אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד הכריז על הקמת מפעל בערד, במשרד הכלכלה הופתעו צילום: ארן דולב

לפיד הכריז על הקמת מפעל בערד, במשרד הכלכלה הופתעו

אסם תשקיע בהקמת המפעל 200 מיליון שקל ומצפה לקבל מענק של 20% לפחות מעלות ההקמה. אף שהיוזמה לא תואמה עמם, בלשכת בנט מברכים: "נדאג שאכן יקום המפעל"

02.11.2014, 08:35 | רוני זינגר ונורית קדוש

בכירי משרד הכלכלה הופתעו לשמוע ביום חמישי על הקמת מפעל אסם החדש בערד. איש מאנשי המשרד - מהשר בנט ועד לאנשי מרכז ההשקעות האמונים על הקמת מפעלים חדשים - לא ידע ששר האוצר לפיד סיכם עם יו"ר אסם דן פרופר על הקמת המפעל. בשיחת טלפון אחת, כפי שתיאר לפיד בנאומו ביום חמישי, הצליח לשכנע את פרופר להגיע לערד.

קראו עוד בכלכליסט

נפתלי בנט, צילום: נמרוד גליקמן נפתלי בנט | צילום: נמרוד גליקמן נפתלי בנט, צילום: נמרוד גליקמן

תוכניות קבוצת אסם שבשליטת נסטלה העולמית, להעתיק את פעילות ייצור הגלידות מהמפעל השכור בקריית מלאכי והניסיון למצוא אתר חלופי, עלו בקנה אחד עם ניסיונו של לפיד למצוא פתרון תעסוקתי לתושבי ערד עם סגירת מפעל המגבות בעיר. "חיפשנו מיקום למפעל גלידות נסטלה, וכשהבקשה של לפיד הגיעה אלינו נענינו בחיוב", סיפר מנכ"ל אסם איציק צאיג ל"כלכליסט". הקמת המפעל, שיהיה מפעל הגלידות הגדול במזרת התיכון, תארך כשנתיים, ובסיומה הוא יעסיק 250 עובדים תושבי האזור.

עם זאת, באסם מצפים למענק הקמה נדיב מהמדינה. "אני מעריך שייתנו לנו מה שנתנו בדרום", אמר צאיג, בהתייחס למענק שקיבלה קוקה־קולה להקמת מחלבת טרה בנתיבות (כ־23% מההשקעה בפרויקט). עלות הקמת מפעל אסם מוערכת ב־200 מיליון שקל ונראה כי באסם מצפים לקבל לפחות 20% במענק. באוצר סירבו לפרט על המענק וצאיג אמר כי "עוד אין נתונים מספריים".

לא ברור אם מדובר בהחלטה שמתכוון לפיד להביא לאישור הממשלה כולל תוספת תקציבית, או במתווה שייעשה בשיתוף עם משרד הכלכלה דרך מרכז ההשקעות ותקציביו, כפי שנעשה בעבר. דבר אחד ברור: לפיד הודיע כי הצוותים המקצועיים בנושא "ייפגשו וידונו בנושא" מיד, ונכון לעכשיו אותם צוותים לא כוללים את אנשי משרד הכלכלה.

נראה כי בעיקר מדובר באיסוף נקודות פוליטי של לפיד. לא בכדי, הבשורה על הקמת המפעל הוכרזה בכנס של יש עתיד ולא בכנס מקצועי. לפיד חסך את המידע אפילו מצוותו הקרוב עד לרגע שדיבר, ובנאומו העצים את הדרמה הפוליטית שסביב הבשורה: "צלצל אליי שר הרווחה מאיר כהן. יאיר, הוא אמר, אנחנו צריכים לעשות משהו בשביל להציל את ערד. אמרתי לו: סוף סוף יש בעיה שלא חושב ים שאנחנו אשמים בה. המפעל הוא בתחום משרד הכלכלה שבשליטת הבית היהודי. המשבר העירוני במשרד הפנים של הליכוד, ראשת העיר היא מישראל ביתנו, והדרך היחידה לגרום לאנשים לחשוב שאנחנו אשמים היא אם נתנדב כרגיל לעמוד בקו האש". נתניהו, בנט וליברמן לא היו חלק מפתרון אסם, והמסר של לפיד היה ברור: אחרים מדברים ואנחנו עושים. ואחרי שגרף לזכותו את ההכרזה, יצטרך לפיד לקבל שיתוף פעולה ממשרד הכלכלה, משרד הפנים ועיריית ערד.

מלשכת שר הכלכלה נמסר באיפוק מרשים כי "המשרד מברך על המהלך. אנו פועלים לייצר תמריצים למפעלים שיקימו פעילות בעיר, ושמחים שבאסם נרתמים. נפעל כדי שאכן יקום מפעל חדש". מי שפחות מרוצה הוא ראש עיריית קריית מלאכי אליהו זוהר: "כל כך מתאים למקבלי ההחלטות לפתור בעיית אבטלה בעיר אחת ביצירת אבטלה בעיר אחרת", הוא אומר, ומבטיח לנסות למנוע את מעבר המפעל.

ברוורמן פיטר את העוזרת הכלכלית

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן פיטר את העוזרת הפרלמנטרית הכלכלית שלו שליוותה את חוק המזון, מירב דוד: דוד פוטרה שבועיים לאחר שנחשף כי קיבלה הצעת עבודה מתנובה, וברקע טענות שברוורמן למד על ההצעה מעופרה שקד, לוביסטית של טרה. דוד ניהלה בשנה החולפת את הטיפול בחוק המזון מאחורי הקלעים של ועדת הכלכלה. במסגרת תפקידה קיימה מגעים עם חברות המזון והיתה אמונה על ניסוח חלק מסעיפי החוק שהובאו לדיונים על ידי ברוורמן. לכן נכונה לברוורמן מבוכה רבה כשנודע כי דוד קיבלה ובוחנת הצעה לשמש כסמנכ״לית רגולציה בתנובה, חברה שעליה הוטלו מגבלות משמעותיות במסגרת החוק. דוד סירבה להגיב לדברים. דוברו של ח"כ ברוורמן מסר: "מירב דוד סיימה את תפקידה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות