אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעבר לתחזיות: הכלכלה של ארה"ב צמחה ברבעון השלישי של השנה ב-3.5% צילום: Pete Souza, הבית הלבן

מעבר לתחזיות: הכלכלה של ארה"ב צמחה ברבעון השלישי של השנה ב-3.5%

היצוא היה הגורם בעל התרומה המשמעותית ביותר לצמיחה - זינק ב-7.8% כן תרם זינוק של 10% בהוצאות הפדראליות על צרכים ביטחוניים. לעומת זאת בצריכה הפרטית נרשמה האטה של 1.8%

30.10.2014, 14:56 | שירות כלכליסט

כלכלת ארה"ב צמחה ב-3.5% בשיעור שנתי ברבעון השלישי בעיקר הודות לגאות בייצוא וקפיצה משמעותית בהוצאות צבאיות. כך הודיעה היום (ה') ממשלת ארה"ב. בכך הם עקפו את התחזיות: כלכלנים שנסקרו על-ידי מרקט ווטץ' ציפו לצמיחה של 3% בתוצר, בהתאמה עונתית.

קראו עוד בכלכליסט

העלייה בצריכה הפרטית – מנוע הצמיחה העיקרי של כלכלת ארה"ב – האטה ל-1.8% ברבעון, בשיעור שנתי. זאת לעומת 2.5% ברבעון הקודם.

השקעות בציוד עלו ל-7.2%, אולם שיעור העלייה האט וכן השקעות ראשוניות על בניית בתים חדשים.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב ברק אובמה | צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב ברק אובמה, צילום: איי אף פי

אולם למרות שהיבוא האט ב-1.7%, הייצוא רשם זינוק של 7.8% מה שהופך את המסחר לגורם בעל התרומה המשמעותית ביותר לצמיחה הכלכלית ברבעון השלישי.

זינוק של 10% בהוצאות הפדראליות על צרכים ביטחוניים, בעיקר על ציוד לפנטגון, תרם גם כן לצמיחה הכלכלית רבעון זה רשת את העלייה הגדולה ביותר של הוצאות ביטחוניות מאז 2009, כשממשלת אובמה העניק חבילת תמריצים עצומה.

בתוך כך, מלאים גדלו ב-62.8 מיליארד דולר – סכום הקטן מהצמיחה ברבעון הקודם של 84.8 מיליארד דולר. עלייה איטית זו הכבידה על הצמיחה ברבעון.

האינפלציה, על פי מדד PCE, עלה ב-1.2% בשיעור שנתי. זאת לעומת 2.3% ברבעון הקודם, על רקע מחירי אנרגיה יורדים העוזרים לשלוט בלחץ מחירים.

שיעור אינפלציית הליבה על פי מדד ה-PCE – שאינו כולל מזון ואנרגיה – טיפס ב-1.4%.

בחודש הבא תפרסם ממשלת ארה"ב נתונים מעודכנים ומתוקנים של הצמיחה לרבעון השלישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות