ,שלא רק קנו לעצמם בתים אלא גם לילדים שלהם על חשבון כלל הציבור. בקטאר יש מיליארדים אבל הממשלה נדבנית ומחלקת כסף לאוכלוסיה שלה ולמדינות אחרות ולטירור. בישראל רובצת הממשלה הכי קמצנית בעולם שנותנת רק לפקידים שלה ומוצצת את הדם של העניים שלה. כל התרגילים שעושה הממשלה כנגד הציבור נובעים מתוך אכזריות הפקידים שרובם אשכנזים מלוכלכים שכל העולם חייב להם בגלל השואה, והקמצנות שלהם לא לתת לציבור אלא להיות מוג לב וקמצן כנגדו הוא מעשה יום יומי ואנו שומעים זאת כל יום בחדשות.
מגלה את האמת  |  14.10.14
24.
כמה הערות לסדר:
יש המון בעיות במדד עצמו ובתוצאותיו: 1. בקטאר למשל יש יותר תושבים לא תושבים מאשר תושבים. דבר זה לבד מעוות את הנתונים. 2. יש בראש הרשימה מספר מדינות סופר קטנות שלא מייצרות כלום אלא חיות ממתן שירותי מקלט מס. החגיגה הזו צפויה להיגמר בעשור הקרוב והן תצטרכנה להמציא את עצמן מחדש. 3. אל תשכחו שכלכלה "שחורה" לא נמדדת. יש לנו לא מעט. בקונגו הסוגרת את הטבלה המצב הרבה יותר גרוע והרבה מהיהלומים מוברחים מהמדינה ואינם נספרים בתל"ג שלה. לא שזה מאוד משנה את מצבם של מיליוני עניים. ובסך הכל - יש לנו ארץ נהדרת. נמשיך לעבוד ולהשתפר.
המסביר לצרחן , ברלין (תרגעו - בטיול)  |  13.10.14
לכל התגובות