אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להמציא את הפארק מחדש

להמציא את הפארק מחדש

כמה כרי דשא פזורים וקצת נדנדות? הצחקתם את הפארקים החדשניים ביותר בעולם. המקומות שבקרוב לא תרצו לפספס

29.10.2014, 09:15 | הראל עילם

ניו יורק: פארק ברכבת התחתית

תחנת הסאבוויי דלנסי נפתחה במזרח מנהטן ב־1908 ונסגרה 40 שנה לאחר מכן. לפני כמה שנים התאהב היזם ומהנדס החלל הצעיר ג'יימס רמזי באתר המוזנח שנמצא מתחת לאחד הרחובות העמוסים ביותר בעיר, ובעקבות המהפכה שחולל בה פארק ההייליין החליט להפוך גם את תחנת דלנסי לפארק. גם שמו, לוליין (קו נמוך), הוא הומאז' לפארק שנחנך ב־2009 על קו הרכבת העילית.

מאז הוביל רמזי קמפיין באתר מימון ההמונים קיקסטארטר וגייס 150 אלף דולר - 50 אלף דולר יותר ממה שציפה להשיג. הוא גם זוכה לתמיכת העירייה ולשיתוף פעולה של רשות התחבורה המטרופוליטנית, המחזיקה בשטח.

עד כה הוביל רמזי פיתוח של טכנולוגיה שמשתמשת בסיבים אופטיים ליצירת תאורה שמחקה את אור השמש, ושכר מעצבים לתכנון הפארק - שלדבריו יהיה גם מקום שילמד צעירים על התרבות הניו־יורקית בתחילת המאה ה־20. פתיחה מתוכננת: 2018. פרטים: thelowline.org

הפארק בתחנת דילנסי. יושלם ב-2018 הפארק בתחנת דילנסי. יושלם ב-2018 הפארק בתחנת דילנסי. יושלם ב-2018

לונדון: חורשה עירונית על גשר

 

המעצב הנודע סר תומאס הית'רוויק, שבין השאר עיצב את מראה האוטובוס הבריטי החדש, תכנן גשר להולכי רגל שיתפקד גם כחורשה עירונית. הגשר, שאורכו יהיה 267 מטר, יעמוד על זוג רגליים ענקיות בעיצוב שמזכיר פטרייה, ויחצה את נהר התמזה — מתחנת טמפל למרכז התרבות סאות'בנק סנטר. רוחבו יהיה 30 מטר והוא יכלול גינות, עצי פרי ופינות מוצלות. הפרויקט כבר זכה למימון מקבוצות תורמים, עיריית לונדון והממשלה הבריטית, ועלותו תעמוד על כ־175 מיליון ליש"ט. פתיחה מתוכננת: 2018. פרטים: gardenbridgetrust.org

הגשר מתחנת טמפל לסאות הגשר מתחנת טמפל לסאות'בנק. יושלם ב-2018 הגשר מתחנת טמפל לסאות

סיאטל: הכיפות של אמזון

המטה החדש של חברת אמזון, שהולך ונבנה בימים אלה במרכז העיר סיאטל, יכלול כמה גורדי שחקים וכמה מבני זכוכית עגולים המכונים ביו־דום. בעוד גורדי השחקים יהיו פתוחים רק לעובדי החברה, מבני הזכוכית יכללו גם חנויות ופארק פנימי ששטחו עתיד להיות 6 דונמים, שיתפרסו על פני חמישה מפלסים - כולל מסלול לאופניים.

בחסות קירות הזכוכית של הביו־דום, שיאפשרו כניסה מקסימלית של אור טבעי, יינטע יער זעיר עם עצים בוגרים עד לגובה של כ־15 מטר, גינת שרכים תלויה ולא מעט צמחייה מקומית. זהו פרויקט הבנייה הגדול ביותר בהיסטוריה של סיאטל. פתיחה מתוכננת: עד 2020.

המטה החדש של חברת אמזון. יושלם עד 2020 המטה החדש של חברת אמזון. יושלם עד 2020 המטה החדש של חברת אמזון. יושלם עד 2020

 

וושינגטון די.סי: פארק על גשרי הכבישים

לפני כשנה הכריזו רשויות מחוז וושינגטון די.סי על פרויקט שאפתני - הסבת גשרי הכבישים על נהר האנקוסטיה, באזור רחוב 11, לפארק עילי בגודל של שלושה מגרשי כדורגל שירחף מעל המים ויחבר את גדות הנהר.

יותר מ־80 חברות בינלאומיות הגישו תוכניות לפרויקט, שכללו - לבקשת תושבי האזור שהיו שותפים לתכנון - גם מוזיאון, מרכז קהילתי ולימודי, מעגן לסירות וקיאקים וכמובן פינות משחק ושטחים פתוחים.

מתוך אלה נבחרו ארבע חברות, וההצעות שלהן כוללות מגוון אלמנטים: עצים סולאריים, שימוש באזורים מוגבהים ומונמכים ואפילו אמפיתיאטרון תלוי. פתיחה מתוכננת: 2015. פרטים: bridgepark.org

 

פארק גשר רחוב 11 בוושינגטון. יושלם ב-2015 פארק גשר רחוב 11 בוושינגטון. יושלם ב-2015 פארק גשר רחוב 11 בוושינגטון. יושלם ב-2015

ספרד: גינות על גגות אוטובוסים

ב־2011 הגה מרקו קוסיו, סטודנט לעיצוב מניו־יורק, את הרעיון להשתמש בגגות של אוטובוסים כגינה ניידת. אומדן שלו דיבר על כך שאלפי האוטובוסים הנעים במטרופולין בכל רגע נתון יכולים להציע שטח ירוק כולל שגודלו 140 דונמים.

לפני כשנה אימץ את החזון שלו אמן הגינון הספרדי מארק גראנן, שהחל לכסות אוטובוסים בספרד בדשא ושיחים. הוא פיתח מערכת שלוכדת אדים ממזגן הרכב לצורך השקיית הגינה, שלדבריו מאזנת לחלוטין את כמות הפחמן שהאוטובוס פולט. בנוסף, הגינה מקררת את הרכב בכ־3.5 מעלות, ולפעמים חוסכת את הצורך במזגן. פרטים: phytokinetic.net

הגינות של phytokinetic. נעות על כבישי ספרד הגינות של phytokinetic. נעות על כבישי ספרד הגינות של phytokinetic. נעות על כבישי ספרד

 

שיקגו: שמורת טבע על אי מלאכותי

רשות הגנים של עיריית שיקגו, אחת הערים היפות בארצות הברית, הודיעה ב־2010 על פרויקט שיבוצע בשיתוף פעולה עם הצי האמריקאי ויתפרס על פני 30–20 שנה. העבודות עתידות, ברבות השנים, להפוך את חצי האי המלאכותי Northerly לשמורת טבע חדשה.

לאחרונה יצא הפרויקט לדרך לאחר שנסללו כמה שבילי גישה והוקם פארק חוף לאורכה של רצועת היבשה המלאכותית באגם מישיגן. שטחו של חצי האי כ־340 דונמים, ובעתיד הוא יכלול מרכז לימודי, מדשאות, יערות, גינות ושלוליות טבע רוחשות חיים. שטחי הפנאי יחולקו לפסיביים ואקטיביים, בהתאם לסוגי הפעילויות שהמבקרים יורשו לבצע בהם. בדומה לפארק החדש שהולך ומוקם בימים אלה בקצה הדרומי של האי רוזוולט בניו יורק, גם הפארק בשיקגו יתגאה בנוף מרהיב, וישקיף על קו הרקיע האורבני המרשים של העיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות