אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"גם שלמה ארצי עוד יחזור" צילום: אוראל כהן

"גם שלמה ארצי עוד יחזור"

אבשלום (אבו) וילן, פעם חבר כנסת וכיום יו"ר דירקטוריון מועדון צוותא, מתכנן להצעיר תכנים ולהקים חוג ידידים, ובטוח שהזמרים שזלגו לזאפה ישובו למקום שנתן להם את ההזדמנות הראשונה

20.10.2014, 09:47 | מאיה נחום שחל

זה כבר כמה שנים שמועדון צוותא המיתולוגי נמצא בקשיים כלכליים. רבים מנכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית החלו את דרכם במוסד התרבות מייסודו של הקיבוץ הארצי, השוכן במרתף לונדון מיניסטור בתל אביב, ושלמה ארצי אפילו כתב על זה שיר. אך השינויים בחברה הישראלית ובמפת התרבות שלה מאלצים את המושכים בחוטים להמציא את הגלגל מחדש, והם מנסים לעשות זאת תוך שימור ייחודו ומורשתו של המועדון.

למטרה זו גויס לאחרונה אבשלום (אבו) וילן, חבר כנסת בעבר וכיום יו"ר קרן חבצלת שמחזיקה בנכסים ההיסטוריים של הקיבוץ הארצי. חבצלת היא עמותה ללא מטרות רווח, שצוותא חזרה לרשותה בתחילת השנה, אחרי שלוש שנים שבהן היתה בבעלות התנועה הקיבוצית. בימים אלה וילן עסוק בגיבוש דירקטוריון שיעמוד בראשו, וכבר חברים בו ירדנה ארזי, יהושע סובול, מיכל ויינברג (בעבר מפקדת להקת הנח"ל), יפה ויגודסקי, אפרת דרור, זאב (ולוולה) שור ועוד.

אבו וילן , צילום: אוראל כהן אבו וילן | צילום: אוראל כהן אבו וילן , צילום: אוראל כהן

"ב־2013 התברר שהגירעון של צוותא הוא כ־3 מיליון שקל", אומר וילן, "וזה עלה לדיון במוסדות התנועה הקיבוצית, שצוותא היתה אז בבעלותה. המזכיר איתן ברושי הציע לסגור את המועדון או להעבירו לשדרות, בעוד שחברי מזכירות נוספים ואני טענו שמקומם של מרכזים לתרבות מתקדמת הוא בערים הגדולות. הגענו להסכם שקרן חבצלת תעביר מיליון שקל והתנועה הקיבוצית תעביר 2 מיליון שקל לכיסוי הגירעון".

במקביל החליט ברושי לפטר את מנכ"ל צוותא במשך 19 שנה משה טנא, ועד לגיוס מנכ"ל חדש הובא רוני דיסנצ'יק כדי לנסות לצמצם את החובות ולגבש תוכנית הבראה.

זה שזאפה השתלטה על השוק זה כישלון של טנא?

"זו לא אשמתו, אבל מנכ"ל צריך לחפש אלטרנטיבות ולבדוק אם הוא מצליח. הבעיה היא פחות פרסונלית ויותר מהותית. במצב שנוצר החלטנו שצריך לבדוק כיוונים חדשים כדי למלא אולמות".

"לא רק סלוגן"

בינואר השנה מונה למנכ"ל צוותא יוסי כהן, בעבר מנהל תיאטרון גבעתיים, אך הוא לא שרד בתפקיד זמן רב. בימים אלה נודע כי בחודש הבא יחליף אותו חיימון גולדברג, ששימש במשך כ־14 שנה כמנכ"ל טלעד.

מדוע החלטתם להחליף מנכ"ל זמן קצר כל כך אחרי המינוי של כהן?

"במסגרת כל השינויים ובמטרה להחזיר עטרה ליושנה הדירקטוריון החליט שיש לעשות מאמץ ולהביא לצוותא אנשים שיש להם קשרים רבים ככל האפשר בתעשייה, וכחלק מההתארגנות מחדש החלטנו להביא מנכ"ל מנוסה ובעל קשרים בכל המערכת התרבותית בארץ".

ואולי הבעיה היא שהתחרות התרחבה ויש יותר אלטרנטיבות?

"זה נכון, אבל צוותא קיימת כמעט 60 שנה, זה מועדון לתרבות מתקדמת".

נו באמת, זה הרי רק סלוגן!

"לא בדיוק. שמה של צוותא מוכר עד היום כמעט לכל אחד, ואין הרבה מקומות בארץ שהפכו לסמל. אז נכון, האמנים ברחו לנו לזאפה ולמקומות אחרים, אבל עוד יש לצוותא מה למכור. היא חלשה בתחומים כמו שיווק ומכירה באינטרנט, ובאיזשהו מקום היא נרדמה בשמירה".

אחת הבעיות המרכזיות שוילן מדבר עליהן היא שרוב הצופים בצוותא הם בני 60–70, בעוד שהצעירים מגיעים בעיקר להצגות פרינג'. "אם לא נפזר את הרפרטואר באופן שייתן מענה לקהל מגוון יותר, באמת נישאר סמל לאומי ריק מתוכן. וזה לא דבר שקל לעשותו תוך שמירה על הדימוי החשוב של המוסד. לכן הקמנו דירקטוריון חדש".

אתה חושב שהדימוי והייחוד שהיו לצוותא עדיין קיימים?

"קשה להגדיר את הייחוד, אבל הוא קיים. לדעתי זו לא רק שאלה של כסף ותחרות. המחזור הכספי השנתי של צוותא הוא 7–7.5 מיליון שקל, מתוכם 5.5 מיליון ממכירת כרטיסים והשאר מתמיכות וחסויות, אז אפשר להסתדר, אם כי חלקה של עיריית תל אביב בתקצוב הוא בושה. הרי רוב הקהל בהופעות הוא מגוש דן, ולא חברי התנועה הקיבוצית שמגיעים מדן או מיטבתה. הקמנו ועדת כספים בראשות ולוולה שור ורון מאייר, ואנחנו מתכוונים להקים חוג ידידים עם קבוצת תורמים מהארץ ומחו"ל. היעד שלנו הוא להגיע ל־2 מיליון שקל, ואז נכסה את הגירעון בסדר גודל של כחצי מיליון שקל שנוצר השנה מהפעילות השוטפת".

חובות לאמנים

בצוותא יורים לכל הכיוונים, אפילו אם זה כרוך בהשתתפות בתוכנית ההום סטיילינג של מושיק גלאמין. כך קרה שאולם הכניסה זכה למתיחת פנים בתוך 24 שעות.

מה עוד עושים כדי להתחדש?

"צוותא צברה בשנים האחרונות חובות כספיים לאמנים, וזה לא סימפטי. אנשים קיבלו צ'קים דחויים לחצי שנה ויותר, ולכן רבים סירבו להופיע. עכשיו זה השתנה. לקראת העונה החדשה אנחנו מנהלים משא ומתן עם גורמים בעלי שם, כמו טמירה ירדני, בניסיון לעשות מיזמים משותפים".

צוותא מזוהה עם השמאל. יש סיכוי שתגייסו גם ימני לדירקטוריון?

"לכאורה אני לא אפסול איש תרבות שהוא ימני בהשקפותיו הפוליטיות, אם הנושא חשוב לו והוא מוכן לפעול. מאידך, אני לא כל כך רואה איש כזה, אבל הרעיון מעניין".

שורה תחתונה. שלמה ארצי יחזור להופיע בצוותא?

"אני מאמין שיחזור. עם ניהול נכון נחזיר את כולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות