אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על שכרו של פדרמן: נציגות פטרוכימיים מאיימת במימוש מניות בזן

בלעדי לכלכליסט

הקרב על שכרו של פדרמן: נציגות פטרוכימיים מאיימת במימוש מניות בזן

מחזיקי האג"ח של פטרוכימיים יכנסו אסיפה שבה יחליטו על נקיטת צעדים משפטיים. הסיבה: סירוב ההנהלה לדרישתם לפעול נגד אישור הסכם שכר של בעל השליטה עבור תפקידיו בחברות־הבנות עד לאישור הסדר החוב המתגבש בפטרוכימיים

03.11.2014, 06:57 | גולן חזני ואורן פרוינד

נציגות האג"ח של מפעלים פטרוכימיים נכנסת למערכה גלויה נגד תנאי השכר המוצעים לבעל השליטה (59%) דיוויד פדרמן בחברה־הבת בזן. הנציגות שמתנגדת להסכם השכר המוצע לפדרמן, החליטה אתמול לכנס אסיפה של המחזיקים כדי להחליט על נקיטת צעדים נגד החברה. בין יתר הצעדים שבכוונת המחזיקים לנקוט: מימוש השעבוד שבידיהם על מניות בזן ואף יציאה להליכים משפטיים להכרזה על חדלות פירעון או פירוק החברה. צעד זה נעשה לאחר שנסיונות הנציגות לשכנע את פטרוכימיים להוריד מסדר היום של אסיפת בעלי מניות בזן, את אישור תנאי שכרו של פדרמן בחברות־הבנות, נכשלו.

תנאי העסקתו של פדרמן צפויים להגיע לאישור בעלי המניות של בזן ב־1 בדצמבר. מחזיקי האג"ח של פטרוכימיים מתנגדים לדמי ניהול של 170 אלף שקל בחודש שמבקש פדרמן למשוך בגין כהונתו כסגן יו"ר החברה־הבת (29%) בזן ויו"ר החברה־הנכדה (100%) כרמל אולפינים. פדרמן שמכהן גם כיו"ר זמני של בזן ללא תשלום, מבקש בנוסף לאשר לו מענק שנתי של עד 2 מיליון שקל בשנה או 1.5 מיליון שקל בשנה אם יפסיק לכהן בתפקיד יו"ר בזן.

ל"כלכליסט" נודע כי פטרוכימיים איננה מוכנה לדרישת נציגות האג"ח לפעול ולהוריד את נושא השכר מסדר היום, ורק מסכימה שלא להשתתף בהצבעה. המחזיקים, מנגד, דורשים להקפיא את בקשת השכר של פדרמן עד להשלמת הסדר החוב בפטרוכימיים שכמעט כל פרטיו הושלמו.

נציגי האג"ח לא מקבלים את עמדת פטרוכימיים לקיים הצבעה של בעלי המניות ללא שיתוף החברה עצמה מחשש שהחברה לישראל השותפה בבזן תוביל את אישור ההחלטה.

מדובר בחידוש הסכם העסקה ישן שאושר לראשונה בדצמבר 2011 ומגיע לסיומו בדצמבר הקרוב. ועדת התגמול של בזן המליצה לאשר לפדרמן את תנאי ההעסקה. "למר פדרמן ידע וניסיון עשיר ורב־שנים בניהול חברות והשבחת ערכן", כתבו חברי הוועדה בנימוקיהם. "תרומתו של מר פדרמן כיו"ר כאו"ל, כסגן יו"ר החברה ובהמשך כיו"ר החברה, כדירקטור בחברות הבנות האחרות של החברה וכן כחבר ועדות שונות של דירקטוריון החברה, בכללן ועדת האקזקיוטיבה, סייעה לחברה ולחברות־הבנות לבסס את חוסנן, לשפר את תוצאותיהן העסקיות ולבצע מהלכים אסטרטגיים ארוכי טווח".

דיוויד פדרמן. פטרוכימיים לא תשתתף בהצבעה, צילום: ראובן שוורץ דיוויד פדרמן. פטרוכימיים לא תשתתף בהצבעה | צילום: ראובן שוורץ דיוויד פדרמן. פטרוכימיים לא תשתתף בהצבעה, צילום: ראובן שוורץ

הבקשה של פדרמן מגיעה בעיתוי מוצלח. מניית בזן רשמה בשלושה החודשים האחרונים עלייה מרשימה של 25% בעקבות שיפור ניכר במרווחי הזיקוק (ההפרש בין מחיר הנפט הגולמי שהחברה רוכשת לבין מחיר התזקיקים שהיא מייצרת) שעלו מרמה של 0.4 בתחילת שנת 2014 לרמה נוכחית של 4.5. על רקע זה, האג"ח של בזן נסחרות כיום בתשואות יציבות של 3%-4%, לעומת תשואות של 11%-12% לפני שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות