אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שותפות תמר חתמה על מזכר הבנות נוסף במצרים צילום: אלבטרוס

פרסום ראשון

שותפות תמר חתמה על מזכר הבנות נוסף במצרים

מזכר הבנות שלישי עם גוף מצרי נחתם בין השותפות בתמר לבין קבוצת יזמים שצפויה לעשות שימוש בצנרת המושבתת של EMG. תקופת החוזה תעמוד על 7 שנים

19.10.2014, 08:55 | ליאור גוטמן

שותפות תמר חתמה בימים האחרונים על מזכר הבנות למכירת גז למצרים. מדובר במזכר הבנות שלישי כאשר הפעם מדובר במכירה לקבוצת היזמים דולפינוס (Dolphinus Holdings) שאמורה להשתמש בצנרת המושבתת של EMG, חברה שבה החזיק בעבר יוסי מימן (21%) והזרימה גז מצרי לישראל בין 2008 ל-2011.

היקף החוזה קטן יחסית ועשוי להגיע בעתיד ולאחר הרחבות צנרת ושדרוגים לכמות של עד כ-5 מיליארד מ"ק גז לשנה ולתקופה של עד 7 שנים. עם זאת, בשלב הראשון מדובר בהזרמה קטנה יחסית וביחס ישיר לקיבולת המאגר, כך שהיא עשויה לנוע בין 1 ל-3 מיליארד מ"ק לשנה. היקף החוזה, כאשר יחתם רשמית, עשוי לנוע סביב 500 מיליון דולר לשנה.

מזכר ההבנות הנוכחי הוא השלישי כאמור שנחתם מול מצרים. הראשון נחתם ביום העצמאות האחרון בין שותפות תמר ליוניון פנוסה הספרדית ואילו השני נחתם כמה שבועות אחריו בין שותפות לוויתן ל-BG.

EMG חדלה למעשה לתפקד כחברה ולא ברור בשלב זה מי אמור לתת אישור הזרמה של גז ממאגר תמר למצרים, כך שהדרך לחתימת חוזה מחייב לא אמורה להיות קלה. עם זאת, למצרים, שהיו שותפים בEMG באמצעות חברת הגז הלאומית, יש אינטרס להשמיש מחדש את צנרת הגז המושבתת שעומדת מזה כשלוש שנים וחצי ללא שימוש.

שותפות תמר מורכבת מנובל אנרג'י (36%), קבוצת דלק (31.25%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים לאבנר שבשליטת הקבוצה), ישראמקו(28.75%) ודור גז (4%).

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, אמר כי ״שותפויות תמר ולוויתן חתמו עד היום על שורת הסכמים שנועדו לאפשר אספקת גז טבעי לרשות הפלסטינית, לירדן ולייצוא LNG (גז נוזלי) דרך המתקנים הקיימים במצרים. הסכם ההבנות עם דולפינוס הינו חוליה נוספת וחשובה ברצף ההסכמים שתאפשר אספקת גז טבעי גם לשוק המקומי במצרים. אין לי ספק שהסכמים אילו יובילו לחיזוק היחסים בין ישראל לשכנותיה".

מנכ״ל דלק קידוחים יוסי אבו הוסיף ש״עם מימוש הסכמי ההבנות עם חברת 'דולפינוס' ויוניון פנוסה, יתאפשר ניצול מקסימאלי של יכולת ההפקה המורחבת של גז טבעי מפרויקט תמר, תוך מכירת עודפי גז מהמשק הישראלי ללקוחות פרטיים במצרים. שורת ההסכמים לייצוא גז מתמר ולוויתן למדינות השכנות מחזקת את הכלכלה הישראלית ותוביל לגידול בהכנסות המדינה ממסים ותמלוגים״.

 

מאגר תמר, צילום: אלבטרוס מאגר תמר | צילום: אלבטרוס מאגר תמר, צילום: אלבטרוס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות