אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סודהסטרים בורחת מהשטחים, סוגרת מפעלים ומפטרת עובדים צילום: אלכס קולומויסקי

סודהסטרים בורחת מהשטחים, סוגרת מפעלים ומפטרת עובדים

כניעה לקריאות החרם או מהלך התייעלות? החברה תסגור עד סוף 2015 את המפעלים באלון תבור ובמישור אדומים וצפויה לקצץ כ־250 משרות במסגרת המהלך. בחודשים האחרונים היא ספגה ביקורת ואיומים בחרם בשל העובדה שהמפעל במישור אדומים נמצא מעבר לקו הירוק

29.10.2014, 14:21 | ניר צליק

סודהסטריםתרכז את הפעילות במפעל חדש בלהבים, שהוקם בהשקעה של 300 מיליון שקל וזכה למענקים מהמדינה. החברה תסגור עד סוף 2015 שני מפעלים – באלון תבור ובמישור אדומים. האחרון ממוקם מעבר לקו הירוק ובשל כך ספגה החברה ביקורת ואיומים בחרם. 

קראו עוד בכלכליסט

החברה הודיעה על המהלך אתמול עם פרסום הדו"חות לרבעון השלישי, ובשיחה עם "כלכליסט" אמר המנכ"ל דניאל בירנבאום כי "אנחנו מעבירים את המפעלים לאתר חדש ואת העובדים שלנו לשם, מי שרוצה. בחרנו את האתר בלהבים כדי שזה יהיה קרוב לעובדים בירושלים ובמבשרת, אז זו לא הפתעה לעובדים. בנוסף, אנחנו מעבירים תעשייה מחוץ לישראל לתוך ישראל – מטורקיה והולנד וסין – כדי להביא תעשייה כחול לבן. בזה אני רוצה לתת קרדיט למשרד הכלכלה ומרכז ההשקעות שאיפשרו לנו בעזרת המענק להביא תעשייה לישראל. המענק הוא עד 70 מיליון שקל בשנה ובזכותו נעסיק רבים מאוד בנגב, ביניהם גם בדואים".
 

 

באשר לסגירת המפעל במישור אדומים ולקשר בינו לבין החרם על החברה, אמר בירנבאום כי "אנחנו מאוד גאים בפעילות שלנו במישור אדומים. עובדים שם ישראלים ופלסטינים שמוכיחים שאפשר לעבוד ביחד ואני מקווה שנמשיך לעבוד עם העובדים האלה. אנחנו מחכים לתשובת ממשלת ישראל בנוגע לאשרות עבודה שלהם במפעל החדש".

 

עם סגירת הפעילות במישור אדומים, הצפויה עד סוף 2015, סוגרת החברה את כל פעילותה מעבר לקו הירוק. גם אם התועלת העיקרית מהמלך הזה היא שיפור היעילות התפעולית, תופעת לוואי היא העובדה שלחברה לא תהיה עוד פעילות שעשויה לעורר קריאות להחרים אותה החברה.

 

בזמן מבצע צוק איתן ספגה סודהסטרים איומים רבים לחרם על מוצריה, כתוצאה מפעילות תנועת BDS, הקוראת להטיל חרם וסנקציות על ישראל. בנוסף נטען כי הסיבה לכך שהמשקיע ג'ורג' סורוס נפטר בחודש אוגוסט האחרון מאחזקותיו בחברה היא הביקורת הציבורית כלפי פעילותה במישור אדומים. הקריאות לחרם לא הרתיעו את הכוכבת ההוליוודית סקרלט ג'והנסון שהובילה את הקמפיין הפרסומי של החברה.

 

העתקת הפעילות צפויה לעלות לחברה כ־20 מיליון דולר, מתוכם 9 מיליון דולר לסגירת שני מפעלים ו־11 מיליון דולר למחיקת מלאים. בירנבאום אמר בשיחת הוועידה לאחר פרסום הדו"חות כי הכוונה היא להקטין את מצבת כוח האדם של החברה ב־10% עם איחוד המפעלים. מאחר והחברה מעסיקה 2,573 איש, מדובר בשחרור של כ־250 איש. החברה מתכוונת להציע לעובדי החברה לעבור ללהבים, אולם היא מעריכה שחלקם לא יוכלו להמשיך לעבוד בחברה, כשעובדים אלו נלקחים בחשבון כחלק מהמשרות שיקוצצו.

 

השחקנית סקרלט ג השחקנית סקרלט ג'והנסון בקמפיין של סודהסטרים. לא נרתעה מקריאות לחרם השחקנית סקרלט ג

 

המפעל במישור אדומים מעסיק כ־1,100 עובדים, מהם 850 ערבים־ישראלים ופלסטינים וכ־250 יהודים, במפעל באלון תבור שבגליל מועסקים כ־500 עובדים ובמפעל נוסף, באשקלון, מועסקים כ־300 עובדים.

 

פעילותה של סודהסטרים בארה"ב ספגה בתקופה האחרונה ירידה מהותית. החברה עושה מאמצים בימים אלו לכיוון מחדש של המסר השיווקי, שידגיש את התועלות הבריאותיות בשימוש במכשיריה, כמו גם את התועלות הסביבתיות, וכדי להיערך לפעילויות אלו היא הקטינה משמעותית את ההשקעות בפרסום בתקופה האחרונה.

 

בפעם השנייה ב–2014: החברה חותכת תחזיות

 

סודה סטרים חתכה את תחזיותיה ל־2014 בפעם השנייה, אחרי שלפני שלושה שבועות בלבד היא חתכה את התחזיות לרבעון השלישי. החברה צופה כעת ירידה של 5% בהכנסותיה ביחס ל־2013, אז היו ההכנסות 562.7 מיליון דולר, לרמה של 534.6 מיליון דולר. בין התחזית המקורית לתחזית הנוכחית מפרידים 112 מיליון דולר, פער של 17% בין הציפיות הראשוניות של החברה ל־2014 לבין הציפיות הנוכחיות.

 

בנוסף, חתכה החברה גם את תחזית הרווח והיא צופה כעת רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 46 מיליון דולר, ירידה של 26%. התחזית הקודמת דיברה על עלייה של 5% ברווח התפעולי התזרימי ל־65.3 מיליון דולר. התחזית המקורית דיברה על רווח תפעולי תזרימי של 69 מיליון דולר, כך שמדובר בפגיעה של 23 מיליון דולר לעומת התחזית המקורית.

לפני שלושה שבועות חתכה החברה את תחזיותיה לרבעון השלישי וצפתה הכנסות של 125 מיליון דולר, כאשר מבחינה זו עמדה החברה בתחזית המקוצצת ורשמה הכנסות של 125.9 מיליון דולר. הרווח הנקי המתואם (EBITDA) הסתכם ב־15.7 מיליון דולר לעומת 21.9 מיליון דולר ברבעון המקביל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
שמאלנים טמבלים
תגובות 14 ו 18 - אתם אפסים של בני אדם שלא מודעים למיקום שבו אתם חיים, לכו תטיילו ברגל אצל חבריכם הפלסטינים, נראה אם הם יאהבו אתכם כמו שאתם אוהבים אותם.. הפלסטינים לא רוצים שלום לצידכם, הם רוצים שתעופו מפה והם אומרים את זה בקולי קולות - רק אתם אידיוטים עם שמיעה סלקטיבית..
אלעד , צפון  |  06.04.15
18.
מהלך נכון, הבאים בתור בנקים
צריך לדעת העולם מקצה העולם עד קצהו, ההתנחלויות הן בושה מוסרית וכתם שחור לראשונה מזה 5000 שנה על ערכי היהדות. ונקווה שבדרך הזאת הכתם יוסר ולא תהיה עוד בושה כל כך גדולה ליהודות. ממתין ליוזמה הצרפתית.כדי שתושלם הנסיגה באופן כזה שלא יחיו יותר שני סוגי אוכלוסיות על אדמה אחת..
דוד מל  |  06.04.15
לכל התגובות