אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדד החדש על הכוונת של יוסי ביינארט: FTSE האירופי צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

המדד החדש על הכוונת של יוסי ביינארט: FTSE האירופי

מנכ"ל הבורסה, שמנסה להכניס את ישראל ל־MSCI של בנק מורגן סטנלי, מנסה את מזלו גם אצל החברה המתחרה FTSE המפתחת מדדים עם מניות של חברות הפועלות באירופה

14.10.2014, 08:02 | רחלי בינדמן

בזמן שהבורסה מפעילה מאמצים כדי להכניס את ישראל למדד המדינות המפותחות באירופה, של חברת המדדים MSCI של בנק מורגן סטנלי, למנכ"ל יוסי ביינארט יש מדד חדש על הכוונת.

ביוני אשתקד החליטה MSCI שלא לקבל את ישראל למדד, ובכך חסמה את האפשרות לחשוף את המניות בישראל למוסדיים המשקיעים במדד הנחשב לאיכותי.

אלא שביינארט פועל בימים אלו במישור נוסף. חלק גדול מהמוסדיים הגדולים בעולם, קרנות פנסיה בארה"ב ובאירופה המנהלות מיליארדי דולרים, מעדיפים את מדד FTSE האירופי המתחרה ב־MSCI.

 , צילום: גולן חזני צילום: גולן חזני  , צילום: גולן חזני

מדובר במדד שמפתחת חברת המדדים FTSE הבריטית, שעמו נמנות מניות של חברות הפועלות בשווקים המרכזיים באירופה. ביינארט החל לבחון את האפשרות לנסות ולהתמודד על הכללת ישראל (המניות של החברות הגדולות במדינה) תחת המדד, במקביל למאמצים המחודשים להצטרף ל־MSCI.

בראיון שהעניק בכיר בחברת המדדים לרשת בלומברג, הוא אמר שהמהלך של ביינארט לשינוי ימי המסחר בבורסה המקומית והתאמתם לעולם (בימים שני עד שישי) לא יספיק כדי להכניס את ישראל למדד MSCI אירופה. אותו בכיר גם הבהיר כי הבעיה היא שהמשקיעים במדד אינם תופסים את ישראל כחלק מסל ההשקעות האירופי שלהם. כפי הנראה, הבורסה תציג למשקיעים ב־MSCI וב־FTSE את העובדה שאף שישראל לא נחשבת למדינה אירופית, 40% מסחר החוץ שלה מופנים לאירופה ולפיכך היא מתאימה להיכלל במדדים אלו.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ביינארט פועל להשיג את רשימת הגופים המוסדיים הזרים כדי לנסות ולשכנע אותם לשנות את דעתם בנוגע להכללת ישראל ב־MSCI. הכללת ישראל במדדים אירופאיים, שעליהם מנפיקים תעודות סל אותן רוכשים גופים מוסדיים, אמורה להגדיל את מחזורי המסחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות