אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הארנונה שישלם הכור הגרעיני לדימונה תוכפל פי שלושה צילום: אי פי איי

בלעדי לכלכליסט

הארנונה שישלם הכור הגרעיני לדימונה תוכפל פי שלושה

הקריה למחקר גרעיני משלמת ארנונה של 5.5 מיליון שקל בשנה בלבד. עיריית דימונה טענה שמדובר בתשלומי חסר שאינם מבוססים על מדידת שטח. בהסכם החדש שהושג בתיווכו של משרד רה"מ ישולמו 15–20 מיליון שקל בשנה על פני עשור

22.10.2014, 06:54 | רוני זינגר

הקריה למחקר גרעיני בנגב תשלם לעיריית דימונה ארנונה הגבוהה לפחות פי שלושה מכפי ששילמה עד כה, כך נודע ל״כלכליסט״. הארנונה השנתית תהיה ככל הנראה בין 15 ל־20 מיליון שקלים בשנה, לעומת כ־5.5 מיליון בשנה בלבד כיום. זו הפעם הראשונה שתשלום הארנונה יבוסס על מדידת השטח הבנוי בקריה ושהוא יוסדר בחוזה בין הקריה לדימונה.  

קראו עוד בכלכליסט

את החוזה שייכנס לתוקף בינואר קידם המשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי קטריבס. ההסכם צפוי להיחתם ביום ראשון בפגישה בהשתתפות מנכ״ל המשרד, הראל לוקר, ראש העיר דימונה בני ביטון ונציגי הקריה לאנרגיה גרעינית. ״אני מרגיש שעשיתי צדק היסטורי", אמר אתמול ביטון. "אנחנו משקיעים הרבה בחינוך ותרבות, ואנחנו רק מבקשים את מה שמגיע לנו״.

במשך שנים, שילמה הקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) את דמי הארנונה למועצה האזורית תמר, השוכנת בדרום ים המלח וצפון הערבה. התשלום למועצה שבה מתגוררים כיום כ־1,300 תושבים היה מיליון שקלים בשנה בלבד. ב־2005 יצא ראש העיר דימונה הקודם (ושר הרווחה כיום) מאיר כהן למאבק במטרה להעביר את תשלום הארנונה לדימונה, הסמוכה יותר לקריה ומתגוררים בה יותר מ־30 אלף תושבים. לאחר שתמר ויתרה, ניהל כהן משא ומתן ארוך עם הקמ״ג ובסיומו הגדיל את תשלום הארנונה לכ־5.5 מיליון שקל בשנה. הסכם הפשרה לא נשען על מדידת שטח.

לאחר שראש העיר החדש בני ביטון נכנס לתפקידו בשנה שעברה, הוא קידם מדידה של שטח מבנה הקמ״ג, והתברר כי לפי תעריפי דימונה הארנונה עליו אמורה להיות כ־20 מיליון שקלים. ביטון סירב להגיע להסכם פשרה חדש במקום ההסכם הנוכחי שיפוג בדצמבר, ויצא למאבק משפטי במטרה לקבל תשלומי ארנונה ריאליים.

בתביעה שהגישה לבית המשפט דרשה דימונה 63 מיליון שקל בשנה, שכוללים גם תשלומי עבר מהקמ"ג וסכומים שאמורים היו להחליף תקציבים ממשלתיים המיועדים לעיר. מרגע שהנושא עבר לפסים משפטיים, פנה משרד הפנים בשם הקמ״ג למשרד ראש הממשלה וביקש את התערבותו בנושא. ההסכם החדש יהיה תקף לעשר השנים הקרובות.

"נלחמתי עבור העיר שלי אחרי שנים שקיבצנו נדבות, בזמן שבתל אביב גובים ארנונה של עשרות מיליונים מבסיסי הקריה", הוסיף אתמול ביטון. "אנחנו לא אוספים פירורים שזורקים לנו — כמו שמשלמים אצל אחרים ישלמו גם אצלנו״.

מהקמ"ג נמסר כי ״זה כעשר שנים הקמ״ג מהווה חלק מתחום השיפוט של דימונה ומשלמת ארנונה בהתאם. בין הקמ״ג לדימונה מתקיימים יחסים מצוינים בשיתוף פעולה בתחומים רבים ומגוונים״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות