אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החינוך: רוב התקציב הפנוי הולך למיקור חוץ צילום: צביקה טישלר

פרויקט כלכליסט

משרד החינוך: רוב התקציב הפנוי הולך למיקור חוץ

מפעל ההפרטה של משרד החינוך, בעל התקציב האזרחי הגדול ביותר, העביר את רוב האחריות שלו לידיים פרטיות

02.11.2014, 06:56 | שאול אמסטרדמסקי

תקציב משרד החינוך הוא התקציב האזרחי הגדול ביותר בתקציב המדינה, והוא הסתכם ב־42 מיליארד שקל בשנה שעברה. כ־95% מהם משמשים לתשלום משכורות למורים ולעובדי המשרד. מלבד הסכום הזה ישנם עוד כ־3 מיליארד שקל שמשמשים לרכישת שירותים שונים, מנייר טואלט לשירותים בבניין משרד החינוך ועד לשירותי בדיקת בחינות הבגרות מדי שנה.

בלי חשבון: נחשפות הוצאות משרדי הממשלה לשנת 2013

האוצר מקצץ לכולם אבל לא חוסך בעצמו

הוצאות התחבורה באוצר: לפיד טס ב-54 אלף שקל, לסגן השר יש מקרר באוטו

בתוך הקרביים של משרדי הממשלה

ייעוץ לממשלה: המשרדים לא מסתפקים ביועצים פנימיים

משרד האנרגיה: צ'יף אינדיאני שלח מתנה לשר, השחרור מהמכס עלה 2,300 שקל

משרד הבריאות: 3,540 שקל עבור סדנת ציור אינטואיטיבי להנהלה

 

עם השנים התרחבו הפעילויות שמשרד החינוך הפסיק לבצע בעצמו, והתחיל לשלם לעמותות ולגופים מסחריים שיבצעו אותן במקומו. עם השנים הצליח מספר מצומצם של גופים לצבור עוצמה בלתי מבוטלת מול משרד החינוך ולזכות בעוד ועוד מכרזים, והמשרד פיתח בהם תלות גדולה משום שהמומחיות לביצוע המשימות שהם מבצעים במקומו כבר לא נמצאת בידיו.

 , צילום: יצחק שליסל צילום: יצחק שליסל  , צילום: יצחק שליסל

עשרת הגופים הגדולים שבהם קיבלו ממשרד החינוך כ־1.8 מיליארד שקל ב־2013, כשני שלישים מכלל התקציבים שהמשרד מוציא בשנה לטובת רכישת שירותים חיצוניים, ובהם חמש חברות מסחריות פרטיות.

החברה הפרטית שמעניקה את מרב השירותים למשרד החינוך וזוכה במרבית המכרזים שלו היא מרמנת. משרד החינוך שילם לה ב־2013 כ־389 מיליון שקל עבור מגוון אדיר של משימות: היא מעסיקה מורי קבלן לתוכניות העשרה; מפעילה את תוכנית משלחות הנוער לפולין; מבצעת בקרה על השירות הלאומי; מפעילה בקרה על שיפוץ וחידוש מבני חינוך; מפעילה מינהלת משאבים ליישובים מתקשים; נותנת שירותי חינוך לנוער מנותק; מפעילה את מערך החינוך למבוגרים; מחלקת מלגות לתלמידים; מפעילה צוותים להטמעת תוכניות אופק חדש ועוז לתמורה בבתי הספר; מפעילה תשתית ניהולית למערך בתי הספר הניסויים; מפעילה את פרויקט השאלת ספרי הלימוד; מנהלת את רישוי מוסדות הלימוד העצמאיים; ונותנת שירותי ליווי ואימון פדגוגי. אחרי כל זה, לא נותר אלא לתמוה מה משרד החינוך עוד עושה בעצמו.

למען ההשוואה, החברה הפרטית השנייה בגודלה מבחינת היקף ההתקשרות מול המשרד בשנה שעברה היתה תגבור, שסיפקה למשרד משגיחים לבחינות הבגרות וקיבלה 96 מיליון שקל.

גוף אחר שמקבל תקציבים גדולים ממשרד החינוך באופן שיטתי הוא אוניברסיטת אריאל שבשומרון. כפי שנחשף בבדיקת "כלכליסט" בפברואר השנה, אוניברסיטת אריאל זוכה במכרזי משרד החינוך (ובפטורים ממכרז) הרבה מעבר לכל מוסד אקדמי אחר. בשנה שעברה היא קיבלה מהמשרד 41 מיליון שקל עבור שירותים שונים, ובהם בדיקת ספרי לימוד דיגיטליים והפעלת תוכניות חינוך לאורח חיים בריא. לשם השוואה, המוסד האקדמי הבא בתור מבחינת היקף ההתקשרות שלו עם משרד החינוך היה המכללה האקדמית לחינוך על שם קיי בבאר שבע, שקיבלה 6.1 מיליון שקל בלבד.

עם ההוצאות הקטנות יותר שפירט המשרד ניתן למנות את התקנת מערכת המיגון בביתו של השר שי פירון שעלתה 31.5 אלף שקל; מערך האבטחה הכולל בביתו שעמד על כ־1.1 מיליון שקל בשנה; המסגרת התקציבית עבור שיכון השר, סגנו ומנכ"לית המשרד במלונות, שהסתכמה ב־70 אלף שקל; וטקס הרמת כוסית לעובדי המשרד לרגל ראש השנה, שעלה למשלם המסים כ־10,000 שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות