אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפתרון להידבקות רופאים באבולה: הדוקטור הרובוטי שמחסל חיידקים

הפתרון להידבקות רופאים באבולה: הדוקטור הרובוטי שמחסל חיידקים

צוות חוקרים מפתח רובוט מיוחד שיוכל לטפל בחולים גם בכפרים שנגועים במגפה מבלי לסכן את הסגל הרפואי. בנוסף, יוכל הרובוט גם לקבור את המתים. פיתוח אחר משתמש בקרינת אולטרה-סגול חזקה כדי לטהר מבנים מאבולה

20.10.2014, 17:39 | הראל עילם

אבולה היא אחת המחלות המדבקות בעולם, ולא מעט מהחולים והנפגעים ממנה הם הרופאים המטפלים בחולים עצמם. מדענים ואנשי הייטק צפויים לשתף פעולה ולהעביר חלק מהטיפול בחולים אל רובוטים מיוחדים.

קראו עוד בכלכליסט

פרופסור רובין מרפי ממעבדת המחקר לרובוטיקה של אוניברסיטת טקסס מובילה צוות שמפתח רובוטים שיספקו תרופות לחולי אבולה בכפרים נגועים ואף לקבור את גופות המתים.  

הרובוטים גם יוכלו לתפקד כמתקני צפיה מרחוק ויכללו מצלמות, מיקרופונים ורמקולים. בנוסף ליכולת ניווט עצמאית, הם גם יוכלו לשמש כמתורגמנים מרחוק עבור הרופאים, בסביבה שבה לא מעט מהחולים מדברים בניבים ושפות מקומיות שידועות רק לתושבי המקום.

חשופים לסכנת הדבקה חמורה. רופאים בליבריה, צילום: אימג חשופים לסכנת הדבקה חמורה. רופאים בליבריה | צילום: אימג'בנק, Gettyimages חשופים לסכנת הדבקה חמורה. רופאים בליבריה, צילום: אימג

"אנחנו לא מנסים להחליף את הרופאים" הסבירה מרפי בראיון לאתר ComputerWorld. היא אמרה שהחוקרים מקווים לפתח את הרובוטים בתוך מספר חודשים בודדים, על ידי שיפור רובוטים קיימים. אחד האתגרים המשמעותיים ביותר, היא הוסיפה, היא לאפשר לרופאים לשמור על המגע האנושי למרות השימוש ברובוטים ולכבד את המנהגים המקומיים ביחס לקבורה.

בית החולים ריברסייד בטקסס החל להשתמש בתחילת החודש במספר רובוטים מבית חברת הרובוטיקה המקומית Xenex בטיפול במחלה. הרובוטים חמושים בנורות אולטרה-סגול חזקות במיוחד ומחטאים את החדרים שבהם נמצאים חולי האבולה. החברה טוענת כי הנורה מייצרת אור אולטרה-סגול שהוא פי 25 אלף יותר חזק מקרינת השמש בגובה הים, ובתדר שהוא קטלני במיוחד לפתוגנים מסוכנים.

אולטרה-סגול נגד אבולה. הרובוט של Xenex אולטרה-סגול נגד אבולה. הרובוט של Xenex אולטרה-סגול נגד אבולה. הרובוט של Xenex

גם כאן ,המטרה היא להמעיט עד כמה שאפשר בצורך להשתמש בכוח אדם אנושי בטיפול בחולי אבולה. כ-250 בתי חולים ברחבי ארצות הברית משתמשים היום ברובוט שעולה כ-100 אלף דולר ליחידה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות