אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק מרכזי באסיה? דרום קוריאה, אוסטרליה ואינדונזיה לא חותמות צילום: רוייטרס

בנק מרכזי באסיה? דרום קוריאה, אוסטרליה ואינדונזיה לא חותמות

סין מובילה את היוזמה להקמת הבנק להשקעה בתשתיות, אך ארה"ב מתנגדת וביקשה מבעלות בריתה שלא להצטרף אליו

24.10.2014, 11:37 | בלומברג

סין ממשיכה לקדם את תוכניותיה להקמת בנק מרכזי למדינות אזור אסיה בהשקעה של 50 מיליארד דולר, וממשלתה חתמה היום (ו'), לצד 21 מדינות נוספות, על מזכר בעניין. דרום קוריאה, אוסטרליה ואינדונזיה לא חתמו עליו.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה להקמת בנק אזורי להשקעות בתשתיות (AIIB), שהועלתה לראשונה על ידי נשיא סין שי ג'ינפינג באוקטובר שעבר, הוא מרכיב יסודי במאמציה של סין להרחיב את השפעתה באסיה. התוכניות להקמת הבנק - יריב פוטנציאלי למוסדות קיימים כגון "אסיין דיבלופמנט בנק" ( Asian Development Bank ) - זוכות להתנגדות מצד ארה"ב והיא ביקשה מבעלות בריתה שלא להצטרף לבנק.

ר"מ אוסטרליה, טוני אבוט, צילום: בלומברג ר"מ אוסטרליה, טוני אבוט | צילום: בלומברג ר"מ אוסטרליה, טוני אבוט, צילום: בלומברג

במעמד החתימה על המזכר שנערך היום השתתפו "המדינות החברות העתידיות" בהן הודו, ויטנאם, סינגפור, קטאר, תאילנד, מונגוליה ומינמאר. שי אמר לנציגי המדינות שאומות אסיה "מבינות את החשיבות של יצירת כוח דרך אחדות" ושה-AIIB יקדם בברכה את השתתפותן של כל המדינות, בין אם הן מאסיה או משאר העולם.

נציגי דרום קוריאה ואוסטרליה השתתפו בשיחות ההכנה לבנק המרכזי האזורי בחודש שעבר, כך על פי תצלום מהאירוע באתר משרד האוצר של סין. מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי ביקש מראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט בפגישה עימו השבוע בג'קארטה, כי אוסטרליה תימנע מלהצטרף לבנק, כך על פי דיווח של עיתון ה"פייננשל ריוויו" באוסטרליה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות