אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פחות מ-10% מהזכאים למשוך כספי קופות הגמל עשו זאת צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

פחות מ-10% מהזכאים למשוך כספי קופות הגמל עשו זאת

בעוד 5 חודשים לא יתאפשר למשוך כספי קופות לא פעילות בסכום של עד 7,000 שקל ללא קנס יציאה, אבל הציבור לא מסתער על הזכות. באוצר שוקלים לצאת לקמפיין מודעות לכך

29.10.2014, 07:57 | רחלי בינדמן

הבשורה של משרד האוצר, שיצאה לדרך באפריל ואפשרה לבעלי קופות גמל לא פעילות עם חיסכון צבור כולל של עד 7,000 שקל למשוך את כספם מיידית ללא תשלום קנס יציאה, לא מצאה את דרכה לציבור. מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט", ברבעון הראשון שלאחר כניסת ההוראות לתוקף (כלומר עד סוף יוני) נמשכו בסך הכל 300 מיליון שקל מכספי קופות גמל לא פעילות, סכום המהווה 15% מהסכום הכולל שניתן למשיכה (2 מיליארד שקל). ההטבה תקפה עד מרץ 2015.

קראו עוד בכלכליסט

בישראל קיימים כ־1.4 מיליון חשבונות של קופות גמל לא פעילות של חוסכים , צילום: בלומברג בישראל קיימים כ־1.4 מיליון חשבונות של קופות גמל לא פעילות של חוסכים | צילום: בלומברג בישראל קיימים כ־1.4 מיליון חשבונות של קופות גמל לא פעילות של חוסכים , צילום: בלומברג

הרקע להוראה נבע מבדיקת האוצר, שבמסגרתה נמצא כי קיימים בישראל כ־1.4 מיליון חשבונות של קופות גמל לא פעילות של חוסכים שבהן שוכב (במצטבר לכל חוסך) סכום של עד 7,000 שקל. זאת בגלל קופות גמל שנפתחו לצורך הטבות מס או במסגרת מקום עבודה זמני, שהלקוח לא בהכרח זוכר את קיומן, ולפי המצב שהיה קיים עד כה היה יכול למשוך את הכספים רק בהגיעו לגיל פרישה (שכן אחרת היה נדרש לקנס משיכה מוקדמת של כ־35% מהסכום).

עבור מנהלי קופות הגמל ניהול החשבונות הללו אינו כלכלי מכיוון שכיום תקרת דמי הניהול בקופות עומדת על 1.05%, ודמי הניהול שהם גובים מבעלי אותם חשבונות הם של שקלים בודדים שלא מכסים את עלות התפעול.

באוצר החליטו מחד לאפשר לבעלי חשבונות אלו למשוך את הכספים, ומאידך לאפשר לחברות הגמל לגבות מ־2016 דמי ניהול מינימליים של 6 שקלים בחודש (72 שקל בשנה) ממי שלא משך את הכסף.

באוצר מאוד מעוניינים שהציבור ינצל את זכותו וימשוך את הכספים. לצורך כך הוא הקים כבר לפני שנה אתר ייעודי שנקרא "הר הכסף", שמאפשר לכל אדם להזין את תעודת הזהות שלו ולקבל פרטים ביחס לקופות גמל שברשותו בקרב כל הגופים המוסדיים.

אלא שכאמור, מנתונים שמסר ל"כלכליסט" רג'ואן גרייב, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, הציבור לא ממהר לממש את זכותו. גרייב ציין עוד כי נכון לרבעון הראשון ליישום ההוראות, רק מ־10% מתוך 1.4 מיליון החשבונות הפוטנציאליים (ייתכן שישנם אזרחים עם יותר מחשבון אחד) שמהם ניתן למשוך את הכספים, אמנם נמשכו הכספים. בקרוב צפויים באוצר לקבל את נתוני המשיכות של הרבעון השני ולקבל החלטות בהתאם כיצד לפעול לעידוד המשיכה.

גרייב ציין כי "אנחנו מתכננים לשבת ולראות איך מתקדמים הלאה. אנחנו גם לא שוללים לצאת בקמפיין הסברתי".

בתוך כך באוצר ממשיכים לבחון את האפשרות ליישם את ההוראה גם על ביטוחי המנהלים עם סכומים זעומים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות