אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייננשל טיימס: "שוק הנדל"ן בישראל לוהט, והבועה ממשיכה להתנפח" צילום: עמית שעל

פייננשל טיימס: "שוק הנדל"ן בישראל לוהט, והבועה ממשיכה להתנפח"

העיתון טוען כי הדבר נגרם בשל "הצלחת תעשיית ההייטק המקומית וקונים יהודים עשירים מרחבי העולם שמזינים את מכירות דירות היוקרה בת"א"; שוק נדל"ן היוקרה של העיר זינק ב-75.4% בחמש השנים - יותר מאשר בלונדון, בדובאי, בפריס ובניו יורק

26.10.2014, 18:00 | שירות כלכליסט
"ישראל היא כוח בולט בשוק הנדל"ן העולמי", כך קובע עיתון "פייננשל טיימס", שזוקף את ההשפעה הזו להצלחת תעשיית ההייטק המקומית ולקונים יהודים עשירים מרחבי העולם, שמזינים את מכירות דירות היוקרה בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

בפייננשל טיימס מדגישים כי ה"רנסנס" שעברה תל אביב בעשור האחרון בא לידי ביטוי במסעדות, בחיי הלילה ובסצינת האמנות המשגשגים שלה. במקביל, לפי חברת הנדל"ן פרנק נייט, שוק נדל"ן היוקרה של העיר זינק ב-75.4% בחמש השנים עד הרבעון הראשון של 2014 - שיעור גבוה מאשר בלונדון, בדובאי, בפריז ובניו יורק. עם זאת, בפייננשל טיימס מציינים כי קרן המטבע הבינלאומית הזהירה כי המחירים גבוהים במידה מוגזמת, והבועה צפויה להתפוצץ.

  

"מחירי שוק היוקרה בת"א זינקו ב-75% בחמש שנים", צילום: עמית שעל "מחירי שוק היוקרה בת"א זינקו ב-75% בחמש שנים" | צילום: עמית שעל "מחירי שוק היוקרה בת"א זינקו ב-75% בחמש שנים", צילום: עמית שעל

העיתון מתאר כי העיר מאופיינת בבתים שנבנו החל משנות ה-20 של המאה הקודמת, וכוללת כמובן למעלה מ-4,000 מבנים בסגנון הבאוהאוס, שהוגדרו ב-2003 כאתרי מורשת על ידי ארגון אונסק"ו.

"קשה להשיג נכסים שנבנו משנות ה-20 ועד שלהי שנות ה-40", הסבירה לעיתון ליאנה סלמה, יועצת נדל"ן המייעצת לרוכשים מחו"ל. "מרבית המבנים בבעלות של מספר יורשים או זמינים רק להשכרה". בעקבות העניין הרב שמביעים הקונים הזרים, הקבלנים מעלים אף הם את הסטנדרטים שלהם. בעיתון מציינים כדוגמה את עבודות השחזור של הבניין ברחוב הירקון 96, שכוללות תוספת של 45 דירות. שחזורים היסטוריים נוספים שמציינים בכתבה כוללים את העבודות באזור נמל יפו.

בהמשך מציינים בכתבה כי לשגשוג הזה בנדל"ן של תל אביב ישנו גם צד פחות חיובי - החשש בקרב יהודים, בעיקר בצרפת, מהתפשטות האנטישמיות בעולם. בעיתון מציינים כי כי זה מעט מפתיע להתייחס לתל אביב כאל מקלט בטוח, הן מבחינה פיננסית והן מבחינה חברתית, אך בשל הגורמים שצויינו "בתל אביב נרשמה אחת העליות הגדולות בשווי הנדל"ן ברחבי העולם". ההערכה בפיננשל טיימס היא כי "לעת עתה הבועה ממשיכה לרחף מעל לשוק הלוהט, חסינה מחששות".

בעיתון מביאים דוגמאות לדירות שניתן לרכוש בעיר: דירה של 35 מ"ר בצפון הישן עולה 500 אלף דולר, בעוד שדירת 90 מ"ר בסמוך לפארק הירקון תעלה מיליון דולר ובית של 480 מ"ר בנווה צדק כבר יעלה 6 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
פתרון זמני ליוקר הדירות – פשוט, מהיר, וללא עלות:
העלאה משמעותית של מס הרכישה לרוכש דירה שניה/נוספת כך שלאף אחד לא ישתלם לרכוש דירה להשקעה. הביקוש לדירות להשקעה יצנח, ועמו כמובן הביקוש הכללי לדירות, ועל-כן מחירי הדירות (לרוכשי דירה יחידה) ירדו. באשר להשלכה על מחירי השכירות: עקב חוסר הכדאיות ברכישת דירה להשקעה, כל דירה חדשה או יד שניה שתימכר, תימכר לרוכש דירה יחידה. אמנם על כל עסקה שכזאת היצע השכירות עלול לקטון בדירה אחת (לכל היותר), אך במקרה זה גם הביקוש להשכרה יקטן בשוכר אחד. לכן, מחירי השכירות לא אמורים לעלות עקב הצעד הנ"ל. כמובן שהפתרון המיטבי ליוקר הדירות הנו הגדלת ההיצע. עם זאת, הגדלת ההיצע הנה תהליך מורכב שאורך שנים, ועל-כן הצעד שאני מציע הנו צעד משלים, זמני, ובעל השפעה מיידית להקלת הבעיה עד שההיצע אכן יגדל.
עידו לייכטר  |  27.10.14
לכל התגובות