אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תבוסה קשה לאובמה: רוב רפובליקני בסנאט צילום: אם סי טי

תבוסה קשה לאובמה: רוב רפובליקני בסנאט

מהפך אמריקני: הרפובליקנים זכו בשבעה מושבים יותר מבתחילת ליל הבחירות הדרמטי והפכו לרוב גם בסנאט - התפנית הפוליטית הגדולה ביותר מאז כניסת אובמה לבית הלבן. הנשיא הוא מעתה "ברווז צולע"

05.11.2014, 07:20 | יצחק בן-חורין, ynet
ארקנסו, קולורדו, מונטנה, דרום דקוטה, מערב וירג'יניה, צפון קרוליינה ואיווה - תושבי שבע מדינות העדיפו להחליף את הסנאטורים הדמוקרטים שלהם ברפובליקנים והפכו את חייו של הנשיא ברק אובמה לקשים הרבה יותר. הרפובליקנים צפויים גם להגדיל את הרוב שלהם בבית הנבחרים, והשליטה שלהם בשני בתי הקונגרס עתידה להקשות מאוד על הנשיא הדמוקרטי לקדם מהלכים גדולים.

קראו עוד בכלכליסט

מתוצאות הבחירות אמצע הקדנציה עולה כי את השנתיים האחרונות לכהונתו ייאלץ אובמה להעביר בניסיונות להגיע לפשרות עם קונגרס רפובליקני עוין, שיקשה עליו מאוד להעביר חוקים ורפורמות משמעותיות. מבין המדינות המתנדנדות, שם לא הצליחו הסקרים לנבא איזו מהמפלגות תצא כשידה על העליונה, בסופו של דבר רשמו הדמוקרטים הישג בעיקר בניו המפשייר, שם הצליחה הסנאטורית ג'ין שאהין לשמור על מושבה.

ברק אובמה, צילום: רויטרס ברק אובמה | צילום: רויטרס ברק אובמה, צילום: רויטרס

מנגד, במערב וירג'יניה נבחרה הרפובליקנית שלי מור קפיטו לאייש מושב שפינה דמוקרט, ובדרום דקוטה זכה המושל לשעבר מייק ראונדס במושב שפינה הסנאטור הדמוקרטי שפרש טים ג'ונסון. גם במדינת ארקנסו השמרנית איבד הסנאטור מארק פרייור את מושבו לטובת טים קוטון, כוכב עולה בן 37, לוחם מעוטר במלחמות בעיראק ואפגניסטן ובוגר הרווארד.

כמו כן, הרפובליקני סטיב דיינס זכה במרוץ לסנאט במדינת מונטנה ויחליף את הסנאטור הדמוקרטי מקס בוקוס שהתפטר והתמנה בהמשך לשגריר בסין. הרפובליקנים גם רשמו ניצחון בקולורדו, לאחר שהמועמד קורי גרדנר נבחר לסנאטור במקומו של הדמוקרט מארק יודל. לבסוף היה זה ההפסד של הסנאטורית המכהנת מצפון קרוליינה קיי הייגן למועמד טום טיליס שהעניק לרפובליקנים את ההישג הנכסף, ובחירתה של הרפובליקנית ג'וני ארנסט באיווה רק המתיקה את הניצחון.

לצד המדינות שבהן נרשם מהפך, הצליחו הרפובליקנים גם לבלום תבוסות בשתי מדינות שמרניות, קנזס וג'ורג'יה. דיוויד פרדו הרפובליקני נבחר לסנאט מטעם ג'ורג'יה לאחר שניצח את הדמוקרטית אליזבת נאן. זה היה קרב על מושב רפובליקני שהתפנה, אבל הדמוקרטים קיוו להפתיע במרוץ ונכשלו. גם פט רוברטס, הסנאטור הרפובליקני הוותיק מקנזס, הצליח להיחלץ בעור שיניו ולנצח את המועמד העצמאי גרג הורמן. עוד הישג רשם מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט מיטש מק'קונל, שניצח בקנטאקי את הדמוקרטית אליסון גריימס בפער ניכר - 55%-42%, על פי המדגמים – ורמז על כוונתו לפעול עם ממשל אובמה ביוזמות חקיקה.

הקונגרס האמריקני, נזכיר, מורכב מבית הנבחרים - שבו 435 נציגים של המדינות השונות ושכל מושביו עמדו לבחירות אמש, ומהסנאט - שבו 100 נציגים וש-36 ממושביו עמדו לבחירות. ערב הבחירות החזיקו הדמוקרטים ב-53 מושבים בסנאט בנוסף לשני מושבים עצמאיים, והרפובליקנים החזיקו ב-45 (שני מושבים נוספים שייכים ל"עצמאים"). 21 מהמושבים שעמדו לבחירה מחדש הם דמוקרטיים ו-15 הם של רפובליקנים. בבית הנבחרים מחזיקים הרפובליקנים ב-233 מושבים, הדמוקרטים ב-199 ושני מושבים הם ריקים. מתוצאות ראשוניות של הבחירות בבית זה עלה כי הרפובליקנים צפויים להגדיל את הרוב שלהם בעשרה מושבים לפחות.

לפחות במדינה אחת הקרב על השליטה בסנאט לא יסתיים הלילה: איש מהמועמדים בלואיזיאנה, שם מתנהל מרוץ רב משתתפים, לא הצליח להשיג 50 אחוז מהקולות שנחוצים לצורך הכרעה, ובשל כך, הסנאטורית הדמוקרטית מרי לנדרו והרפובליקני ביל קסידי יקיימו סיבוב שני בעוד חודש. אם הרפובליקנים אכן יכבשו את הקונגרס כולו, יהיה זה השינוי הפוליטי הדרמטי ביותר שידעה ארה"ב מאז כניסת אובמה לבית הלבן בתחילת 2009. הדמוקרטים, אגב, מקווים שלפחות ייווצר תיקו בסנאט - 50:50 - ואז הקול המכריע בהצבעות שם יהיה של סגן הנשיא, במקרה זה - ג'ו ביידן הדמוקרט.

הנשיא אובמה, שהתקשר לקראת ההצבעה ל-14 תחנות רדיו מקומיות כדי לשכנע אנשים לצאת לקלפיות, הודה מוקדם יותר באחד הראיונות כי הבחירות השנה מתרחשות בנסיבות הגרועות ביותר עבור הדמוקרטים מאז 1985. "רבות מהמדינות שצריכות לבחור עתה את נציגיהן לסנאט הן מדינות שנוטות ככלל לעבר הרפובליקנים", הסביר. "זו כנראה קבוצת המדינות הגרועה ביותר עבור הדמוקרטים מאז ימיו של דווייט אייזנהאואר".

בבית הלבן ניסו לשדר רוגע ערב הבחירות, ואמרו כי יהיו התוצאות אשר יהיו - הן לא יביאו לשינוי חד באסטרטגיה של הממשל לאחר הבחירות. ג'יי קרני, מי שהיה דוברו של אובמה, אמר כי הוא צופה שהנשיא "יפעל בכל הכוח" לקידום מטרותיו ללא קשר להרכב הקונגרס: "הוא תחרותי מאוד והוא יראה בזה אתגר".

בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב מתאפיינות בדרך כלל באחוזי הצבעה נמוכים. המצביעים שמקפידים להגיע בהן לקלפיות הם בדרך כלל לבנים ומבוגרים, ובאופן כללי מדובר בבוחרים רפובליקנים. כדי להפתיע, הדמוקרטים זקוקים לשיעורי הצבעה גבוהים מהרגיל של היספאנים, שחורים וצעירים. העובדה הזו מקלה מצד אחד על הרפובליקנים, אבל מלמדת מנגד שהתוצאות הלילה - גם אם החמיאו לרפובליקנים - לחלוטין לא יכולות לנבא את תוצאות הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים.

מלבד הבחירות לסנאט ולבית הנבחרים, הצביעו אתמול האמריקנים גם בבחירות למושלים ב-36 מדינות ועל שורה של נושאים נוספים, בהם הפלות, הזכות לשאת נשק והתרת השימוש במריחואנה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות