אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמלילי ההקלטות נחשפים. אולמרט לזקן: "את לא בנויה להעיד, עוה"ד ירצח אותך" צילום: עמית שעל

תמלילי ההקלטות נחשפים. אולמרט לזקן: "את לא בנויה להעיד, עוה"ד ירצח אותך"

שנתיים לאחר זיכוי אולמרט בפרשת טלנסקי הובאה שולה זקן מכלא נווה תרצה לדוכן העדים ועם עלותה מותרות לפרסום ההקלטות שהעבירה ומתעדות שיחות עם אולמרט בפרשות טלנסקי והולילנד. בין היתר אמר לה: "אני פוחד שתעלי על הדוכן. לא בגללי, בגללך"

03.11.2014, 10:01 | ynet

לבית המשפט המחוזי בירושלים הגיעה האסירה שולה זקן, בניסיון להפליל אותו תוך הישענות על הקלטות שיחותיהם בעבר. עם הגעתה לעדות הותרו לפרסום תמלילי הקלטות המפליליות לכאורה שנתנה זקן לפרקליטות בתמורה לעסקת טיעון בפרשת תיק טלנסקי (פרשת מעטפות הכסף). שולה זקן הובאה לבית המשפט המחוזי בירושלים מכלא נווה תרצה שם היא מרצה 11 חודשי מאסר בפרשת הולילנד. עם עלותה לדוכן העדים מותרים לפרסום תמלילי השיחות בינה לבין ראש הממשלה לשעבר שלטענת הפרקליטות מוכיחים שאולמרט עשה שימוש אישי בכספים שהופקדו בכספת של עו"ד אורי מסר, ואף הפעיל לחצים על זקן לא להעיד נגדו ולא להגיש את יומניה.

קראו עוד בכלכליסט

המשקולות פה. אני לא מבקש ממך שתודי בשום דבר, אני מבקש ממך משהו שעשית כבר. אבל את צריכה להבין דבר אחד, ברגע שיצא ממך שאני נתתי לך הוראה, אה אה, כסף מזומן, אני נתתי לך 30 אלף דולר, או ברגע שייצא שאני אה... ידעתי ממך שדכנר נותן תרומה, מה פירושו של דבר, שאני שותף לשוחד. נקודה, זה הכול. אם את קיבלת לידך ולא סיפרת לי, איזה עבירה עשית, ברגע שאני ידעתי נגמר הסיפור. זה כל מה שהם רוצים. לכן אני אומר לך, הכי נכון לא לעלות על דוכן העדים, את לא יודעת שולה, את לא תעמדי בזה, אני מקווה שעם כל הניסיון שלי והכוח הפנימי שלי והמעמד שלי, שאני אעשה את זה טוב".

אולמרט ממשיך: "כשאת אומרת אני לא אמרתי לאהוד, הוא לא היה מעורבב בזה, אני פעלתי בתום לב, חשבתי שזה מה שצריך לעשות, הוא לא אמר לי ולא ידע, את לא מזיקה לעצמך דבר. את אומרת דבר אחר, אין כוח בעולם שיגרום לכך".

זקן: "הלוואי ואז הם יגידו, את לא יודעת שאת עוברת עבירות פליליות".

אולמרט: "איזה עבירות פליליות, איזה פלילית בדיוק עשיתי, טלנסקי העביר תרומות פוליטיות מחו"ל מאנשים ואני העברתי את זה לאורי מסר, ששם את זה בכספת הפרטית שלו. אני ידעתי, הוא אמר לי שמשאיר בכספת שלו".

לגבי הדברים הללו, בעוד הפרקליטות צפויה לטעון כי אולמרט למעשה מודה במעשים פליליים ומבקש מזקן להסוותם, עמדת אולמרט היא שמדובר בשני אנשים המתכננים הגנה, דבר המותר בחוק, וכי אולמרט מזהיר את זקן מניסיונות של המשטרה להפלילו על ידי השמת מילים בפיה. בנוסף, לעמדת אולמרט, מרבית השיחה נסובה סביב תיק הולילנד ובסופה אולמרט רק חוזר על גרסתו לאורך כל המשפט - מדובר בכספים פוליטיים.

בהמשך שב אולמרט ומתריע את זקן מפני היומנים: "יש שם דברים שבלי שום קשר אליי, זה מסבך אותך עם עצמך, ולכן יהיה לך קשה מאוד, לא תוכלי להתחמק מהניירת".

"רצית שאגיד, אבל לי יש בעיה לשקר בניגוד לאורי"

ההקלטה השנייה שהגישה הפרקליטות היא מפגישה שנערכה ב-28 באוקטובר 2012. משפט טלנסקי הסתיים בזיכוי של אולמרט, אבל משפט הולילנד כבר החל להתנהל. השיחה בין אולמרט לזקן עסקה בשתי הפרשות, ולטענת הפרקליטות היא מוכיחה את השימוש בכספי הכספת לצרכים אישיים - מה שהוביל בהמשך להרשעה בתיק טלנסקי. לעניין הולילנד הפרקליטות מאמינה כי עולה מהקלטת שאולמרט מדיח את זקן לא להעיד.

בחקירת הולילנד התברר כי זקן הפקידה ב-2004 בחשבון הבנק שלה ובחשבונות משפחתה 100 אלף שקל בהמחאות שקיבלה מעד המדינה שמואל דכנר. בכתב האישום הואשמה זקן שפדתה את הצ'קים, לקחה לעצמה 40 אלף שקל ולאולמרט העבירה 60 אלף שקל. בשיחה אולמרט מזכיר לזקן את גרסתה במשטרה, שבה רמזה כי את 60 אלף השקלים היא לא לקחה לכיסה אלא העבירה לאורי מסר לכיסוי חובות של אולמרט.

שולה זקן (ארכיון), צילום: אוראל כהן שולה זקן (ארכיון) | צילום: אוראל כהן שולה זקן (ארכיון), צילום: אוראל כהן

אולמרט: "ומה הם יגידו, מה עם הכספים... אני שואל אותך, היה לך כיוון בזמנו, 60 אלף שקל שהפקדת אצל בני המשפחה שלך, ולאחר מכן פרטת את הכסף והחזרת את הכסף".

זקן: "פרטתי את הכסף ונתתי לאחרים".

אולמרט: "מה?"

זקן: "הם כיוונו אליך כל הזמן".

אולמרט: "את לא אמרת להם שנתת לי?"

זקן: "אהוד, אתה לא מקשיב לי".

אולמרט: "אני לא אמרתי, אני מבין שעל אחרים, את לא אמרת להם שנתת לי".

זקן: "לא אמרתי, אתה צודק. אני אחזור על זה, הם לחצו ולחצו ולחצו, הם רצו אותך, ואני אמרתי אני לא זוכרת, נתתי לאחרים. הם רצו אותך, אמרתי אני לא זוכרת שנתתי לאחרים. לא אמרתי שהחזרתי. אתה רצית שאני אגיד ולא עמדתי בזה. זו הייתה טעות, אתה רצית שאני אגיד את זה שדיברת איתו בחו"ל, אמרת לי תגידי שפרטת והחזרת לו, ואני לא יכולתי לשקר, כי זה לא היה האמת. אורי (אורי מסר. א"מ) יכול לשקר במצח נחושה, לו לא הייתה בעיה לשקר. לי יש בעיה לשקר".

אולמרט: "היה לך קשר איתו?"

זקן: "עם מי?"

אולמרט: "עם אורי".

זקן: "על אורי? לא דיברתי על אורי, דיברתי על דכנר, אתה מבין".

אולמרט: "מה, חשבתי שאת אומרת אורי".

אולמרט צפוי לטעון שזקן הקליטה את השיחה במתכוון וידעה שהרשעתה בהולילנד קרבה, ולכן הפעילה מניפולציות והקליטה את עצמה אומרת כי היא לא מסוגלת לשקר, כדי שהדברים ישתמעו כך שאולמרט הורה לה לשקר. לעמדתו, לאורך השיחה זקן מתלוננת ומבכה על גורלה, ואולמרט רק מבקש להרגיע אותה ולא חושב להתחיל להכחיש את הדברים כמי שמצוי בחקירה. כך הם מצביעים על סופה של השיחה, שבה עולה כי אולמרט לא מבין שהיא מדברת על דכנר ומציין כי חשב שהיא מתכוונת למסר.

"שולה, הכול התחיל במחברות שלך"

 

בקטע אחר בשיחה מלינה זקן על מצבה הקשה ואולמרט משיב לה: "תסתכלי, מה על החיים שלי? תראי על ההרשעה המטומטמת הזו (תיק מרכז ההשקעות. א"מ). מי כמוך יודע שבחיים לא קיבלתי אגורה מאורי מסר, על מה, על מו, על מי".

בהשלכה למצבה של זקן להולילנד, השניים חוזרים ודנים במשפט טלנסקי בירושלים ובעשרות אלפי הדולרים שזקן ציינה ביומנה כי קיבלה ממסר לכיסה. כאן, בקטע מרכזי נוסף לעמדת התביעה, טוענת הפרקליטות שהשיחה שבה עולה העברת כספים ממסר לכיסה של שולה, מעידה בבירור על הבנתו של אולמרט שהכספים שהוחזקו אצל מסר שימשו גם לצרכים אישיים, בניגוד לקביעת בית המשפט המחוזי שהביאה לזיכויו של ראש הממשלה לשעבר. השיחה נסובה סביב הערה ביומנה של זקן שבה ציינה "לקחת מאורי מסר 30, שנה שעברה קיבלתי 30".

זקן: "נגררתי למשפט לא שלי. בגלל שלא העדתי היא האשימה אותי. אז מה יצא לי מזה?"

אולמרט: "הכול התחיל במחברות שלך. את כותבת קיבלתי, לקחתי 50 אלף דולר, מה היה שם?"

זקן: "נו, נו, שאלו אותי, מה יכולתי להגיד? שבאתי לעבוד ואהוד רצה לקחת את המשכורת שלי שלא הייתה טובה אז הוא הציע לי 30 אלף דולר?"

אולמרט: "את ביקשת ממני, אני לא הצעתי".

זקן: "מה פתאום, אתה הצעת לי אהוד. על מה אתה מדבר? ישבנו במצודת דוד, אמרת לי 'מה שמדאיג אותך שיהיה לך שנה', וחילקת לי את הסכום כמה זה יוצא לחודש, חיברת את זה במשכורת שלי ויצאה משכורת שמצאה חן בעיניי".

אולמרט: "לא רוצה להתווכח איתך..."

זקן: "אתה נורמלי? לא אמרתי לך את זה?"

אולמרט: "את הצעת את זה ואני הסכמתי לזה, אני לא מתווכח על זה. אני רק לא זוכר שאי פעם אמרתי לך לכתוב את זה במחשב שלך".

זקן: "בזה אתה צודק".

אולמרט: "בזה הכל התחיל".

זקן: "אני רשמתי את זה כי כל הזמן הייתי צריכה לתת לך דין וחשבון".

אולמרט: "סליחה סליחה, לא היית צריכה לתת לי שום דין וחשבון".

זקן: אבל אתה שאלת אותי כמה פעמים שאלת אותי, במחשב, לא במחשב, אתה אומר בתיק... אתה יודע שהם באו אליי הביתה הם ישר לקחו את התיק".

בנוגע לקטע זה צפויים פרקליטי אולמרט לטעון טענה חדשה. הם לא יכחישו כי זקן קיבלה מאולמרט כספים מהקופה שאצל אורי מסר, אך בניגוד לטענת הפרקליטות שמדובר בהוכחה לכך שנעשה בכסף שימוש פרטי ולא פוליטי, יסבירו כי גם כאן מדובר בתשלום פוליטי לכל דבר. הסיבה: זקן הייתה גם ראש המטה הפוליטי של אולמרט ופעלה רבות מחוץ לשעות עבודתה בשמירה על קשר עם ציבור הבוחרים ועוד, וכי מדובר בתשלום על עשייתה הפוליטית.

"עסקת טיעון פירושו שקיבלת כספים בשבילי"

 

השניים חוזרים לדון בהולילנד, ככל הנראה בשיחה שבה עולה לראשונה עניין הסדר הטיעון של זקן, ואולמרט מציע לזקן הסברים להתנהלותה בתיק.

אולמרט: "בסדר, אני אומר לך פעם אחת, תשמעי, את לחוצה עכשיו, אם תעשי עסקת טיעון זה לא יהיה לא על רבע ולא עשירית, זה יהיה על הכול. פירושו של דבר שאת אומרת 'אני קיבלתי כספים בשביל אהוד אולמרט', זה הכול. על כל מה שמשתמע מזה. אם את לא רוצה לעשות את זה, אז הדרך היא עם כל הכבוד היא לא דרך כסף, לא ללחוץ עלייך עם האלטרנטיבות. אנחנו עכשיו נסדר עם אודי ועם עוד מישהו".

אולמרט משוחח עם זקן על אודות גרסה שהעלתה במהלך חקירותיה, ולפיה קיבלה מדכנר כספים למטרת צדקה למשפחות נזקקות. "אני אומר לך שלפי דעתי עכשיו תגידי איך שלוש שנים, מה זה, עזרת לאנשים, נתת לאנשים תרומות. נניח שסיפרת לי - שזה סיפור נכון,

שהיית מטפלת במשפחות במצוקה, ואת אמרת ודכנר הסכים לעזור אז אמרתי לו יפה מאוד".

זקן: "אני חושבת שגם אמרתי משהו".

אולמרט: "יפה מאוד, כי הכספים האלה סיוע לכל מיני משפחות במצוקה... לכן לא היססת להכניס את הכספים האלה לחשבון שלך כי לא היה לך מה להסתיר וזה מה שנתת לאנשים. זה משהו שנראה לי מתקבל על הדעת, סביר".

לגבי הקטע הזה צפוי אולמרט לטעון כי הוא מייעץ שוב לזקן לבקשתה כיצד תוכל לצאת מהתסבוכת שאליה נכנסה, וכי הוא חוזר עמה על גרסה שהציגה במשטרה ומבקש למנוע מניפולציות על גבו. לעמדתם, אולמרט מציע לזקן סיוע לבקשתה כדי למנוע אפשרות של מניפולציה מתוך מצוקתה.

אולמרט טוען גם לערעור אמינות ההקלטות השונות של זקן, לנוכח העובדה שהסבירה לפרקליטות כי הקליטה אותו כדי שבני משפחתה ישמעו על מה הם מדברים, שעה שבני המשפחה עצמם היו לא פעם חלק מהשיחות שהוקלטו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות