אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ייעוץ לממשלה: המשרדים לא מסתפקים ביועצים פנימיים

פרויקט כלכליסט

ייעוץ לממשלה: המשרדים לא מסתפקים ביועצים פנימיים

שישה משרדי ממשלה הוציאו מעל 35 מיליון שקל בשנה על עורכי דין ורואי חשבון פרטיים; מי מובילים את הרשימה?

02.11.2014, 07:15 | תומר גנון וענת רואה
משרדי הממשלה השונים מוציאים עשרות מיליוני שקלים בכל שנה על התקשרויות עם משרדי עורכי דין ורואי חשבון פרטיים. זאת אף שכולם מחזיקים גם מחלקות משפטיות פנימיות. מבדיקת רשימות הספקים עולה כי משרדי המשפטים, האוצר, החינוך, החקלאות, התשתיות והחוץ לבדם הוציאו לפחות 35 מיליון שקל בשנה על ייעוץ פרטי, וזו הערכה זהירה ביותר.

בלי חשבון: נחשפות הוצאות משרדי הממשלה לשנת 2013

האוצר מקצץ לכולם אבל לא חוסך בעצמו

הוצאות התחבורה באוצר: לפיד טס ב-54 אלף שקל, לסגן השר יש מקרר באוטו

משרד החינוך: רוב התקציב הפנוי הולך למיקור חוץ

בתוך הקרביים של משרדי הממשלה

משרד האנרגיה: צ'יף אינדיאני שלח מתנה לשר, השחרור מהמכס עלה 2,300 שקל

משרד הבריאות: 3,540 שקל עבור סדנת ציור אינטואיטיבי להנהלה

 

את ההתקשרויות עם יועצים משפטיים חיצוניים גדולים מוביל משרד המשפטים, ששוכר את שירותיהם של מאות רבות של עורכי דין פרטיים בשנה, ובהם משרד עורכי הדין שלמה כהן ושות', שקיבל בשנה שעברה שכר טרחה גבוה מ־1.7 מיליון שקל. ברשימות לא מפורט על מה שולם השכר, אולם המשרד נשכר לצורך ייצוג המדינה בתביעות פיצויים בהיקף חצי מיליארד שקל נגד אומריקס ורוברט טאוב על הפרת פטנט בדבק הביולוגי וכן נגד חברת קור דינמיקס של היזם שלמה בן חיים על גזילת פטנט לכאורה ממכון וולקני.

עוד פירמות מוכרות שקיבלו סכומים נכבדים הן יגאל ארנון ושות' (שכר טרחה של 700 אלף שקל) ועמית פולק מטלון (500 אלף שקל), שהעניקו ייעוץ למשרד האוצר, עו"ד צבי אגמון (29.5 אלף שקל), שייצג את שר האוצר הקודם יובל שטייניץ במסגרת תגובתו למבקר המדינה על דו"ח אסון הכרמל, והשופטת בדימוס טובה שטרסברג־כהן (כ־49 אלף שקל), שכיהנה כבוררת בסכסוך התמלוגים עם כיל.

שרת המשפטים ציפי לבני שרת המשפטים ציפי לבני שרת המשפטים ציפי לבני

מניתוח החשבוניות שניפקו המשרדים לרואי החשבון עולה שהמשרד הממשלתי שעשה שימוש נרחב ביותר ברואי חשבון חיצוניים הוא משרד החינוך, שהוציא על כך כ־10 מיליון שקל. אחריו נמצאים משרד האוצר בשל התקשרויות בהיקף 5.2 מיליון שקל ומשרד התשתיות עם 1.6 מיליון שקל.

המשרדים שקיבלו את התשלום הגבוה ביותר הם משרד רואי החשבון עזרא כדורי ושות' מפתח תקווה עם 2.24 מיליון שקל ומשרד רואי החשבון ימין ג'ורג'י מנתניה עם 2.23 מיליון שקל - שניהם עבור ייעוץ למשרד החינוך.

עם משרדי החשבון המוכרים יותר ניתן למנות את ארנסט אנד יאנג (1.83 מיליון שקל), את ליאון אורליצקי ושות' (1.17 מיליון שקל ממשרדי האוצר והתשתיות), שמלווה במשך שנים את מפלגת הליכוד, ואת אפרים אברמזון ושות' (1.07 מיליון שקל ממשרדי האוצר והחינוך), שנבחר לבדוק את הדו"חות הכספיים של רשתות השיווק כדי לבצע מיפוי של עלויות המוצרים המפוקחים והרווחים מהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות