אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלחץ הקבלנים, מפרט חדש לדירות במע"מ 0%: אין הגבלה לגודל החדרים צילום: יוסי צבקר

בלחץ הקבלנים, מפרט חדש לדירות במע"מ 0%: אין הגבלה לגודל החדרים

משרד השיכון פרסם את טיוטת תנאי המכרז המלאה של תוכנית 'מחיר מטרה' המשלימה את תוכנית מע"מ 0%, שתוגש בימים הקרובים להערות הציבור

14.10.2014, 10:31 | יעל דראל

תוכנית 'מחיר מטרה', שאותה מקדם משרד השיכון, צפויה לצאת לדרך בקרוב, עם פרסומה של טיוטת תנאי המכרז המלאה שתוגש ביום ראשון הקרוב להערות הציבור. הטיוטה תכלול את התנאים המלאים שבהם יצטרכו לעמוד הקבלנים שייגשו למכרזים במסגרת התוכנית. במקביל הועבר לאוצר הנוסח המעודכן של המפרט המחייב בדירות שבתוכנית מע"מ 0%.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית 'מחיר מטרה', שאושרה בקבינט הדיור כתוכנית משלימה לתוכנית מע"מ 0% שאותה מוביל שר האוצר יאיר לפיד, צפויה להוריד את מחירי הדיור באזורים בהם תופעל ב-20%. התוכנית תחול על דירות שמחירן היום עד 2 מיליון שקל, כלומר דירות שמחירן לאחר הנחה של 20% יעמוד על 1.6 מיליון שקל. מחיר מרבי לכל אזור ייקבע בהמשך על ידי השמאי הממשלתי. מכרזי 'מחיר מטרה' יכללו 66 אלף יחידות דיור עד 2019.

במקביל, כאמור, שר השיכון אורי אריאל העביר לפני כמה ימים לשר לפיד את הנוסח המעודכן של המפרט המחייב שהמדינה צפויה לדרוש עבור הדירות שיכללו בתוכנית מע"מ 0%, ואשר על בסיסו יגובש המפרט המפורט של תוכנית 'מחיר מטרה'. מדובר בגרסה השנייה של המפרט, לאחר שגרסה ראשונה פורסמה בסוף יוני והוצגה להערות הציבור.

בשלב זה הוחלט לא לאפשר לקבוצות רכישה להתמודד במכרזי 'מחיר מטרה', אחרי שהן הוצאו גם מחוק מע"מ 0%. 

 

יאיר לפיד ואורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי יאיר לפיד ואורי אריאל | צילום: אלכס קולומויסקי יאיר לפיד ואורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי

אין הגבלת גודל לסלון, פינת האוכל ומטבח

בלחץ הקבלנים, שמתחו ביקורת על גרסת המפרט הקודם של מע"מ 0%, הוחלט במשרד השיכון לצמצם את הדרישות המפורטות שנגעו לגודל החדרים והגרסה הנוכחית של המפרט, שכאמור תהווה בסיס גם למפרטי הדירות שיכללו במחיר מטרה, מהווה מעין גרסה בסיסית יותר.

כך למשל, בטיוטת המפרט שהופצה בחודש יוני, נקבעו גדלים מינימליים לחדר השינה המרכזי ולחדרי השינה המשניים (בני 11 מ"ר ו-10 מ"ר בהתאמה) וכן נקבעו גדלים מינמליים עבור הסלון, פינת האוכל והמטבח בדירות. בגרסה הנוכחית של המפרט אין כלל התייחסות לסוגיות אלה. בנוסף, בלחץ הקבלנים הוחלט גם לצמצם את ההתייחסות לדרישות החיפויים, וחיבורי ברז מים קרים בסמוך למקרר.

כמן כן טיוטת המפרט המעודכנת כוללת התייחסויות למספר חדרי אמבטיה ומקלחת בדירה, על פי מספר חדרים: כך למשל, דירות בנות 2.5-2 חדרים יחויבו במקלחת אחת, ודירות בנות 3.5-3 חדרים יחויבו בחדר אמבטיה וחדר שירותים. דירות בנות 5-4 חדרים יחויבו בחדר אמבטיה וגם במקלחת ובדירות 6 חדרים יחויבו הקבלנים בשירותים בנוסף לחדר אמבטיה ומקלחת.

בחודש הבא צפוי משרד השיכון לקיים כנס הסברה לקבלנים על תוכנית 'מחיר מטרה'. במשרד קיימות הוראות מעבר בנוגע לדירות שכבר מצויות בשלבי בנייה שונים ואשר בממשלה מבקשים להכלילם בתוכנית מע"מ 0%. הוראות אלה טרם גובשו סופית והן מצויות בדיונים אחרונים בין משרדי השיכון והאוצר.

מהתאחדות בוני הארץ נמסר בתגובה: "במישור העקרוני בונים כיום כל הקבלנים את הדירות על פי התקנים, התקנות ועל פי הסטנדרטים הקבועים בחוק התכנון והבנייה. ככלל, לא היה ברור הצורך בקביעת קריטריונים חדשים המנוגדים לקבוע בחוק. הסטנדרטים הקבועים בחוק מספקים כיום בסיס המתאים לצורכי ציבור רוכשי הדירות ובמקביל, נהנים הרוכשים מתוספות רבות מעבר לנדרש בחוק, לאור התחרות הקיימת בענף הדיור שהינו מהענפים התחרותיים ביותר במשק.

יחד עם זאת, משפרסם משרד הבינוי והשיכון את החלטתו לחייב בנייה על פי מפרט חדש, קיימה התאחדות בוני הארץ סדרה ארוכה של דיונים עם הדרג המקצועי במשרד כדי להגיע למפרט המשקף נכונה את הנעשה כיום בענף. בהתאחדות בקשו להוסיף כי יש לתת כעת את הדעת לדירות שנמצאות כיום בהליך מכירה או בהליכי תכנון מתקדמים ולא לחייבן לעמידה במפרט המתוכנן. אם לא יעשה כן, נמצא את עצמנו עם מלאי דירות קטן בהרבה מהכמות המבוקשת על ידי ציבור רוכשי בדירות הזכאים ליהנות מחוק מע״מ אפס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות