אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמזיאן לקראת עדותו במשפט בן זקן: "יאיר פיליפ לא מייצג את משפחת גרמזיאן"

גרמזיאן לקראת עדותו במשפט בן זקן: "יאיר פיליפ לא מייצג את משפחת גרמזיאן"

לפי כחודש העיד פיליפ כי ניהל בשם המשפחה מו"מ עם ג'קי בן זקן על כניסה לשותפות בשמן. בן זקן ואיתן אלדר טוענים מנגד כי המו"מ היה על כניסה לשותפות במנופים, שהשניים נאשמים בין היתר בהרצת מניותיה. עדותו של גרמזיאן עשויה להטות את הכף . פיליפ: "בתקופה הרלבנטית הייתי נציג גרמזיאן בארץ ובעולם"

27.10.2014, 08:06 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

התפתחות מפתיעה בפרשת מנופים פיננסים. המיליארדר הקנדי־יהודי נאדר גרמזיאן פרסם בסוף השבוע הודעה שבה התנער מיאיר פיליפ, שכיהן כסגן נשיא קבוצת טריפל פייב שבשליטת המשפחה. לטענת גרמזיאן, פיליפ, שהעיד לפני כחודש במשפט, "אינו מייצג זה כמה שנים את משפחת גרמזיאן, אינו שותף באף אחד מעסקי המשפחה ואינו נושא כל תפקיד בקבוצה". הודעתו של גרמזיאן פורסמה לפני הגעתו לישראל לצורך מתן עדות בינואר 2015 במסגרת משפטם של איש העסקים, ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה לשעבר במנופים, ופעיל שוק ההון, איתן אלדר.

על היאכטה של נניקשוילי

נגד בן זקן ואלדר הוגשו שני אישומים — אחד על הרצת מניות מנופים, והשני על הנעה בתרמית של המניות. על פי האישום השני, בן זקן ואלדר שתלו מידע שקרי ב"כלכליסט", שלפיו משפחת גרמזיאן ניהלה בסוף נובמבר 2010 משא ומתן עם בן זקן להיכנס כשותפה בחברת הנדל"ן המניב מנופים, בעוד בפועל המו"מ היה על כניסתה של המשפחה כשותפה ברישיון חיפוש הגז והנפט מד אשדוד (שמן) מול חופי פלמחים. הסיבה למהלך, כך לפי כתב האישום, היתה רצונם של השניים להעלות את שער מניית מנופים כדי שהחברה תעמוד בדרישות הבורסה להיכנס למדד ת"א־100.

על פי עדותו של פיליפ בבית המשפט, וגם בחקירתו ברשות ני"ע, המו"מ שניהל לכאורה בשם המשפחה עם בן זקן היה על כניסה לשותפות ברישיון חיפושי הגז והנפט ולא על כניסה לשותפות במנופים. פיליפ העיד כי לצורך המו"מ נפגש ב־2010 פעמיים עם בן זקן, באחד המקרים על היאכטה של שותפו של בן זקן, אברהם נניקשוילי. עדותו הצפויה של גרמזיאן עשויה להיות קריטית לגבי השאלה על מה בדיוק נסב המו"מ — על שמן, כפי שטען פיליפ, או על מנופים פיננסים, כפי שטוענים בן זקן ואלדר.

אם עדותו של נאדר גרמזיאן תסתור את עדותו של פיליפ, הדבר עשוי לפגוע בטענת התביעה שלפיה בן זקן ואלדר עיוותו לכאורה את מהות המו"מ, כדי שהפרסומים בתקשורת יניעו בתרמית משקיעים לרכוש את מניית מנופים.

בישראל כולם מנסים לרמות

מהמוצגים בתיק עולה לכאורה כי פיליפ אכן ייצג את החברה באותם ימים. כך, למשל, ישנו מייל שנשלח מטריפל פייב לפיליפ אשר העביר אותו לבן זקן. למייל זה מצורף עלון המתאר את פעילות החברה, ובו מופיעה תמונתו של פיליפ ותיאור התפקיד שלו בחברה.

מהודעתה של משפחת גרמזיאן, שניתנה באמצעות עו"ד דודי זילברבוים ממשרד ברקמן, וקסלר בלום ושות', לא ברור אם יש לה כעת נציג אחר בישראל. על פי מקורבים למשפחת גרמזיאן, לאחר הבדיקות שעשתה המשפחה בישראל ב־2011, היא החליטה לא להשקיע בארץ בשלב זה. נאדר גרמזיאן אמר למקורביו כי מדובר ב"מדינה שבה כולם מנסים לרמות אותך".

משפחת גרמזיאן מנהלת רומן ארוך עם שוק ההון הישראלי. באמצע שנות התשעים ניסתה המשפחה לרכוש את השליטה בבנק הפועלים והתחרטה ברגע האחרון. ב־2011 היא נקשרה בהסכם ראשוני שבוטל לרכישת כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי. בעדותו בנושא זה סיפר פיליפ: "אחת הפעמים שהבאתי אותם (את משפחת גרמזיאן — ת"ג) לישראל זה היה כדי לרכוש את כלל מנוחי דנקנר. הם נתנו הצעה של 1.4 מיליארד דולר, והוא סירב לקבל ורצה 1.8 מיליארד דולר. היה בנק שהיה מוכן להביא להם את הכסף לעסקה". הסכם נוסף שעליו חתמה המשפחה ובוטל היה לרכישת השלד הבורסאי בניין, שלתוכו היתה אמורה להכניס את תחום חיפושי הגז והנפט.

לא היה ניתן להשיג את התייחסות של נאדר גרמזיאן לדברים. ממיאיר פיליפ נמסר: "אינני מייצג את משפחת גרמזיאן כעת וכבר מאז פברואר 2012. לגבי התקופה הרלוונטית לכתב האישום - הייתי גם הייתי נציגם בארץ ובעסקאות נפט בעולם, כסגן נשיא הקבוצה, בדיוק כפי שהעדתי בבית המשפט".

ג ג'קי בן זקן | צילום: אריאל שרוסטר ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות