אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרצ מציעה תקציב אלטרנטיבי: בלי תוספת לביטחון, עם יום לימודים ארוך צילום: חיים צח

מרצ מציעה תקציב אלטרנטיבי: בלי תוספת לביטחון, עם יום לימודים ארוך

המפלגה מציעה תקציב חלופי השומר על תקרת הגירעון ונשען על צעדי מיסוי המופנים לבעלי הכנסות גבוהות במיוחד וחברות ענק; עוד בתוכנית: ביטול מע"מ 0 והנהגת דמי אבטלה לעובדים עצמאיים

22.10.2014, 13:25 | רוני זינגר

מפלגת מרצ מציעה תקציב אלטרנטיבי לזה שאישרה הממשלה לשנת 2015. בין הצעדים שמוצעים בתקציב: ביטול כלל ההוצאה ושמירה על תקרת הגירעון ותוואי הגירעון הפוחת, הרחבה רוחבית להשבת הסכומים שקוצצו בשנה החולפת בעקבות מבצע צוק איתן, ביטול התוספת לתקציב הביטחון, פתיחת 800 מעונות יום, יום לימודים ארוך, תחבורה ציבורית בשבת והרחבת סל הבריאות. כמו כן, במרצ מעוניינים להוסיף לתקציב יעדים כמותיים שאינם מקבלים התייחסות כיום:מדד ג׳יני המתייחס לפערים הכלכליים ומדד העוני לבחינת למצב העשירונים התחתוניים.

קראו עוד בכלכליסט

"התכנית של מרצ מהווה אלטרנטיבה לתוכנית הממשלתית, שתאפשר לעמוד ביעדי הגירעון מבלי לפגוע במעמד הביניים ובשכבות המוחלשות. מרצ מציעה להתייצב באומץ מול הממסדים שמולם נתניהו ולפיד חוששים להתעמת: מערכת הביטחון, בעלי ההון וחברות הענק, וההתנחלויות”, אמרה היום יו"ר מרצ, זהבה גלאון.

התכנית הכלכלית שמציעה מרצ נשענת על מקורות תקציביים שנשענים על צעדי מיסוי המופנים לבעלי הכנסות גבוהות במיוחד, בעלי הון וחברות ענק וכן צמצום ההוצאה על ביטחון והתנחלויות. במרצ מסבירים כי צעדים אלו "מאפשרים לייצר בסיס תקציבי רחב ללא פגיעה נוספת במעמד הביניים ובשכבות המוחלשות".

בחישוב שערכו בסיעה נמצא כי ההכנסות הנוספות לקופת המדינה במסגרת תכנית זו הן בגובה של 28.5 מיליארד שקלים, וההוצאות עומדות על סכום זהה.

גלאון. "מרצ מציעה להתייצב באומץ מול הממסדים שמולם נתניהו ולפיד חוששים להתעמת מולם", צילום: אוהד צויגנברג גלאון. "מרצ מציעה להתייצב באומץ מול הממסדים שמולם נתניהו ולפיד חוששים להתעמת מולם" | צילום: אוהד צויגנברג גלאון. "מרצ מציעה להתייצב באומץ מול הממסדים שמולם נתניהו ולפיד חוששים להתעמת מולם", צילום: אוהד צויגנברג

עיקרי התכנית הם:

ביטול כלל ההוצאה הציבורית תוך שמירה על תקרת הגירעון ותוואי הגירעון הפוחת.

הרחבה רוחבית בתקציבי משרדי הממשלה הכוללת החזרה של סכומים שקוצצו ב-2014 לאחר צוק איתן בהיקף כ-1.9 מיליארד שקלים.

בתחום הבריאות מוצעים מספר צעדים לשמירה על יציבות קופות החולים והרחבת ושיפור שירותי הבריאות: הרחבת סל הבריאות בשיעור של 2% שהם חצי מיליארד שקלים וזאת עבור הגדלה של היצע הטכנולוגיות ותקופות מצילות או משפרות חיים. כיסוי גירעונות קופות החולים תוך עדכון קבוע של המימון הממשלתי לפי הגידול באוכלוסייה - 1.6 מיליארד שקלים. הלאמת שירותי הבריאות לתלמיד והרחבת מימון טיפולי השיניים המונעים לילדים וסבסוד למבוגרים מעל גיל 65 - בהיקף מוערך של כ-240 מיליון שקלים .

בתחום הרווחה מוצע ליישם באופן מלא את מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני בעלות של כ-6 מיליארד שקלים, הנהגת דמי אבטלה לעובדים עצמאיים באמצעות קרן ייעודית בעלות של כחצי מיליארד שקלים, הפעלת תכנית סיוע והגנה לנפגעי עבירות מין בעלות של כ-38 מיליון שקלים, מתן שירותי בריאות ורווחה לאוכלוסיית הזרים שאינם בני הרחקה וזאת באמצעות היטלים על המעסיקים בשיעור זהה להיטל בגין עובד ישראלי. חידוש והרחבה של פרוייקט "שיקום שכונות" ובניית תכנית ארצית רב שנתית ליישומו - בהיקף מוערך של כמיליארד שקל.

בתחום החינוך, מוצע להעביר את הטיפול במעונות היום לפעוטות תחת סמכותו של משרד החינוך, כפי שהומלץ בוועדת טרכטנברג, מימון להקמה של כ-800 מעונות יום נוספים עבור כ-60 אלף פעוטות בתקציב של כ-2.2 מיליארד שקלים, הפעלת יום לימודים ארוך בעלות של כ-2 מיליארד שקלים וביטול הקיצוץ בתקציב בגובה של כחצי מיליארד שקלים. בתחום הדיור מוצע ליישם את חוק הדיור הציבורי עד תומו, הרחבת הזכאות וסכומי הסיוע לזכאים בשכר דירה, והקפדה על דיור בר השגה. מרצ מציעה לחייב באמצעות חקיקה ממשלתית להקצות בכל בנייה חדשה אחוז קבוע מהדירות בפרויקט לדיור בר השגה.

עוד מוצע בתקציב האלטרנטיבי להגדיל את התקציב לפיתוח המגזר הערבי, שיפור התחבורה הציבורית, וקידום אנרגיות מתחדשות.

בצד ההכנסות כאמור מוצע לבטל את התוספת לתקציב הביטחון - 6 מיליארד שקלים , מוצע לבטל את תיקצוב היתר והמענקים להתנחלויות והפסקת העברת הכספים לחטיבה להתיישבות מעבר לתקציבה הרגיל. עצירת חוק מע"מ 0 והשתת מס שנתי בשיעור 1% מערך הדירה על דירות רפאים שעומדות ריקות מעל לחצי שנה - מה שצפוי להכניס לקופת המדיניה כ-800 מיליון שקלים בשנה.

בצד המיסוי מוצע לטפל באמצעות ועדה ייעודית בתופעת תכנוני המס האגרסיביים ובהון השחור של החברות הגדולות, הנהגת מס דיפרנציאלי, הטלת מס עיזבון בשיעור של 10% על ערך עיזבון נטו של יחידים תושבי ישראל העולה על 2 מיליון שקלים, קידום החוק לעידו השקעות הון וסגירת מתקן חולות.

את התקציב האלטרנטיבי כתבו רעות מרציאנו ויערה מן ובסיוע עמית לוונטל וכל הצוות החברתי כלכלי במרצ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות