אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקהילה הבינלאומית מתקדמת לקראת גלובליזציה של תחום הערכות השווי צילום: גלעד קוולרציק

בלעדי לכלכליסט

הקהילה הבינלאומית מתקדמת לקראת גלובליזציה של תחום הערכות השווי

ארגוני הערכות השווי המובילים בעולם חתמו על מזכר הבנות ליצירת סטנדרטים בינלאומיים אחידים לתחום הערכות השווי - בשוק הישראלי לא מתקרבים להסדרה

30.10.2014, 12:34 | מיקי גרינפלד

מועצת הערכות השווי הבינלאומית - IVSC (International Valuation Standards Council) הודיעה על חתימת מזכר הבנות אשר נועד להגביר את ביטחונם של המשתמשים בהליך הערכות השווי, זאת במהלך כנס מעריכי השווי הבינלאומי של לשכות הערכות השווי בצפון אמריקה ASA ו-CICBV, העוסק ביצירת סטנדרטים בינלאומיים אחידים לתחום הערכות השווי שהתקיים בטורונטו, קנדה.

מזכר ההבנות אשר נחתם על ידי ארגוני הערכות השווי הגדולים בעולם, מייצג התחייבות לעמידה במערכת סטנדרטים גלובלית אחידה להערכות שווי בתוך 3 שנים, הן בתחום של כללי אתיקה כגון מניעת ניגודי עניינים, והן בהעלאת הרמה המקצועית, עריכת קורסים ומבחנים בתחום.

בין הגופים שחתמו על המסמך נמצא הגוף האמריקאי ASA - American Society of Appraisers, הגוף הקנדי CICBV - Canadian Institute of Chartered Business Valuators ומועצת מעריכי השווי בסין וארגון RICS - Royal Institution of Chartered Surveyors.

רו"ח אלי אל-על הישראלי, בעל רישיון מטעם הלשכה האמריקאית להערכות שווי ומנכ"ל חברת "שווי הוגן" החברה ברשת American Business Appraisers, נכח בכנס כמשקיף בדירקטוריון ASA. "משתתפי הכנס מלאי התפעלות מהחדשנות הישראלית. חברי הקהילה הבינלאומית אף מקשרים חדשנות זאת עם פריון גבוה" אמר אל על "אולם למרות החדשנות והיזמות הישראלית עליה גאוות כולנו, בתחום הסדרת הערכות השווי, ישראל עדיין ממוקמת הרחק מאחור".

כיום, תחום הערכות השווי בשוק המקומי איננו מוסדר כלל, זאת בניגוד למצב בארה"ב, בו הערכת שווי מקצועית מחייבת שימוש במעריך בעל הסמכה, המחויב במסגרת אתית נוקשה, ולימודים בלתי פוסקים, וחשוף לביקורת רגולטורית ושיפוטית נוקבת.

שוק ההון הישראלי נחשב בעולם כאחד השווקים המובילים מבחינת פיקוח על החברות והגנה על המשקיעים. למרות זאת, תחום הערכות השווי, אשר בין היתר, נכללות בדיווחים הכספיים של החברות הבורסאיות ובעלות השפעה מהותית על התוצאות הכספיות שלהן, נותר כאמור ללא הסדרה.

"במצב הנוכחי כל אחד יכול לבצע הערכות שווי בישראל ואף ניתן לעשות זאת בצורה פנימית, בתוך החברה, מבלי להתייחס כלל לשיקולי אי תלות או כשירות. עניין זה גורר בהכרח השלכות שליליות לעניין דיווחי החברות, אמינות שוק ההון והדיווחים בבורסה, בעסקאות בעלי עניין ובהשלכות על מיסוי החברות, קל וחומר בהשוואה לבורסות אחרות במדינות מפותחות" אמר אל על.

אל על יצא בקריאה לשמואל האוזר, יו"ר הרשות לני"ע ודודי גולדברג נשיא לשכת רואי החשבון בישראל, ואמר כי "על ידי אימוץ כללי ה- IVSC ניתן יהיה ליצור שפה אחידה ובין לאומית אשר תקדם את שוק ההון הישראלי, הן לטובת הפעילים בשוק המקומי והן לצורך הידוק הקשר עם קהילת המשקיעים הבינלאומית".

אלי אל על מנכ"ל שווי הוגן, צילום: דני שביט אלי אל על מנכ"ל שווי הוגן | צילום: דני שביט אלי אל על מנכ"ל שווי הוגן, צילום: דני שביט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות