אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאן נעלם הדיווח על המקרר של סגן שר האוצר מיקי לוי צילום: עומר מסינגר

לאן נעלם הדיווח על המקרר של סגן שר האוצר מיקי לוי

במשרד האוצר פנו לתנועה לחופש המידע בבקשה להוריד את המידע שהעביר על הוצאותיו כי חלה בו טעות. בינתיים, בדיווח חלקי שהעביר, מקרר הרכב כלל לא צוין. גם משרדי המשפטים, הבריאות והחקלאות שגו בדיווחיהם. מנכ"לית התנועה אלונה וינוגרד: "מדובר בזלזול בציבור"

05.11.2014, 08:17 | שאול אמסטרדמסקי

ארבעה משרדי ממשלה - האוצר, המשפטים, הבריאות והחקלאות - פנו בימים האחרונים לתנועה לחופש המידע בבקשה שתסיר מאתר האינטרנט שלה את נתוני ההוצאות הכספיות של המשרדים בשנת 2013.

בשיחה עם "כלכליסט" סיפרה מנכ"לית התנועה לחופש המידע אלונה וינוגרד כי בעקבות פרסום פרטי הוצאות משרדי הממשלה השונים בכלי התקשורת בסוף השבוע האחרון פנו לתנועה המשרדים האמורים וביקשו להוריד את הנתונים מהאתר בטענה כי נפלו בהם טעויות.

קראו עוד בכלכליסט

מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר מיקי לוי | צילום: עומר מסינגר מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר

המידע שפורסם בתחילת השבוע סקר עשרות התקשרויות שונות של משרדי הממשלה עם ספקים שונים - מקניית מקרר לרכב של נבחרי ציבור ועד תשלום על ימי כיף וגיבוש של עובדי המשרדים בשווי מאות אלפי שקלים ויותר.

המידע כלל גם עלויות של נסיעות שרים ופקידים בכירים לחו"ל, והצליח להביך את צמרות המשרדים השונים. זאת משום שהמידע שהועבר לתנועה לחופש המידע היה בצורתו הגולמית, ללא עין בוחנת של דוברויות המשרדים או של מנכ"לי המשרדים, דבר שהצליח להרגיז כמה מהם.

בתנועה לא מורידים את המידע כהחלטה אסטרטגית

"לאחר שהבקשות הצטברו קיבלנו החלטה אסטרטגית לא להוריד את הקבצים, למעט את נתוני משרד הבריאות שפשוט פוגעים בפרטיות של פגועי הנפש, ולהשאיר את הקבצים הישנים. נציין בכוכביות כי משרדי הממשלה טוענים שיש טעויות וברגע שהם יעבירו מידע חדש נעלה אותו", סיפרה וינוגרד.

משרד האוצר אמנם שלח לתנועה לחופש המידע קובץ חדש, אך זה כלל פירוט של 17 הוצאות בלבד בשנת 2013, לאחר שהקובץ המקורי כלל 1,645 הוצאות שונות.

גם אם משרדי הממשלה יעבירו בסופו של דבר קבצים מתוקנים, נשאלת השאלה מדוע מלכתחילה העבירו לתנועה קבצים המכילים טעויות.

"לדעתי, הסיבה שמידע מוטעה עובר היא שהמשרדים פשוט מיושנים מאוד", אמרה וינוגרד, "המערכת כל כך מיושנת וכל כך מסורבלת שהיא כנראה לא מסוגלת לעשות צעד לעבר הקדמה ושיתוף הציבור. לקח לכם כל כך הרבה זמן לענות, לא יכולתם לקחת עוד שבועיים ולוודא שהנתונים נכונים? זה זלזול קיצוני בציבור".

משרד הבריאות פרסם מידע רגיש על פגועי נפש, שהוסרבמקרה של משרד הבריאות הסרת המידע מהאתר נעשתה ביוזמת התנועה לחופש המידע בעקבות חשיפת "כלכליסט" שבמידע שמשרד הבריאות העביר נכללו שמות של פגועי נפש והופרה פרטיותם.

לפי וינוגרד, במשרד הבריאות הבטיחו לשלוח קובץ מתוקן ללא פרטי פגועי הנפש, אך עדיין לא עשו זאת חרף הפצרות התנועה.

במשרדי המשפטים, החקלאות והאוצר ביקשו להסיר את המידע והבטיחו להעביר לתנועה מידע חדש, מעודכן וחף מטעויות, אך גם הם טרם עשו זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות