אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איציק תשובה ופנחס בוכריס יקימו פינוי־בינוי בנתניה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

איציק תשובה ופנחס בוכריס יקימו פינוי־בינוי בנתניה

אחיינו של יצחק תשובה ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר יקימו מגדל בן 36 קומות, בהיקף מכירות של 300 מיליון שקל. מדובר בפינוי־בינוי ראשון שייצא לבנייה בעיר

30.10.2014, 07:07 | דותן לוי

אחיינו של יצחק תשובה, הקבלן איציק תשובה, ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר פנחס בוכריס יקימו יחדיו פרויקט פינוי־בינוי במתחם הרב קוק 2 בנתניה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בחלק מפרויקט שטרם הבשיל במלואו ובשלב זה הכוונה היא לבנות רק חלק מהפרויקט שכבר אושר. זהו פרויקט פינוי־בינוי ראשון שיוצא לבנייה בנתניה.

מתחם הרב קוק 2 הוא אחד מתשעה מתחמים שהוכרזו על ידי משרד השיכון בנתניה כמתחמים המיועדים לפינוי־בינוי. המתחם כולל ארבעה רחובות – יהודה הנשיא, שלמה המלך, בורוכוב והרב קוק – וממוקם בצפון העיר ובקרבה אל חוף הים.

הדמיית הפרויקט בנתניה הדמיית הפרויקט בנתניה הדמיית הפרויקט בנתניה

בשלב ראשון מתוכננת בנייה בשלמה המלך שם קיימים ארבעה בניינים שכל אחד מהם כולל 8 דירות. בכוונת היזמים להרוס את הבניינים ולהקים מגדל בן 36 קומות ו־136 יחידות דיור המשקף יחס של 1:4.25 (4.25 דירות שייבנו על כל דירה שתיהרס).

לדברי תשובה, היחס המקורי עמד על 1:2.9 כלומר אפשר להם להקים רק כ־93 יחידות דיור אך בדיון בוועדה המחוזית היחס עלה, בין היתר על רקע שיקולים של כדאיות כלכלית אשר תאפשר את הקמת המתחם. הבנייה צפויה להתחיל בשבועות הקרובים והצפי לאכלוס הוא בעוד כשלוש שנים. מחיר דירה ממוצעת במגדל יעמוד על כ־2.5 מיליון שקל.

הערכות הן שהיקף המכירות למגדל בודד בפרויקט יעמדו על 300 מיליון שקל. בנוגע לפיצוי של הדיירים, אלה מתגוררים כיום בדירות קטנות בשטח של 50–60 מ"ר ויקבלו דירות גדולות של כ־100–120 מ"ר.

פנחס בוכריס. דירות של 120 מ"ר, צילום: אוראל כהן פנחס בוכריס. דירות של 120 מ"ר | צילום: אוראל כהן פנחס בוכריס. דירות של 120 מ"ר, צילום: אוראל כהן

המתחם כולו יכלול לאחר השלמתו בנייה של 544 יחידות דיור חדשות אשר ייבנו בארבעה מגדלים בני 36 קומות ו־136 יחידות דיור כל אחד. במקביל, הוגשה בקשה, בתאום עם הוועדה המחוזית והוועדה המקומית, להרחבת הבנייה ללמעלה מ־1,000 יחידות דיור. לפרויקט בשלמה המלך יש את ההיתרים הדרושים והשיווק צפוי לצאת בתוך כשבועיים. בנוגע ליתר הרחובות, ברחוב בורוכוב כבר הוחתמו כל הדיירים וכעת החל שלב הגשת התוכניות ואישור הוועדות. ברחובות יהודה הנשיא וחלק מהרב קוק טרם הוחתמו כלל הדיירים. כמו כן, תשובה פועל במקביל להחתמת דיירים ברחובות הסמוכים במתחם הרב קוק 1 הצמוד, ובמידה וגם פרויקט זה יבשיל מדובר בארבעה מגדלים הכוללים מספר דומה של יחידות דיור.

בסמוך למתחמים הללו נמצא מתחם אנדריוס אשר יכלול כ־300 יחידות דיור וצפוי לצאת לדרך בקרוב על ידי חברת אפריקה ישראל מגורים.

איציק תשובה. גר בילדותו ברחוב סמוך לפרויקט שיקים, צילום: עמית שעל איציק תשובה. גר בילדותו ברחוב סמוך לפרויקט שיקים | צילום: עמית שעל איציק תשובה. גר בילדותו ברחוב סמוך לפרויקט שיקים, צילום: עמית שעל

שיתוף הפעולה בין תשובה לבוכריס מהווה סגירת מעגל עבור שניהם. תשובה גדל ברחוב סמוך בדירה שהיתה במקור של סבתו ולאחר מכן עברה אליה משפחתו. משפחתו של בוכריס גרה שנים ברחוב אנדריוס הסמוך ונחשבה למעורבת מאוד בקהילה.

בנתניה ישנם שמונה מתחמים שלגביהם התקבלה החלטה למתן תוקף או כאלה שכבר קיבלו תוקף המאפשת בנייה זמינה של כ־2,022 יחידות דיור, זאת מתוך 4,446 יחידות דיור בתוכניות פינוי־בינוי שנמצאות בהליכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
2.5 מיליון בלבד לדירה?
עם המדיניות המופלאה של "קבינט הדיור" אני חושב שניתן בשקט לתקן את הערכת המחיר כלפי מעלה. במיוחד שמדובר בנתניה שהיא כידוע בירת הריביירה הישראלית ופנינת נדל"ן בינלאומית נחשקת. אני חושב שרף המחירים צריך להיות *לפחות* כמו במונטה-קרלו, הגרסה החיוורת של נתניה אשר שוכנת בנסיכות מונקו האפרורית, שם מבקשים היום בתחום דירות היוקרה 150-300 אלף ש"ח לכל מ"ר בנוי (נטו). על כן אם דירה ממוצעת בפרויקט היא בת 120 מ"ר, אני חושב שמחיר ממוצע של 30 מיליון לדירה הינה הערכה סבירה ואולי אף שמרנית. כמובן שזה המחיר לדירה בסיסית ולפני מחירי האקסטרות אשר כמובן יגזרו מהעלות למ"ר ומהיוקרתיות של השכונה - כגון תוספת של עשרים אלף לכל נקודת חשמל, מאתיים אלף לנישות גבס בסאלון או שדרוג ממטבח קבלן בסיסי למטבח מעוצב במיליון + מאה אלף לכל מטר רץ אקסטרא. סך ההכנסות מהפרויקט (כלל ארבעת הבניינים) צפויות להיות על כן כ-17 מיליארד. זהו סכום שיגיע בקלות מעולי צרפת העשירים וממעמד הביניים הישראלי אשר לפי הדוברים של הממשלה "יושב בבית קפה, טס לחו"ל כל שנה ונוהג במכוניות חדשות" או במילים אחרות - מפוצץ בכסף. חושבים שמדובר במחירים מופרזים? חושבים שאני סתם צוחק? בבקשה תנו "לקבינט הדיור" עוד כמה שנים של סחבת, עיכובים וויסות הצעים ותראו איך התחזית הזאת מתממשת.
ישראלי  |  31.10.14
לכל התגובות