אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

נשואים + מינוס

הקלות המטרידה של קבלת ההלוואות: 922 אלף שקל בפחות מ-72 שעות

כתבי "כלכליסט" יצאו להשיג כמה שיותר הלוואות בלי ביטחונות ובלי שעבודים. התוצאה המבהילה מדגישה את הקלות שבה ניתן ללוות מאות אלפי שקלים ואת העיוורון שבו מצויים נותני האשראי

21.10.2014, 06:48 | שאול אמסטרדמסקי ותומר ורון

הר החובות של משקי הבית הישראליים, לא כולל משכנתאות, זינק בחמש השנים האחרונות ב־37% ל־107 מיליארד שקל. הנתון המטלטל הזה מעורר את התהייה כמה כסף אנחנו יכולים לקבל בהלוואות מהבנקים ומגופים פיננסיים אחרים מבלי שהם מכירים אותנו, מבלי שהם דורשים מאיתנו ביטחונות ומבלי שהם משעבדים שום נכס שלנו - לא דירות, לא מכוניות, לא תיקי מניות, שום כלום. כמה כסף אנחנו יכולים לקחת מבלי שהבנק יידע שאנחנו לווים גם מבנקים אחרים ומבלי שאף אחד יידע שההחזר החודשי שנצטרך לעמוד בו הוא הרבה מעבר ליכולתנו.

קראו עוד בכלכליסט

אלה בדיוק השאלות שיצאנו לברר במהלך הקיץ. יצאנו למירוץ בניסיון להשיג כמה שיותר כסף בלי ביטחונות ובלי שעבודים. כל אחד מאיתנו מייצג פרופיל שונה: שאול מייצג משפחה של זוג צעיר ממעמד הביניים, ואילו תומר מייצג רווק בתחילת הקריירה שלו. לכל אחד גם הכנסה אחרת, ולכן הצלחנו לגייס בסוף סכום שונה בתכלית מהבנקים. ובכל זאת, שנינו גייסנו הרבה מאוד כסף.

אל תנסו את זה בבית קל להיכנס, קשה לצאת המירוץ לאשראי חשף כמה פשוט לקבל הלוואות בלי ביטחונות, כמה רופף הפיקוח על התחום וכמה קל ליפול לבור של חובות שאין איך להחזיר שאול אמסטרדמסקי, 3 תגובותלכתבה המלאה

הכתבה הזאת אינה מנסה לשכנע אתכם לרוץ ולהוציא אשראי מהבנקים. להפך, היא מבקשת להראות שהבנקים מחלקים כסף בקלות יחסית, אף שיש לזה מחיר - ריביות גבוהות מאוד והחזר חודשי גבוה מאוד, שיכול בקלות לסכן את הלווה במקרה של פיטורים, למשל.

ובעיקר, הכתבה שלפניכם מנסה להראות עד כמה מעמד הביניים יכול למצוא את עצמו עם הרבה מאוד כסף, אבל במחיר שיכול לסבך אותו פיננסית בתוך רגע.

  

המרוץ של שאול

 

 

בנק הפועלים

מרכז שוסטר, רמת אביב

יום ראשון, 08:45

 

100 אלף שקל

הסניף עדיין מנומנם למדי. ניגשתי לאחת הפקידות ואמרתי שאני מעוניין בהלוואה של 150 אלף שקל למטרת שיפוץ דירה. היא שאלה אם אני לקוח הבנק, והשבתי שאני לקוח דיסקונט אבל עושה סקר שוק.

הפקידה בדקה אם יש לי חשבון מוגבל, ואז שאלה איפה אני עובד. היא סיפרה שלבנק יש הסכם עם קבוצת ידיעות, שמאפשר לי לקחת הלוואה של עד 100 אלף שקל בריבית מצוינת של פריים + 4%. שאלתי אותה אם זה כרוך בביטחונות או בשעבוד כלשהו, והתשובה היתה שלילית. שאלתי אם אני יכול לקחת יותר מ־100 אלף, והיא הבטיחה לבדוק ולחזור אליי. בשום שלב לא נשאלתי אם יש לי הלוואות בבנק אחר.

 

בנק לאומי

מרכז שוסטר, רמת אביב

יום ראשון, 09:00

 

150 אלף שקל

הפקידה אמנם קיבלה את פניי בחיוך, אבל לאחר שאמרתי שאני רוצה הלוואה של 150 אלף שקל למטרת שיפוץ, ושאני לא לקוח הבנק, החיוך התחלף בהיסוס. היא ביקשה שאשאיר לה פרטים והיא תחזור אליי. בשלב הזה אמרתי לה שזה מוזר כי בבנק הפועלים שמחו להציע לי הצעה אפילו שאני לא לקוח שלהם, רק משום שיש להם הסכם עם המעסיק שלי (ידיעות).

בבת אחת היחס שלה השתנה. היא בדקה במחשב, וגילתה שגם ללאומי יש הסכם עם ידיעות, ואני יכול לקבל הלוואה של 80 אלף שקל בריבית מצוינת (פריים + 1.5%). אמרתי שחשוב לי להגיע ל־150 אלף שקל, והיא הציעה שאקח עוד הלוואה של 70 אלף שקל, בריבית של פריים + 3%, ושאין שום בעיה לסדר זאת. גם כאן לא נשאלתי אם יש לי הלוואות בבנק אחר.

 

הבנק הבינלאומי

רח' ברודצקי, רמת אביב

יום ראשון, 09:30

 

0 שקל

לפקידה בסניף היוקרתי ברמת אביב ג׳ לקח קצת זמן עד שקיבלה אותי, אבל מרגע שהתיישבתי והצגתי את עצמי כלקוח של בנק אחר שמבקש מהם הלוואה, חלפו בדיוק שנייה וחצי עד שהיא השיבה שהיא לא יכולה לתת לי שום אשראי.

אמרתי לה שבבנקים אחרים הציעו לי אשראי בשמחה, והצגתי את תלושי המשכורת שלי שתתרשם, אך זה לא עזר. היא הלכה לברר עם מנהלת הסניף, וחזרה עם תשובה חד־משמעית - אנחנו לא מכירים אותך, זה קצת חשוד בעינינו שאתה לא לוקח הלוואה בבנק שלך, ואנחנו לא מוכנים לתת לך כסף. היא אמרה שאם הייתי פותח חשבון בבנק ומתחיל להעביר אליו משכורת בקביעות, הייתי יכול לקבל הלוואה קטנה במסגרת המעבר שלי אליהם, ואחרי כמה חודשים היו שוקלים לתת לי הלוואה נוספת.

 

בנק מזרחי טפחות

רח' טאגור, רמת אביב

יום ראשון, 10:15

 

0 שקל

הסיפור של הבינלאומי חזר על עצמו בסניף בנק מזרחי טפחות. כשנכנסתי לסניף, ניגשתי לאחת הפקידות ושאלתי איפה אני יכול להתעניין בהלוואה. היא שאלה אותי אם אני לקוח הבנק ועניתי שלא. אז היא הצביעה לכיוון כמה פקידים ואמרה ששם אני יכול לקחת משכנתא כנגד שעבוד הדירה. השבתי שאני לא מעוניין במשכנתא אלא בהלוואה ללא שעבוד. היא השיבה חד־משמעית שהם לא מחלקים הלוואות כאלה למי שאינו לקוח הבנק. היא אפילו לא הסכימה שאתיישב כדי לדבר איתה על זה.

במקום, היא הציעה לי לנסוע לסניף של בנק ירושלים, כי היא שמעה שהם מחלקים הלוואות כאלה בלי בעיה גם למי שאינו לקוח. קיבלתי את העצה שלה בשתי ידיים, ונסעתי לסניף בנק ירושלים.

 

בנק ירושלים

מדרחוב ההגנה, פתח תקווה

יום ראשון, 11:00

 

50 אלף שקל

הסניף הכי קרוב של בנק ירושלים היה בפתח תקווה. הוא היה צפוף ומלא בכרזות שהציעו הלוואות לכל מטרה לכל לקוחות הבנקים.

ביקשתי הלוואה של 150 אלף שקל. הפקידה בדקה שהחשבון שלי לא מוגבל ושאלה לאיזו מטרה. השבתי שאני רוצה לקנות סירה, אבל זה לא עניין אותה במיוחד. היא אמרה לי שהם נותנים עד 50 אלף שקל בריבית של פריים + 11%, ולשאלתי ענתה שאני לא צריך לשעבד דבר או להציג ביטחונות, וגם אין מניעה שבני משפחתי ייקחו הלוואות כאלה.

בנק אגוד

רח' ההסתדרות, פתח תקווה

יום ראשון, 11:45

 

0 שקל

סניף בנק אגוד בפתח תקווה היה ריק למדי. ביקשתי מהפקידה הלוואה של 150 אלף שקל, ולשאלתה השבתי שאני לא לקוח הבנק. היא שאלה למה אני לא לוקח מהבנק שלי, ואמרתי שאני עושה סקר שוק. מהתגובה שלה היה ניכר שאין ממש אנשים שעושים זאת.

בהתחלה היא מסרה שהם לא מחלקים הלוואות כאלה, אבל אחרי שהתעקשתי, הצגתי תלושי שכר ותדפיסי חשבון וסיפרתי שבנקים אחרים שמחו להלוות לי, היא ניגשה למנהלת הסניף. כעבור שתי דקות היא חזרה עם אותה תשובה שלילית.

בנק דיסקונט

בניין כלל, ירושלים

יום שני, 08:35

 

150 אלף שקל

בבנק דיסקונט התעקשו שכלקוח הבנק אני מוכרח לבקש הלוואה מהסניף שלי. אז עליתי לירושלים. הפקידה שלי הסבירה שאני יכול לקחת הלוואה של 150 אלף שקל בריבית די טובה (פריים + 4%) פשוט כי אני לקוח מצוין: אין לי היסטוריית אשראי בעייתית, את ההלוואה היחידה שלקחתי בעבר החזרתי מהר כי היא היתה קטנה, ואני לא במינוס.

באותה נשימה היא סיפרה לי שלקוחות עם היסטוריה בעייתית לא היו מקבלים סכום כזה והיו משלמים ריביות גבוהות, עד כדי פריים + 13%.

כשאמרתי לה שבבנק הפועלים הציעו לי ריבית טובה יותר, היא הזמינה אותי להביא הצעת מחיר ואמרה שהם ישוו את ההצעה במידת הצורך.

בנק יהב

רח' הלל, ירושלים

יום שני, 08:55

 

100 אלף שקל

ניגשתי לפקידה והסברתי שאני לא לקוח הבנק אבל אני עושה סקר שוק וזקוק להלוואה גדולה של 150 אלף שקל לפחות. היא לא שאלה למה אני צריך את ההלוואה, ורק ניסתה להבין למה אני לא לוקח אותה מבנק דיסקונט, שהרי הוא מציע הלוואות בריבית נמוכה מאוד לבעלי חשבון של עובדי מדינה כמוני. הסברתי לה שההלוואות הן קטנות מאוד ולכן לא עוזרות לי.

אחרי שבדקה שהחשבון שלי אינו מוגבל, הפקידה מסרה לי שאין להם בעיה לתת לי הלוואה של 100 אלף שקל בריבית של פריים + 1.75%, אבל לשם כך אהיה חייב להציג ערב. לשאלתי, היא הבהירה שאני והערב לא נידרש לשעבד דבר או להציג ביטחונות כלשהם.

ישראכרט

שיחה טלפונית

יום שלישי, 10:15

 

28 אלף שקל

 ישראכרט מפרסמת באתר שלה הלוואות של עד 40 אלף שקל בלי ערבים, בלי ביטחונות ובלי שעבודים. התקשרתי למוקד, והפקידה האדיבה שאלה אותי שאלות כמו אם אי פעם חזרו לי הלוואות ומה המשכורת שלי. בסוף המערכת הממוחשבת שלה קבעה שאני זכאי להלוואה של 22 אלף שקל. אם הייתי לקוח החברה הייתי יכול לקבל יותר.

אמרתי לפקידה שהתבלבלתי ושהשכר שלי בעצם גבוה יותר. היא הזינה את הנתון החדש, והמערכת פסקה כעת שאני זכאי ל־28 אלף שקל. אבל אם אחרי כמה חודשים ישראכרט תראה שאני עומד בהחזר החודשי, אפשר יהיה לדבר על הלוואה נוספת.

לאומי קארד

שיחה טלפונית

יום שלישי, 10:35

 

15 אלף שקל

השיחה עם נציגת לאומי קארד היתה דומה להפליא. שוב שאלון פרטים אישיים, בדיקת חשבון מוגבל והתאמת הסכום שאני יכול לקבל באופן אוטומטי לפי הנתונים שסיפקתי: 15 אלף שקל בריבית של פריים + 7%. בשום שלב לא התבקשתי להוכיח את הנתונים שמסרתי.

שאלתי את הנציגה אם בבנק לאומי רואים את ההלוואה שאני אקח, והיא הבהירה לי חד־משמעית שלא.

ויזה כאל

שיחה טלפונית

יום שלישי, 10:55

 

0 שקל

ויזה כאל היא חברת האשראי שלי, כך שהייתי משוכנע שאצליח להוציא פה סכום משמעותי. מה רבה היתה הפתעתי כשאחרי שלב הפרטים האישיים הפיקה המערכת תשובה מוזרה: אני צריך לספק להם מסמכים. הנציג הסביר שהתשובה של המערכת אינה שלילית, אבל גם לא חיובית, ואם אני רוצה להמשיך אני צריך להעביר להם מסמכים.

ניתקתי והתקשרתי מחדש כדי לנסות שוב, אך התוצאה היתה זהה. דווקא מהחברה שלי לא הצלחתי להוציא שקל.

מימון ישיר

שיחה טלפונית

יום שלישי, 11:15

 

22 אלף שקל

מאוכזב מכך שלא הצלחתי להוציא כלום מוויזה כאל, כבר חששתי שלא אצליח להוציא שקל מחברת המימון החוץ־בנקאית מימון ישיר ("תגיד ג'ק, קבל צ'ק").

לשמחתי, אחרי שאלון הפרטים האישיים הרגיל והזנת הנתונים במערכת האוטומטית, הנציג האדיב להפליא של החברה בישר לי שאני יכול לקבל ממנה הלוואה של 22 אלף שקל בריבית של פריים + 10%. הוא סיפר לי שהם עושים את זה בשיתוף עם לאומי קארד. שאלתי אותו אם זה יפריע לי לקחת הלוואה נוספת, ישירות מהם, אך הוא הרגיע אותי והשיב שלא אמורה להיות שום בעיה כזו.

  • "קח ממי שבא לך"

שאלה אחת בלטה בחסרונה ברבות מהשיחות שניהלנו: "האם יש לך הלוואות נוספות?".

אף שהשאלה משפיעה על רמת הסיכון של הלווה, גופים רבים לא הביעו בה עניין, ואף אמרו מפורשות: "לנו זה לא משנה"

המרוץ של תומר

בנק הפועלים

דיזנגוף סנטר, תל אביב

יום ראשון, 09:45

 

85 אלף שקל

למרות שעת הבוקר, בסניף הבנק היתה לא מעט תנועה. אמרתי לפקידה שאני מעוניין בהלוואה, ובתגובה נשאלתי היכן אני מנהל את חשבון הבנק שלי ואיפה אני עובד. כשאמרתי לה שאני עובד ב"כלכליסט" והגעתי כי אני יודע שיש לקבוצת ידיעות הסדר עם הבנק, היא הקריאה לי את תנאיו.

ביקשתי הלוואה של 85 אלף שקל - המקסימום שהיא אפשרה לי בריבית של פריים + 2%, והפקידה ביקשה שאציג תלושי שכר, טפסים שמראים את הפעילות בחשבון הבנק וריכוז יתרות. היא צילמה את הכל והבטיחה לחזור אליי בהקדם. אחרי שעתיים קיבלתי טלפון — הסכום מאושר.

בנק אגוד

רח' אחד העם, תל אביב

יום ראשון, 10:20

 

0 שקל

 

ניגשתי לאחת הפקידות, אמרתי לה שאני רוצה לקחת הלוואה ושאני לא לקוח של הבנק. היא בדקה אם יש לי היסטוריית אשראי בעייתית, ואז הפנתה אותי לאחראית על גיוס לקוחות, שהציעה לי לפתוח אצלם חשבון. אחרי שהבהרתי שוב שאני רוצה רק הלוואה, חשדנותה התעוררה, "הבנק שלך יכול להציע לך את המחיר הטוב ביותר".

כשהסברתי שאני עושה סקר שוק, היא הסכימה שאמלא שאלון הבודק אם יש לי הלוואות אחרות, מה מטרת ההלוואה ומה גובה שכר הדירה שלי, ובדקה תלושי שכר ותלושי פעילות שוטפת בבנק. ובכל זאת, אחרי שביררה עם הממונים עליה, היא הודיעה שהבנק אינו מלווה למי שאינו בעל חשבון שלו.

בנק לאומי

דיזנגוף סנטר, תל אביב

יום ראשון, 16:30

 

30 אלף שקל

כשביקשתי מהפקיד הלוואה של 70 אלף שקל, הוא בירר איפה אני מנהל את החשבון שלי ועבור מה ההלוואה. הוא ציין את התנאים לעובדי ידיעות, ואז ניגש למנהלת הסניף.

כעבור כמה דקות הוא חזר עם התשובה שהבנק לא מוכן לתת סכום כזה בלי שהוא מכיר אותי לעומק או בלי ביטחונות. שאלתי כמה הבנק מוכן לתת, והוא השיב שעד 30 אלף שקל בריבית של פריים + 2%. כשהסברתי שאני זקוק ל־40 אלף שקל לפחות, הוא ביקש ממנהלת הסניף לגשת.

המנהלת צלבה אותי במבול שאלות, ובעיקר תהתה למה אני לא פונה לבנק שלי. אחרי שיחה לא קצרה היא הסבירה לי שהבנק לא מעניק סכומים כאלה לאנשים שאינם לקוחותיו ללא בטוחות.

הבנק הבינלאומי

רח' אבן גבירול, תל אביב

יום שני, 10:00

 

0 שקל

הבנק הבינלאומי נחשב לבנק הכי שמרן בענף. קיוויתי שאצליח להוכיח אחרת, אבל כשעניתי לפקידה שאני מנהל את החשבון שלי בדיסקונט, ההפתעה ניכרה על פניה.

"למה אתה לא לוקח הלוואה שם?", היא שאלה. כשעניתי לה שאני עושה סקר שוק, היא החלה לשאול לא מעט שאלות, ובעיקר תהתה אם יש לי נכס שניתן לשעבד או להעמיד כבטוחה.

לבסוף היא הסבירה לי שאף שאני נראה בחור נחמד, ללא בטוחות הם לא יעמידו לי אשראי. התעקשתי והגשתי לה טפסים שמעידים על היסטוריית אשראי טובה. היא הבטיחה לבדוק ולשוב אליי, אבל שעה אחרי שיצאתי מהסניף היא חזרה עם אותה התשובה.

בנק מזרחי טפחות

רח' הברזל, תל אביב

יום שני, 11:20

 

25 אלף שקל

> לאחר שביקשתי מהפקידה הלוואה והבהרתי שאינני לקוח הבנק, היא ביקשה את מספר הזהות שלי כדי לראות שאין לי היסטוריית אשראי בעייתית. רק אחר כך היא ביררה את מטרת ההלוואה ושאלה בטון מופתע מדוע אני לא לוקח את ההלוואה מהבנק שלי.

אחרי שהצגתי את כל הטפסים הדרושים היא אמרה שהבנק לא נוהג לתת אשראי למי שאינו מכיר, והציעה שאעבור להיות לקוח שלהם. לבסוף היא אישרה לי הלוואה של 25 אלף שקל בריבית של פריים + 5.75%.

בנק דיסקונט

שיחה טלפונית

יום שני, 12:15

 

75 אלף שקל

כשעתיים אחרי שהשארתי את פרטיי באתר האינטרנט של הבנק וציינתי שאני מעוניין בהלוואה, קיבלתי טלפון ממנהלת הסניף שלי (גילוי נאות: אבי עבד כמה שנים באותו הסניף).

הסברתי לה שאני רק מברר על הלוואה ובודק

 גם בבנקים אחרים. שוחחנו קצת, ומאחר שאני רשום כלקוח סטודנט בבנק (מה שמקנה לי הטבות מיוחדות), היא הציעה לי הלוואה של עד 75 אלף שקל בריבית נמוכה מאוד של פריים + 0.5%.

לאומי קארד

שיחה טלפונית

יום שני, 13:40

 

5,000 שקל

המשכתי את סבב הטלפונים עם מוקד לאומי קארד. הנציגה ביקשה ממני לענות על שאלון פיננסי, שבסופו המערכת הממוחשבת פסקה כי ניתן להעמיד לרשותי הלוואה של 5,000 שקל בריבית גבוהה של פריים + 8.5%, מה שנקרא בעגה המקצועית "הלוואת היכרות".

כששאלתי אם אני יכול לקחת הלוואה מחברת אשראי נוספת, או שזה יפגע בסיכויים שלי לקבל הלוואה מהם, היא השיבה: "אתה יכול לקחת הלוואות מכמה חברות שאתה רוצה". תהיתי בפניה אם זה לא מפחיד אותם, אבל היא הבהירה כי "אחרי השאלון הפיננסי אנחנו יחסית מכירים אותך. מובן שאם תפגע באמון הזה אנחנו נחסום כל פעילות עתידית שלך".

ויזה כאל

גלישה באתר החברה

יום שלישי, 08:45

 

7.5 אלף שקל

כלקוח של ויזה אני יכול להשלים את כל תהליך ההלוואה באינטרנט מבלי להחליף מילה אחת עם נציג החברה. אז ניסיתי וביקשתי 40 אלף שקל. באתר שאלו אותי כמה פרטים, כמו אם יש דירה או רכב בבעלותי ומהי רמת ההכנסה שלי.

אחרי שלושה מסכים המערכת שקללה את הנתונים והודיעה לי שהיא דוחה את בקשתי. ניסיתי שוב עם סכומים נמוכים יותר, עד שלבסוף קפצה הודעת אישור על סכום של 7,500 שקל בריבית גבוהה של פריים + 10.3%. רק צריך ללחוץ על כפתור "המשך". כמה דקות אחרי שסגרתי את ההודעה התקשר אליי נציג החברה ושאל מדוע לא המשכתי לאישור.

ישראכרט

שיחה טלפונית

יום שלישי, 11:15

 

21 אלף שקל

בדיוק כמו בלאומי קארד, גם נציגת ישראכרט עברה איתי על שאלון פיננסי בנוגע לגובה ההכנסה, מטרת ההלוואה, נכס בבעלותי וכדומה.

הנציגה הסבירה לי שהמערכת הממוחשבת בודקת את זכאותי, וכעבור כמה שניות מותחות הודיעה שאני יכול לקבל הלוואה של 21 אלף שקל בריבית של פריים + 9.25%. ניסיתי ללחוץ ולברר אם אני יכול לקבל יותר, אך נדחיתי בנימוס.

בנק ירושלים

רח' אחד העם, תל אביב

יום שלישי, 14:00

 

20 אלף שקל

 

נראה כי קמפיין הפרסום הנרחב של בנק ירושלים, שמציע הלוואות של עד 50 אלף שקל בלי לעבור בנק, מוכיח את עצמו: הסניף התל־אביבי היה מלא באנשים, וב־20 הדקות שבהן ישבתי עם הפקידה ארבעה אנשים הפריעו לנו ושאלו אותה למי פונים לגבי ההלוואה. "מאז הקמפיין אנשים לא מפסיקים להגיע", היא סיפרה.

הגשתי לה את כל המסמכים הדרושים, אך כשהיא הזינה את הנתונים במחשב קפצה לה התראה על כך שאין לי ותק של יותר משנה בעבודה. היא התעקשה שאציג תלושי שכר מהמעסיק הקודם, ואף התקשרה למחלקת כוח האדם במקום העבודה הנוכחי שלי כדי לברר עליי. לבסוף אושרה לי הלוואה של 20 אלף שקל.

כלל ביטוח

התכתבות במייל

יום שלישי, 14:45

 

0 שקל

עם סוכנת הפנסיה שלי מטעם חברת כלל אני מתכתב במייל, וכך גם עשיתי הפעם לצורך בקשת הלוואה. הסברתי שאני מעוניין בהלוואה על חשבון כספי הפנסיה שלי. היא השיבה שזה אפשרי, אבל שעליי להביא בחשבון שאני יכול לקחת רק עד שליש ממה שצברתי, ומכיוון שרק בשנה וחצי האחרונות התחלתי להפריש כספים לקופה מדובר באלפים בודדים.

עם זאת, למחרת היא חזרה אליי והבהירה שטעתה. מתברר כי אינני זכאי לשום הלוואה, מאחר שהכסף שמותר לי ללוות הוא רק מהתגמולים שאני מפקיד ולא מכספים שנמצאים בקופה בגלל פיצויים. במצב כזה הסכום שאני יכול ללוות נמוך מרף המינימום שהציבה הקופה.

מימון ישיר

פנייה דרך אתר החברה

יום שלישי, 15:10

 

10 אלף שקל

נכנסתי לאתר החברה, מילאתי פרטים ונציגה חזרה אליי כבר ביום למחרת. לאחר שהמערכת שקללה את התשובות שמסרתי, הנציגה הפתיעה אותי ואמרה שאני לא יכול לקבל הלוואה. התקשרתי שוב אחרי שבועיים, אך הנציגה השנייה הבהירה לי בטון זועף שאם לא השתנה אף נתון שלי, אין טעם לפנות שוב.

אלא שכעבור חודש קיבלתי שיחה מפתיעה: "היי תומר, מדברים ממימון ישיר. הפנייה שלך עדיין רלבנטית?".

לאחר תשאול נוסף היא הודיעה שאני זכאי ל־10,000 שקל בהחזר חודשי של 344 שקל לשלוש שנים. רק כששאלתי מה הריבית שזה משקף, היא אמרה לי פריים + 12% - ריבית גבוהה מאוד. ואין צורך שאציג מסמכים.

מלווים פרטיים

שיחות טלפוניות

יום שלישי, 15:30

 

28.5 אלף שקל

לא פעם אני מקבל SMS בנוסח: "רוצה הלוואה מהירה?". חיפשתי באינטרנט חברות כאלה והתקשרתי למאסטר קאש. הנציגה ביקשה ממני מספר זהות כדי לבדוק היסטוריית אשראי והסבירה לי שעליי לשלוח טפסים. ברגע שהם התקבלו, חזר אליי נציג ושאל איפה אני עובד ומה גובה ההכנסה שלי, ואז אישר לי הלוואה של 10,000 שקל בריבית של 5.4% לחודש. כלומר, עבור הלוואה של 10,000 שקל אשלם ריבית של 6,480 שקל.

עשיתי עוד שתי שיחות כאלה לחברות אינווסט ליין ושביל הברכה, וקיבלתי עוד 18.5 אלף שקל בריביות מפחידות.

  • ריבית בגובה ההלוואה כמעט

מי שלווה מבנק או חברה שאין לו חשבון בהם יידרש לשלם על כך ריבית גבוהה, עד פריים+12%. אבל השיא שמור למלווים פרטיים, שעבור הלוואה של 10,000 שקל דרשו ריבית של כ־6,500 שקל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

63 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

61.
שיטת ההלוואה דרך מימון ישיר
גיליתי היום כשלוקחים הלוואה דרך מימון ישיר, ההלוואה נמכרת לחברת "בנק מזרחי טפחות בע"מ" ומתבצע חיוב בהרשאה מחשבון הבנק שלך אל בנק מזרחי טפחות, או בנק איגוד (תלוי לאיזה בנק אתה שייך כך לא מרגישים במהלך הזה) אבל כשאתה רוצה לבצע שינוי בהלוואה כמו להעביר את החיוב לבנק אחר, אין עם מי לדבר, מימון ישיר מפנה אותך לבנק מזרחי (שלא קשור לבנק מזרחי טפחות בע"מ) ובנק מזרחי אינו יודע על מה מדובר כי ההלוואה לא רשומה במערכת שלהם...
פנינה  |  23.11.16
59.
יש גם הרבה בנקאים שתפקידים למכור הלוואות ולא תמיד אכפת להם לשפר את
מצב הצרכן אלא בעיקר למכור לו כסף ולהקבל על זה עמלות ובונוסים. הבנקים מתוגמלים ממכירה של הלוואות ראו הוזהרתם. מנגד זכרו שיש גם נוכלים ורמאים שמנצלים את זה כדי לקבל הלואות באמצעות מצגי שווא ותרמיות(עבירה פלילית) ולעיתים הם כלל לא מתכוונים להחזיר את הלוואה. זכרו שמצגי שווא כדי לקבל הלוואה זה עבירה פלילית של קבלת דבר במירמה. ראו מקרה אלי רייפמן שהורשע בניסיון לקבלת דבר במירמה במקרה דומה.
ב  |  23.10.14
לכל התגובות