אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירות האייפון יהוו בין 0.25% ל-0.33% מהצמיחה בתמ"ג האמריקאי צילום: בלומברג

מכירות האייפון יהוו בין 0.25% ל-0.33% מהצמיחה בתמ"ג האמריקאי

כלכלנים מעריכים שסמארטפוני אפל החדשים, ש-10 מיליון מהם נמכרו בסוף השבוע הראשון להשקתם, יהוו חלק מדיד מהצמיחה השנתית בארצות הברית. זאת, לעומת צניחה במכירות מוצרים קמעונאיים אחרים כביגוד

27.10.2014, 14:33 | עומר כביר
מכירות דגמי האייפון החדשים נותנות בוסט לכלכלת ארה"ב: להערכת כלכלנים, מכירות דגמי הסמארטפונים החדשים של אפל יוסיפו בין 0.25% ל-0.33% לגידול הצפוי בתמ"ג של ארה"ב. כך, לפי דיווח של הניו יורק טיימס.

קראו עוד בכלכליסט

האייפון 6 והאייפון 6 פלוס רשמו הצלחה מסחררת עם השקתם ומכירותיהם בסוף השבוע הראשון הסתכמו ב-10 מיליון יחידות. בדו"ח הרבעוני שפרסמה אפל בשבוע שעבר הציגה החברה צמיחה של 12% בהכנסות, שמיוחסת ברובה למכירות דגמי האייפון החדשים.

ראשוני רוכשי האייפון 6 בארה"ב ראשוני רוכשי האייפון 6 בארה"ב ראשוני רוכשי האייפון 6 בארה"ב

לדברי כלכלנים ואנליסטים, למכירות האייפונים יש גם השפעה על כלכלת ארה"ב, שלצד הגידול הצפוי בתמ"ג מתבטא גם במגמות חיוביות בבורסה. “לאייפון יש השפעה מדידה", אמר לניו יורק טיימס הכלכלן הראשי בארה"ב של ג'יי.פי.מורגן צ'ייס, מייקל פרולי. “מדובר בגאדג'ט קטן, אבל מחירו גבוה ונדמה שלכולם יש אחד כזה. כשעושים את החשבון, רואים שיש לו השפעה".

טלפונים במקום בגדים

לביצועים הטובים של אפל והאייפון יש גם השפעה ניכרת על שוק המניות. לדבריו מייסד חברת ההשקעות Bespoke, פול היקי, העלייה שרשמה מניית אפל בשנה האחרונה אחראית ל-18% מהגידול במדד S&P 500. “אין ספק שהשוק בונה על מכירות יפות של האייפונים החדשים", הוא אמר. “האפקט הממריץ של אפל צפוי להימשך".

בשוק הקמעונאי, צמיחה של 3.4% במכירות של מוצרי אלקטרוניקה מיוחסת להשקת האייפון, שבולטת על רקע ירידה של 1.2% במכירות הבגדים. “אנשים קונים אייפון, חלקית בתור סמל סטטוס, וקונים פחות בגדים", אמר פירולי.

פירולי ציין שלאייפון יש גם השפעה ניכרת על כלכלות של מדינות אחרות, במיוחד במזרח אסיה, לאור העובדה שהמכשיר מיוצר בחו"ל ונמכר בכל העולם. עם זאת, המבנה הפיננסי הסבוך של אפל, כמו כל תאגיד בינלאומי אחר, מקשה לחשב את ההשפעה הכוללת שיש לחברה על כלכלת ארה”ב. “זה לא כמו שלג'נרל מוטורס יש רבעון טוב", הוא אמר לניו יורק טיימס. “זה לא מתרגם ישירות לעלייה בהיקף המשרות בארה"ב. העולם היום מורכב יותר, ובמובן מסוים אפל מייצגת את העולם הזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות