אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה בישראל: כתב אישום נגד תושב ת"א שהשכיר דירה ב-Airbnb צילום: אוראל כהן

לראשונה בישראל: כתב אישום נגד תושב ת"א שהשכיר דירה ב-Airbnb

בכתב האישום נטען כי התושב עבר על חוק התכנון והבנייה כאשר חילק את דירתו לשתי יחידות והשתמש באחת מהן כעסק לאירוח תיירים. כמו-כן, הוא מואשם בסעיף נפרד ועצמאי בהשכרת הדירה באמצעות Airbnb. עוה"ד של הנתבע: "מדובר בהכרזת מלחמה נגד אלפי תושבים"

03.11.2014, 08:11 | עומר כביר
האם עיריית תל אביב משנה מדיניות ומתחילה לפעול נגד השכרת דירות לתיירים באמצעות אתר Airbnb? ל"כלכליסט" נודע שלאחרונה הוגש כתב אישום פלילי ראשון נגד תושב תל אביב, בין השאר משום שהשכיר חלק מדירתו לתיירים ב-Airbnb. עם זאת, בעיריית ת"א אומרים שלא מדובר בסימן לשינוי מדיניות ביחסה של העירייה לפעילות האתר בעיר.

קראו עוד בכלכליסט

Airbnb, שהוקם ב-2008, מאפשר לדיירים להשכיר חלק מדירתם או את כולה לתיירים, והוא מציע מחירים זולים בהרבה בהשוואה לאלו של בתי מלון במיקומים דומים. אין זה פלא, לכן, שהאתר זוכה לפופולריות עצומה בקרב מטיילים והוא מציע כיום יותר מ-800 אלף דירות או חדרים ב-34 אלף ערים ב-190 מדינות. בסך הכול, יותר מ-20 מיליון איש התארחו בדירות בסיוע האתר.

ת"א נחשבת לאחת הערים הפופולריות ביותר ב-Airbnb, עם מאות דירות וחדרים להשכרה לתיירים, והפעילות של Airbnb אף זכתה בעבר לתמיכה מצד העירייה. כך, למשל, באחד מהעמודים באתר האינטרנט של העירייה נכתב ש"המגמה העדכנית של תיירות בעולם היא רכישת שירות ברשת. תל אביב צועדת בחזית עם Airbnb”. במקום אחר באתר מתגאה העירייה בכך שת"א הוצבה במקום השני ברשימת 10 יעדי הטיולי המומלצים ל-2012 של Airbnb. העירייה אף הזמינה את נציגי האתר להשתתף בוועידת יזמות שערכה בספטמבר.

התובעים: התיירים מורידים את ערך הדירות

ואולם, עתה נראה שלא כל הפעילות של Airbnb מתקבלת בברכה בעיר: באוגוסט הגישה העירייה לבית המשפט לעניינים מנהליים כתב אישום נגד תושב העיר, אילון אוהב עמי, בין השאר באשמה שהשכיר חלק מדירתו בעיר באמצעות האתר ועבר בכך על חוק התכנון והבנייה, שאוסר עליו לעשות שימוש בדירה בתור נופש.

תחילת הפרשה בפנייה לעירייה מטעם שכניו של אוהב-עמי, בה הם טוענים בין השאר כי זה ביצע שיפוצים במסגרתם חילק את דירת הדופלקס שלו לשתי יחידות, במטרה להפוך את הקומה העליונה ליחידת נופש על בסיס יומי, ושהוא משכיר את היחידה לתיירים באמצעות אתר Airbnb. "מדובר באופי מלונאי, בהשכרה יומית ובעסק לכל דבר", כתבו השכנים בפנייתם. “אנו הדיירים מתנגדים נחרצות ומודאגים מכך שביטחוננו האישי והפרטי יופר, ערך דירותינו ירד, עודף רעשים, תנועה רבה של אנשים זרים ושאיכות חיינו תפגע באופן משמעותי".

אוהב עמי, משכיר הדירה, צילום: אוראל כהן אוהב עמי, משכיר הדירה | צילום: אוראל כהן אוהב עמי, משכיר הדירה, צילום: אוראל כהן

בעקבות הפנייה שלחה העירייה מהנדסים מטעמה לדירתו של של אוהב עמי, ובדו"ח הביקורת שהנפיקו טוענים אלו כי הדירה חולקה לשתי יחידות נפרדות ושהעליונה שבהן משמשת להשכרה לתיירים. “החלק בקומת הגג מפורסם באתר אינטרנט להשכרה - לראיה בעת הביקורת ביח"ד הנ"ל נכחו אם וביתה תיירות, שלדבריו (של אוהב עמי; ע"כ) הגיעו אתמול בלילה מחו"ל”, נכתב. אוהב עמי עצמו אמר ל"כלכליסט" שהבדיקה, שבוצעה ב-1 במאי, אירעה יום אחד בלבד אחרי שהתחיל לארח תיירים דרך Airbnb.

הנתבע: בדקתי - והכל חוקי

עקב ממצאים אלו הוגש לבית המשפט לעניינים מקומיים כתב אישום נגד אוהב עמי, שדיון ראשון בו נערך בשבוע שעבר, ובו הוא מואשם בעבירה על חוק התכנון והבנייה בגין חלוקה לכאורה של הדירה לשתי יחידות ושימוש ביחידה העליונה לצרכי יחידת נופש. אוהב עמי ופרקליטו, יש להדגיש, מכחישים בתוקף את האשמה בגין חלוקת הדירה. ואולם, גם בלי האשמה זו עדיין עומדת נגד אוהב עמי האשמה של השכרת הדירה באמצעות Airbnb, שמופיעה כסעיף נפרד ועצמאי בכתב האישום. “בתאריך 01/05/2014 נעשה בדירה בקומה השביעית שימוש לצרכי יחידת נופש", נכתב שם. “לשימושים המתוארים... לא ניתן היתר לפי חוק התכנון והבניה והם מהווים לפיכך שימוש חורג".

עו"ד דורון טל עו"ד דורון טל עו"ד דורון טל

"כאזרח אחראי, לפני שהצעתי את הדירה להשכרה בדקתי והכל מותר לפי החוק", אמר אוהב עמי ל"כלכליסט". "הייתי בטוח שכל מה שאני עושה הוא חוקי ונכון, ומתאים גם למצבי בתור כמעט פנסיונר ונכה צה"ל. לדעתי כתב האישום הוא פשוט תוצאה של חוסר מודעות וחוסר תשומת לב. מי שעסק בתיק הזה לא הבין את החשיבות של Airbnb ועד כמה העירייה גאה ואף תומכת בפעילות הזו. זה כאילו יד ימין לא יודע מה יד שמאל עושה, ולדעתי אין פה שום דבר מכוון".

הפרקליטים: זוהי הכרזת מלחמה

פרקליטו של אוהב עמי, עו"ד דורון טל, ממשרד י. ברנהולץ-הורוביץ ושות', שמתמחה בדיני תכנון ובניה ורישוי עסקים, טוען שאין בסיס להאשמות נגד מרשו והוסיף: "המצב המשפטי הנוהג אינו שולל השכרה של דירה או חלק ממנה לתקופות קצרות כל עוד השימוש שנעשה בדירה הינו למגורים. הננו מצרים על כי עיריית תל אביב בחרה להגיש את כתב האישום ללא בחינה מעמיקה של השלכות הרוחב הנגזרות מכך וללא שגובשה על ידה מדיניות סדורה בעניין".

טל הרחיב: "ערים גדולות אחרות בעולם שנדרשו לעניין לא פעלו כנגד בעלי דירות, אלא לאחר שגיבשו מדיניות, פרסמו אותה ברבים ואף נתנו לבעלי הדירות פרק זמן להיערך בהתאם. באמצעות Airbnb מוצעים יותר מאלף נכסים בתל אביב. כתב האישום מהווה אכיפה בררנית והינו בבחינת 'הכרזת מלחמה' כגד אלפי תושבים תמימים המשוכנעים, ובצדק, שמעשיהם חוקיים. אנו עורכים פנייה לגורמים הרלוונטיים בעיריית תל אביב על מנת שישקלו בשנית את המשך ההליכים".

דירה תל אביבית. להשכיר מותר. ודרך Airbnb?, צילום: תומריקו דירה תל אביבית. להשכיר מותר. ודרך Airbnb? | צילום: תומריקו דירה תל אביבית. להשכיר מותר. ודרך Airbnb?, צילום: תומריקו

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מדובר במקרה אשר אין כל קשר בינו לבין השכרות או סאבלט של דירות הנהוגים בתל אביב בקרב התושבים בזמן נסיעתם לחו"ל. מדובר בתושב אשר פיצל את דירתו ללא היתר והפך את חדר היציאה לגג ליחידת אירוח בפועל, כאשר בעירייה התקבלו תלונות מהשכנים מאחר ותיירים רבים עלו וירדו עם מזוודותיהם בחדר המדרגות. הדבר דומה לפתיחת עסק כגון גן ילדים או מרפאת שיניים ללא היתר בבניין מגורים".

מ-Airbnb נמסר בתגובה: "אנחנו מבקשים מכל המארחים שלנו להישמע לחוקים ולתקנות המקומיים. מארחים יכולים למצוא מידע נוסף בנושא באתר שלנו".

בהכנת הכתבה סייעה זוהר שחר לוי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

77 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

74.
כול התיירים מגיעים לארץ להנות ,אם לא יהיה דירות נופש נאבד 50 % מהתיירות .
עיריית תל אביב גאה שאנחנו מקום ראשון בעולם באירוח תיירותי בדירות נופש , 50% מהתיירים מגיעים לדירות נופש כי אין להם כסף מיותר לשלם לבית מלון , כל אחד מאיתנות שנוסע לטייל בעולם ירצה ליהנות מדירה נחמדה ובמחיר סביר בכדי לחסוך כסף בטיול , אם אנחנו נתנגד להשכיר דירות נופש לתיירים כולנו נפסיד בגדול , התיירים מכניסים הרבה כסף למדינה $ וגם כול העסקים במדינה נהנים ממכירות לתיירים ,בואו לא נרמוס את הכלכלה בישראל , גם כך אנחנו מדינה בקשיים ובמלחמות רוב הזמן ,לקח לנו הרבה זמן לגרום לתיירים לחזור לישראל מאז המלחמה האחרונה ,רובם ביטלו טיולים בארץ והרבה עסקים קרסו עקב כך , אל תתנו להם עוד סיבות לברוח למדינות אחרות. (-:
ירון , תל אביב  |  04.11.14
לכל התגובות