אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

לידר שוקי הון: "צפויה צמיחה שלילית לישראל במחצית השנייה של 2014"

עם זאת צופים בבית ההשקעות הפתעה לטובה בתמ"ג ב-2015 - בין השאר בשל אישור חוק מע"מ 0, עלייה בכניסת תיירים לישראל וחיבור של מפעלים נוספים לשימוש בגז טבעי. לגבי השקל צופים בלידר כי הפיחות בערכו יימשך עד לרמה של 3.85 שקלים

19.10.2014, 10:46 | שי סלינס

"צפויה צמיחה שלילית במחצית השנייה של 2014 בשל ההתכווצות בתיירות", כך לפי יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון בסקירתם השבועית.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, בלידר צופים כי המשק הישראלי יתאושש לקראת 2015 ויצמח בקצב שנתי של 3.4%. "הצמיחה בשנה הבאה תפתיעה לטובה כתוצאה ממספר גורמים: תיקון כלפי מעלה בתיירות הנכנסת לאחר המלחמה הקיץ, השקעות ענק של הקמת המפעל החדש של אינטל, חיבור של מפעלים נוספים לשימוש בגז טבעי, אישור חוק מע"מ אפס ואינפלציה אפסית משפרת את השכר הריאלי ואת כוח הקנייה של הציבור".

עוד צופים בלידר כי הפיחות בשקל יימשך. "ריבית נמוכה ואולי הורדת ריבית נוספת, המשך רכישות מט"ח על ידי בנק ישראל, צמצום בעודף בחשבון השוטף בשל השקעות ענק של חברת אינטל וכנראה המשך גידול בהשקעות הפיננסיות של ישראלים בחו"ל - יתמכו בהמשך פיחות בשקל. אנו צופים שער חליפין של 3.85 שקלים בעוד שנה".

צמיחה, צילום: SHUTTERSTOCK צמיחה | צילום: SHUTTERSTOCK צמיחה, צילום: SHUTTERSTOCK

מוקדם יותר החודש האוצר עדכן את תחזית הצמיחה שלו ל-2015 מ־3% ל־2.8%, ובכל זאת הנתונים המצטברים מעידים כי התחזית שלו עדיין אופטימית מדי. כפי שמעיד פרוטוקול דיוני הריבית שפורסם החודש, בבנק ישראל מוטרדים ממגמת ההאטה הממושכת בצמיחה ומההתאוששות האטית מדי של הסחר העולמי מהמשבר הכלכלי. שני גורמים אלה יחד עם הירידה בקצב הריבוי של האוכלוסייה היצרנית בישראל מנבאים כי הצמיחה תמשיך להיות נמוכה גם בשנה הבאה.

 

שיעור הצמיחה קובע, בין יתר, את היקף התעסוקה במשק, כך שעלייה בצמיחה מביאה למדינה הכנסות גדולות יותר מגביית מסים. לעומת זאת, ירידה בצמיחה עלולה להכביד את נטל המס הקיים לאזרח. שבוע לאחר שהאוצר פרסם את תחזיותיו, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכנה את תחזיותיה לגבי הצמיחה במשק בשנה הנוכחית ל־2% בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
יש פקטורים שחובה לקחת אותם בחשבון:
1. הסדר עם הפלסטינים ומתן אפשרות לשיקום עזה, יזרים למדינה סכומי עתק כי כל החומרים יעברו דרכינו.כסף בעזה ובגדה משמעותו צריכה מוגברת אצל הפלסטינים שישפיע ישירות על המשק. וכן יצמצם דרסטית את האמברגו הלא פורמלי מאירופה בעידוד יהודונים בארץ ובחו"ל בסיוע של כמה עיתונאים ישראלים. 2. בנק ישראל צבר כ90 מיליארד דולר שאין לו שימוש ורק מפסידים עליו. יש לקחת/ להלוות כשליש להחסזר החובות וכך לחסוך את תשלומי היריבת. הכסף המשוחרר יופנה לצמיחה ולהשקעה בתעסוקה. 3.שינוי המדיניות המטופשת של יעלון וקודמיו של שימוש מוגזם בכספי ארה"ב בארה"ב הביא ליבושם של תעשיות רבות במשק. החזרת המדיניות של עצמאות בטחונית, במידת האפשר, תיצור צמיחה ותעסוקה. 4.סדר ושת"פ פעיל עם מצרים וירדן מאפשר הגדלת היצוא באופן משמעותי.
ראובן גרפיט  |  19.10.14