אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש ממשלת פינלנד רומז: אפל אשמה בהורדת הדירוג שלנו צילום: בלומברג

ראש ממשלת פינלנד רומז: אפל אשמה בהורדת הדירוג שלנו

לדברי אלכסנדר סטאב, "ניתן לומר שהאייפון הרג את נוקיה והאייפד הרג את תעשיית הנייר הפינית, אבל אנחנו עוד נחזור"

13.10.2014, 12:46 | שירות כלכליסט

ראש ממשלת פינלנד אלכסנדר סטאב רמז כי ייתכן ואפל אשמה בקריסה של שתי התעשיות הגדולות במדינה, תהליך שהוביל להאטה הכלכלית ולהורדת דירוג האשראי של פינלנד.

קראו עוד בכלכליסט

"יש לנו שני אלופים שהודחו", אמר סטאב בראיון ל-CNBC. מעבר לחברת הטכנולוגיה נוקיה, ציין סטאב גם את תעשיית הנייר בפינלנד שנקלעה לזמנים קשים. פינלנד היא מוקד ייצור מרכזי עבור יצרניות הנייר הגדולות באירופה, UPM-Kymmene וסטורה אנסו. הסקטור מהותי גם לכלכלת המדינה. "באופן פרדוכסלי אני חושב שניתן לומר שהאייפון הרג את נוקיה והאייפד הרג את תעשיית הנייר הפינית, אבל אנחנו עוד נחזור".

בשלהי שנות ה-90 ותחילת שנות האלפיים נוקיה היתה יצרנית הטלפונים הניידים המובילה ונחשבה כמנוע המרכזי של כלכלת פינלנד.

תעשיית הנייר והיערות נפגעה גם היא בשנים האחרונות, כך לפי דו"ח של המכון לחקר היערות הפיני. בסוף 2013 הזהירו במכון מהמצב ה"עגום" של ייצור הנייר במדינה, והעריכו כי הירידה תימשך גם בשנה הנוכחית. מכשירי טאבלט וקוראים אלקטרוניים מהווים תחרות ישירה לתעשיית העיתונות המסורתית.

האייפון של אפל, צילום: בלומברג האייפון של אפל | צילום: בלומברג האייפון של אפל, צילום: בלומברג

סטאב ניסה לשמור על אופטימיות, אך הודה שפינלנד זקוקה לעוד סיפורי הצלחה כמו נוקיה. "בדרך כלל מה שקורה הוא שכשהזמנים קשים החדשנות מתגברת, ואני חושב שמבחינת הסקטור הציבורי התפקיד שלנו הוא לספק את הפלטפורמה המתאימה לחדשנות הזו".

סוכנות דירוג האשראי S&P הורידה ביום שישי שעבר את התחזית של פינלנד מדירוג מושלם של AAA לרמה של AA+, על רקע האטה בפיתוח, חשיפה לרוסיה מוכת הסנקציות והחשש לקיפאון בכלכלה בשל האוכלוסייה המזדקנת, התכווצות כוח העבודה והירידה בביקוש החיצוני. סטאב הודה בראיון כי הממשלה חייבת לעבוד קשה יותר וליישם במהירות רפורמות מבניות. "עלינו פשוט להמשיך בעבודה", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לא מבין כלום בנייר אבל נוקייה "הרגה" את עצמה
היה לה את כל מה שצריך על מנת להמשיך ולשלוט או לפחות להיות שחקן משמעותי בשוק. בתחום התוכנה, החומרה, ההפצה , השיווק, מערכות ההפעלה. כל מה שהיא הייתה צריכה זו הנהלה שבתור התחלה תראה את התמורות שחלות בשור (שכל משתמש שני ראה) ובשלב השני תיקח כמה החלטות אמיצות... נוקיה יכולה להאשים רק את עצמה.
ח  |  14.10.14
לכל התגובות