אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רוצים שנזמין סלים במיליוני שקלים ובסוף יפילו את החוק" צילום: בלומברג

"רוצים שנזמין סלים במיליוני שקלים ובסוף יפילו את החוק"

מנהלי רשתות השיווק הסכימו להפסיק את השימוש בשקיות ניילון, אבל החקיקה בנושא עדיין לא אושרה, וברשתות חוששים שימצאו עצמן עם מלאי גדול של סלים ללא שימוש

27.10.2014, 23:05 | נורית קדוש

רשתות השיווק מסרבות להזמין כבר עכשיו סלים רב־פעמיים מחו"ל על חשבונן, חודשיים אחרי שחתמו בפני השר להגנת הסביבה עמיר פרץ על אמנה הקובעת כי יחלקו לציבור סלים כאלה. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בחלק מתוכנית לסיום השימוש בשקיות ניילון חד־פעמיות, שאמורה להתחיל לפעול בינואר הקרוב. הסיבה לשינוי היא העובדה שהחקיקה בנושא לא הושלמה ורק אתמול עלה החוק להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. "מצפים ממני שאזמין 2 מיליון סלים בעלות של כ־3–4 מליון שקל, כשהחקיקה לא הושלמה ויש חוסר ודאות להמשך כהונת הממשלה הנוכחית. זה בלתי סביר", טוען בכיר באחת הרשתות הגדולות.

לפי האמנה שנחתמה לפני כחודשיים, כל משק בית יקבל תלושים המאפשרים לו לקבל בחינם שבעה סלים המסוגלים לשאת עד 20 ק"ג כל אחד. אם החוק יעבור, הכספים שייגבו בגין שקיות ניילון חד־פעמיות ישמשו, בין היתר, למימון התוכנית ולהקמת מנגנון סיוע ליצרני שקיות הניילון החד־פעמיות.

(ארכיון), צילום: צביקה טישלר (ארכיון) | צילום: צביקה טישלר (ארכיון), צילום: צביקה טישלר

לדברי אחד מבעלי הרשתות, כיוון שהמשרד להגנת הסביבה רוצה לחלק את הסלים בינואר, הרשתות נדרשות להזמינם כבר עתה. "לוקח חודשיים לקבל הזמנה כזאת מסין ואנחנו נמצאים לפני חופשת חג שלהם, במהלכה אי־אפשר לבצע הזמנות. אין סיכוי שאזמין על חשבוני סלים ובסוף מישהו יפיל את החוק ואני אתקע עם מלאי של מיליוני שקלים שאין לי מה לעשות איתו".

בכיר אחר טוען כי אינו רואה בחתימה על האמנה התחייבות להזמין את השקיות: "הזמינו אותנו לפגישה עם השר, ביקשו שנעמוד לידו ונחתום ובשביל ההצגה כולם עשו את זה. מכאן ועד התחייבות להוציא סכומים כאלה כשאין עדיין חוק, הדרך רחוקה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "הצעת החוק תעבור במהלך החודש הקרוב את כל שלבי החקיקה. אנו מקווים כי כל הרשתות יירתמו באופן מלא ללוחות הזמנים ויקחו חלק במהלך השיווקי". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
שחיתות - מעלים את יוקר המחייה בלי תועלת לסביבה !!!
אפשר כבר לפתוח חקירת משטרה ביחס לשחיתות שמאחורי החוק הזה. החוק הזה יעלה את יוקר המחייה בישראל ולא יועיל לסביבה. הסיבה ברורה וידועה מהסקרים של המשרד לאיכות הסביבה בעצמו: מעל 75% מהשקיות זוכות לשימוש חוזר. כלאמר, על כל 100 שקיות הציבור מקבל היום כמעט בחינם, הוא ייאלץ לקנות 75 שקיות אחרות בתשלום גבוה יותר. זה יעלה יותר כי השקיות של היום הן הכי פשוטות והכי זולות שיש, ונמכרות בסיטונאות, והשקיות שימכרו לציבור יהיו אחרות - יקרות ועבות יותר. השקיות האחרונות גם יזיקו יותר לסביבה - איפה התועלת פה??? נשאלת השאלה - מי באמת עומד מאחורי הקומבינה, שהרי ההסבר לעיל פשוט וידוע. אז מי הוא שדוחף את השינוי ולמה? וכיצד הוא דוחף לשינוי? אולי אפשר לזכות לתחקיר עיתונאי לפני אישור החוק, כזה שישנה את המצב? אולי גם חקירת משטרה כי חשד לשחיתות יש פה?
אזרח ישראלי נשדד , ארץ האינטרסים  |  30.10.14
לכל התגובות