אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפת: עלויות פיתוח גבוהות הכשילו מכרז ל-114 יח"ד צילום: יוני לובלינר

צפת: עלויות פיתוח גבוהות הכשילו מכרז ל-114 יח"ד

מרבית המגרשים (87) שווקו בשכונת רמת רזים לטובת פרויקט "בנה ביתך" ועלויות הפיתוח בהם עמדו על כחצי מיליון שקל לקרקע של חצי דונם בשל תוואי הקרקע ההררי; בעיריה מאשימים את משרד השיכון: "הם משאירים את העיר בקיפאון"

22.10.2014, 15:29 | דותן לוי

עלויות פיתוח גבוהות גרמו לכישלון של מכרז ל-87 מגרשים המיועדים לבניה עצמית ("בנה ביתך") ו-27 יח"ד בבנייה רוויה בשכונת רמת רזים בצפת. מדובר באחת מהשכונות המזרחיות ביותר בעיר (השכונה המזרחית ביותר היא נוף כנרת) הפונה לראש פינה ועלויות הפיתוח הגבוהות נובעות מתוואי הקרקע ההררי שבה.

אל המכרז ל-27 יחידות דיור בבניה רוויה לא ניגש אף יזם ואל המכרז השני ניגשו משפחות בודדות. לפי חוברת המכרז, עלויות הפיתוח במגרשים המשתרעים על שטחים משתנים של כ-400 מ"ר ועד לדונם נעות בהתאם לגודל המגרש מסכום של כ-430 אלף שקל למגרשים הקטנים ועד כ-1.2 מיליון שקל עבור המגרשים הגדולים. לשם השוואה במרבית הישובים כולל כאלה שנמצאים בלב אזורי הביקוש עומד פיתוח של מגרש דומה על כמחצית מסכום זה.

כמו כן, בבדיקת "כלכליסט" נמצא כי בתים בשכונות סמוכות בצפת נמכרים סביב 1-1.2 מיליון שקל לקוטג' בנוי, כך שרכישת קרקע ובניה עליה עשויה להגיע לסכום של כ-1.6 מיליון שקל לפחות – גבוה משמעותית מהסכום שבו נמכרים בתים מיד שניה באזור.

אילן שוחט ראש עיריית צפת, צילום: אוראל כהן אילן שוחט ראש עיריית צפת | צילום: אוראל כהן אילן שוחט ראש עיריית צפת, צילום: אוראל כהן

שיווק הקרקעות הנוכחי בצפת, הוא חלק ראשון משכונה חדשה העתידה לקום בצפון העיר, בת 1,500 יחידות דיור, אשר במרכזה עתיד לקום מבנה הקבע של קריית המחקר והפקולטה לרפואה.

על פי התכנון, בשלב הראשון יוקצו 114 קרקעות בפעימה הראשונה ומיד אחריה בפעימה השנייה יוקצו עוד 116 יח"ד נוספות, אך כעת בעקבות הכישלון חוששים בעירייה כי המדינה לא תמשיך עם שיווק המגרשים, וגם אם כן שיווק בתנאים דומים צפוי להוביל לכך שגם אל המכרזים הבאים לא יוגשו הצעות.

במכתב שהעביר ראש העיר צפת, אילן שוחט, עם מנכ"ל תנועת אור רוני פלמר לשר השיכון נכתב, "מחיר הפיתוח שנקבע לקרקעות בלתי הגיוני בעליל. על המדינה לשאת בהוצאות פיתוח. שיווק השכונה החדשה ייכשל. תושבי ההר לא צריכים להיענש בגלל עלויות פיתוח גבוהות בשל תוואי הקרקע הגלילי. השכונה החדשה בצפת תתרום רבות לפיתוח צפת והגליל כולו, תפתור בעיות דיור ותהווה מרכז אקדמי מדעי לאוכלוסיות חזקות מהארץ ומחו"ל", לשון המכתב.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: משרד הבינוי והשיכון יצא למכרז שיווק ל-27 יח"ד לקבלנים בבניה רוויה ול-87 יח"ד בנה ביתך. עלויות הפיתוח הגבוהות נגזרו כתוצאה מעלות הפרויקט המאופיין בשיפועים גבוהים ומעבודות הפיתוח בתוך המגרש שאינן מסובסדות ע"י המשרד.יחד עם זאת היינו מודעים לאפשרות של חוסר הצלחת המכרז בגלל עלויות פיתוח גבוהות ואנו נערכים להוצאת מכרז חדש עם התאמות נדרשות, כפי שאנו מנתחים כל מכרז שאינו עולה יפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות