אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקני התפלה: אף אחד לא מפקח על מקורות, תעריפי העבודות נשכחו במגרה צילום: משה שי

מתקני התפלה: אף אחד לא מפקח על מקורות, תעריפי העבודות נשכחו במגרה

המבקר מצא "ליקויים בפיקוח ובבקרה של רשות המים על מקורות בכל הנוגע להקמת המבנים בקטע המערבי של מערכת המים החמישית ולהקמת מתקני חיבור בין מפעלי התפלה לרשת הארצית"

29.10.2014, 16:22 | ליאור גוטמן

עד לפני כשלוש שנים הוזהרו אזרחי ישראל שלא לבזבז מים. "המדינה מתייבשת", אמרו לנו. אז אמרו.

דו"ח מבקר המדינה שפירא ממצאי הביקורת מצביע על "ליקויים בפיקוח ובבקרה של רשות המים על מקורות בכל הנוגע להקמת המבנים בקטע המערבי של מערכת המים החמישית ולהקמת מתקני חיבור בין מפעלי התפלה לרשת הארצית".

מדובר במערכת ש"תתווסף למפעלי המים האחרים שכבר נמצאים בשימוש, אשר חלקם עומדים להגיע לכלל מיצוי, וזאת כדי לתת מענה לביקוש למים עד שנת 2065" וגם לתת מענה לישובי מודיעין.

מתקן ההתפלה בחדרה, צילום: חברת מור דגן מתקן ההתפלה בחדרה | צילום: חברת מור דגן מתקן ההתפלה בחדרה, צילום: חברת מור דגן

עלות הקמת הפרויקט נאמדה בתכנון הכללי שבוצע בינואר 2009 בכ-1.73 מיליארד שקל עבור שני מקטעים – מזרחי ומערבי – כאשר מקורות "אמורה מקורות להניח קווי מים חדשים באורך כולל של כ-100 ק"מ ולהקים תחנות, מאגרים ובריכות תפעוליות גדולות" בעלות של כ-3 מיליארד שקל.

למרות התוכניות, ואף שרשות המים ומקורות סיכמו כבר בנובמבר 2011 כי הן יכינו יחד מחירון נורמטיבי לעבודות שתבצע מקורות, "במועד סיום הביקורת (דצמבר 2013) טרם הוכן מחירון כזה". אם לא די בכך, לעתים רשות המים מקבלת החלטות בנוגע להצעות התקציב המפורטות לפרויקטים של מקורות ללא הנמק, מה גם ש"ברשות המים לא נמצאו מסמכים שמתעדים תחשיבים, דיונים או השגות שהועלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות