אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משכנתא לדירה ראשונה בהיקף של 90%: הדיון בהצעת החוק נדחה בשבוע צילום: שאטרסטוק

משכנתא לדירה ראשונה בהיקף של 90%: הדיון בהצעת החוק נדחה בשבוע

הצעת החוק של סיעת ישראל ביתנו הקובעת כי רוכשי דירה ראשונה יוכלו להציג הון עצמי של 10% בלבד, במקום 30% כפי שנהוג כיום נתקלה בהסתייגות שר האוצר יאיר לפיד

02.11.2014, 14:56 | רוני זינגר

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבוע את המשך הדיון בהצעת החוק שתאפשר לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר דירה. את הצעת החוק מגישה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ביחד עם חברים נוספים מסיעתה ישראל ביתנו.

במהלך הדיון הביע שר האוצר יאיר לפיד הסתייגות מההצעה כפי שהיא, והציע לדחות אותה לדיון במועד מאוחר . שרי ישראל ביתנו התנגדו להצעת לפיד ודרשו כי הדחייה תהיה לכל היותר בשבוע. לפיכך, סוכם כי במהלך השבוע תיפגש לוי-אבקסיס עם החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בוינג'ו לצורך דיון בהצעת חוק וניסיון לגבש הסכמה סביבו ובשבוע הבא תעלה שוב הצעת החוק לדיון בוועדת השרים. במהלך הדיון הבוקר בוועדה הביע שר השיכון והבינוי אורי אריאל תמיכה בהצעת החוק של לוי-אבקסיס.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "הדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים ברכישת דירה ראשונה אינם יכולים לעמוד בו", צילום: שאטרסטוק ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "הדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים ברכישת דירה ראשונה אינם יכולים לעמוד בו" | צילום: שאטרסטוק ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "הדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים ברכישת דירה ראשונה אינם יכולים לעמוד בו", צילום: שאטרסטוק

זוגות צעירים לא מצליחים לגייס את ההון העצמי ההתחלתי

בתום המושב הקודם של הכנסת הגישה ח"כ לוי-אבקסיס את הצעת החוק, כהצעה פרטית, הקובעת כי רכישת דירה ראשונה על ידי בני זוג תתאפשר באמצעות לקיחת משכנתא עד לגובה של 90% ממחיר הדירה. המשמעות היא שזוגות שיבקשו לרכוש דירה, חדשה או משומשת, יוכלו להציג הון עצמי של כ-10% מערך הדירה במועד רכישת המשכנתא וזאת בניגוד לדרישה להון עצמי בגובה של 25%-30% ממחיר הדירה, כפי שנהוג כיום.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי אחד הגורמים לירידה בהיקף נטילת המשכנתאות מקרב הזכאים, היא חוסר יכולתם של אנשים שרוצים לרכוש דירה, לגייס את ההון ההתחלתי. מטרת החוק, כך נכתב הוא "לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה, וזאת על ידי ערבות של המדינה למשכנתאות, עד לגובה משכנתא של 90% ממחיר הדירה. הצעת חוק זו מאפשרת ל"חסרי דירה" לרכוש דירה אף אם אין ברשותם 'הון עצמי התחלתי' למימון מלוא סכום הרכישה".

לדברי ח"כ לוי-אבקסיס, "מדובר בתיקון לחוק חשוב מאד למעמד הביניים בישראל ולמעשה לכל מי שחולם לרכוש דירה ראשונה. המצב כיום מדיר מלכתחילה אוכלוסיות גדולות מהאפשרות לרכוש דירה ראשונה, מאחר והדרישה להון עצמי בגובה כמעט שליש מעלות הדירה היא דרישה שמרבית המעוניינים ברכישת דירה ראשונה אינם יכולים לעמוד בו. בכל שנה אנו רואים כיצד המשכנתאות חוזרות לקופת האוצר ונשאר עודף תקציבי כי זוגות מגלים שהם אפילו לא מסוגלים לגייס את ההון העצמי כדי להתחיל את המהלך - הגיע העת לשנות את המציאות הזו".

ח"כ לוי-אבקסיס הוסיפה כי "במסגרת התיקון לחוק נדרש ששני בני הזוג יעבדו ובנוסף נדרש להראות יכולות הכנסה מסוימות, ועדיין, השינוי שאנחנו מבקשים לבצע עשוי להקל משמעותית על זוגות צעירים ברחבי הארץ שבשבילם רכישת דירה עד היום הייתה רק בגדר חלום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
הלוואי שכולכם תיקחו משכנתא של 90%!!! הלוואי! וכמה שיותר מכם!
תרכשו דירות, תמשכנו עצמכם לדעת, תעשקו את הבריאות שלכם בשביל 4 קירות. הלוואי! אני מאחל לכל ישראלי שמוכן לקנות דירות במחירים האלו למכור את המכנסיים. הבנקים עושים עליכם הון יא חסרי הגיון צרכני וחסרי שכל. הלוואי והצעת החוק הזו תעבור וכמה שיותר מכם יקנו דירות ועוד קירות עם כמה שפחות כסף וכמה שיותר חובות. אני מחכה וצופה מהצד. ניפגש בסיבוב כשתבינו שהדירה שרכשתם שייכת בעצם לבנק (שמרוויח על כל משכנתא כ- 1.7-1.8 החזר!), ואני אהיה זה עם החסכון שיקנה אותה מכם ברבע מחיר. חכו עוד קצת. לי יש סבלנות :-)
ביולוג ירושלמי  |  03.11.14
6.
הצעה פופוליסטית שתגרום להמונים לאבד את ביתם
מי שלא מצליח לגייס 30% הון עצמי לא יצליח גם לעמוד בהחזר של 90% ! במיוחד לא כאשר הריבית תעלה והיא תעלה! מי שמדרבן בני מעמד בינוני-נמוך לרכוש דירה עם משכנתא של 90% הוא פופוליסט ושרלטן והוא יהיה בטח הראשון להעלם מהשטח במקרה של קריסת השוק ויהיה זה שיגיד שהבנקים לא יכולים לעקל דירות לאלו שלא שילמו. גרוע ומסוכן ומי שיתפה לרכוש דירה עם משכנתא של 90% הוא שוטה!
02.11.14
5.
הצעת חוק מבורכת!
ההגבלות של בנק ישראל השאירו בשוק הדירות רק משקיעים. הם קונים את כל הבא ליד ואחר כך משכירים במחיר שוד לאנשים מעטי יכולת. די לגזל העם! אני רוצה רק דירה קטנה וישנה בחיפה התחתית, ב350 אלף שח. מאיפה לכל הרוחות אני אביא יותר ממאה אלף שח הון עצמי????אם החוק יעבור - אוכל לגייס את 10 אחוז ואת השאר משכנתה. כעת זורקת כסף לפח לשכירות.... נכון, חשוב מאד שהמחירים יירדו (וזה ייקרה כי הבועה הגיעה לסופה). אבל גם במחרים קטנים אין אפשרות לקנות כעת כי צריך להביא סכום הזוי מהבית. אם החוק יעבור אנשים רבים יוכלו לקנות דירות צנועות ולהחזיר לאט לאט את המשכנתה. לא לכולם יש עיניים גדולות וחשק לחטוף דירה במליון וחצי....
02.11.14
לכל התגובות